Temat: Rejestr szkoleń w jaki sposób.
Krzysztof K.:
Staszek
Przeciez kazda grupa musi mieć pracodawcę - chyba nie podpisujesz umowy zlecenia z osobami fizycznymi. Jak jest to firma - to jej pracownicy musza miec aktualne badania oraz szkolenie bhp. Ty robisz im tylko instruktaż bhp przed dopuszczeniem do pracy na Waszym terenie - po co Ci więc rejestr - skoro to nie są Twojej firmy pracownicy.
Krzysztof, tylko tu nie jest mowa o pracownikach a o wolontariuszach ;)
Przygotowanie wolontariusza do pracy
Sporo nieporozