Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: Rusztowania warszawskie

W firmie wykonuje się prace konserwacyjne wymagające użycia rusztowań. Zakład dysponuje "rusztowaniem warszawskim".
Pytanie brzmi czy osoby składające niniejsze rusztowanie musza mieć ukończony kurs montażystów rusztowań budowlano- montażowych metalowych.
Z rusztowań nie prowadzi się prac budowlanych w związku z tym nie prowadzone prace nie podlegają ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 lutego 2003 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, gdzie § 109. Osoby zatrudnione przy montażu i demontażu rusztowań oraz monterzy ruchomych podestów roboczych powinni posiadać wymagane uprawnienia.
§ 110. 1. Użytkowanie rusztowania jest dopuszczalne po dokonaniu jego odbioru przez kierownika budowy lub uprawnioną osobę.
2. Odbiór rusztowania potwierdza się wpisem w dzienniku budowy lub w protokole odbioru technicznego.
3. Wpis w dzienniku budowy lub w protokole odbioru technicznego rusztowania określa w szczególności:
1) użytkownika rusztowania;
2) przeznaczenie rusztowania;
3) wykonawcę montażu rusztowania z podaniem imienia i nazwiska albo nazwy oraz numeru telefonu;
4) dopuszczalne obciążenia pomostów i konstrukcji rusztowania;
5) datę przekazania rusztowania do użytkowania;
6) oporność uziomu;
7) terminy kolejnych przeglądów rusztowania.

Niestety DTR posiadanego urządzenia nic o wymaganych uprawnieniach nic nie mówi.
Jednak jestem całym sercem przekonany, że winni posiadać niniejesze uprawnienia (tak łatwo o wypadek na tego typu konstrukcjach, ze drążenie w razie biedy zawsze będzie)
Sławomir M.

Sławomir M. zmiany, zmiany,
zmiany.....

Temat: Rusztowania warszawskie

Wg mnie rzeczą jasną jest, że powinni mieć uprawnienia na montażystów rusztowań, a i niezapomnij zapewnić im na tych rusztowaniach bezpiecznych ciągów komunikacyjnych ;)
Sebastian Jakub L.

Sebastian Jakub L. MBA, Z-ca dyrektora
Biura technicznego
ds. BHP

Temat: Rusztowania warszawskie

Z rusztowaniem "warszawskim" największym problemem jest jego niekompletność. Bardzo często "warszawka" to tylko ramki i nic więcej, tymczasem gdy zajrzymy do DTR jakiegoś producenta to są tam wyszczególnione różne elementy typu np. podest, drabina komunikacyjna, bariera ochronna itp. Największym zagrożeniem jest konstruowanie tych rusztowań z elementów pochodzących od różnych producentów i wtedy nic do siebie nie pasuje. Jeżeli rusztowanie posiada DTR i jest poprawnie zmontowane to nie widzę problemu w "odbiorze i przeglądach"
pozdrawiam
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Rusztowania warszawskie

Uważam, że "typ warszawski" to zło do kwadratu. Sebastian wyłuszczył, ja dopowiem: Drabiny są robione "na czuja", zespawywane. I w dodatku jako "ciągi komunikacyjne" idą po zewnętrznej stronie (niezabezpieczony przed upadkiem pracownik). Brakuje systemowych podestów -te, które spotykam to dykta z deską (rzadko) lub pojedyńcze deski lub doki (najczęściej). Brak jest otwieranych włazów w podestach. Zwykle "warszawki" uzywane są nie jako rusztowanie ale "podesty" oparte na cegłach, pustakach, często połączone "mostkami" z innymi "podestami" lub elementami ścian. Wykorzystywane są przeważnie przez firmy murarskie - dziś rano tu, popołudniem tam, a jutro -jeszcze dalej. Łatwo złożyć - łatwo zmontować. Po co uprawnienia?

Temat: Rusztowania warszawskie

Rusztowanie warszawskie zbudowane ze wszystkimi ciągami, burtnicami, podestami etc. widziałem tylko raz w życiu.
Co do użytkowania ich w innym celu niż roboty budowlane mam gdzieś interpretacje PIP na podobny temat, mówiąc pokrótce pracownicy na rusztowaniach nie wykonywali prac budowlanych (konstrukcja elementów okrętowych)wg PIP sprawa jest jasna bez względu na rodzaj prac rusztowania muszą spełniać wymagania i być stawiane przez osoby z uprawnieniami.
Sławomir M.

Sławomir M. zmiany, zmiany,
zmiany.....

Temat: Rusztowania warszawskie

Sam spotkałem się raz z budową gdzie bhp od generalnego czy inwestora (już nie pamiętam) cisną firmy podwykonawcze, żeby Ci używali warszawskch rusztowań i na nic się zdało, że PIP-owcy sugerują, żeby takich nie używać, wiecie kwestia podejścia...
Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: Rusztowania warszawskie

Te rusztowanie , które jest w firmie to akurat w 100% kompletne.
Jednak mam wojnę z gdzie o zgrozo mnie chcieli zrobić montażystą:P
Doświadczenia wcześniejsze z tymi rusztowaniami są generalnie negatywne.
Kwestia wielokrotnego montażu i powyginanych elementów, modyfikacji konstrukcji polegające na nacinaniu ramek bo przeszkadza w złożeniu. budowanie wieży 10m na kołkach bez kotwienia
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: Rusztowania warszawskie

Robert wygląda na to, ze z prawnego punktu widzenia w takiej sytuacji nie trzeba wymagać uprawnień.
Ale nawet szkolenie często nie pomaga. Przyjechał kiedyś do nas pewien człowiek montować bramę. Zachwalał, ze przy okazji prowadzi też szkolenia bhp i ma uprawnienia do montowania rusztowań. Niestety jego pracownicy wykonywali akrobacje na rusztowaniu jakich nie powstydziłaby się małpa w zoo. Dla tego człowieka całkiem normalne było przepychanie rusztowania nawet jeśli na górnym podeście znajdują się 2 osoby. A rusztowanie nie było kompletne - ale papier jest.

Niestety często się zdarza, że małe firmy remontowe przyjeżdżają z takimi rusztowaniami. Robotnicy nigdy nie słyszeli o uprawnieniach do ich składania a rusztowania systemowe widzieli tylko w katalogach i filmach.
Ja natomiast jeszcze nigdy nie widziałem kompletnego rusztowania warszawskiego.

Na szczęście jest ich coraz mniej.

Ja w procedurze dla podwykonawców mam zapisy zakazujące stosowanie tego typu rusztowań.
EDIT: literówka poprawionaMarcin R. edytował(a) ten post dnia 22.02.11 o godzinie 21:35

Temat: Rusztowania warszawskie

Do składnia rusztowań musisz mieć papiery (montażyste) i dodatkowo osoba z uprawnieniami i np wyższa stopniem / zespół musi ją odebrać.

Temat: Rusztowania warszawskie

Skoro nie z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 lutego 2003 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.

To może z

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych
w którym § 23 mówi
"Maszyny robocze, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia, mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły
szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i
Górnictwa Skalnego w Warszawie."

gdzie w załączniku tym wymienione jest "Rusztowanie budowlano-montażowe metalowe"

konto usunięte

Temat: Rusztowania warszawskie

To daj jeszcze link, żeby reklama była pełna :P

Temat: Rusztowania warszawskie

http://www.stillas.pl/ Gdyby ktoś szukał Firmy oferującej rusztowania na sprzedaż lub wynajem. Najlepsze marki i czołowi producenci. Atrakcyjna oferta.

Temat: Rusztowania warszawskie

Marcin S.:
To daj jeszcze link, żeby reklama była pełna :P
Mówisz-masz

konto usunięte

Temat: Rusztowania warszawskie

No wiem, ale przy takiej prędkości działania to wiesz...

Temat: Rusztowania warszawskie

Rusztowanie jest zależne od typu prac które wykonujemy http://biebrza.podlasie.pl/ wynajem na trzy tygodnie opłacił mi się niesamowicie , jeszcze za nim wypożyczyli wszystko przy mnie sprawdzali
Adam Grabowski

Adam Grabowski Specjalista SEO &
Google Ads

Temat: Rusztowania warszawskie

Czy ktoś może korzystał z usług firmy Awes i ich rusztowań warszawskich https://awes.pl/rusztowania/rusztowania-warszawskie/

Następna dyskusja:

Odbiór rusztowania, schodni




Wyślij zaproszenie do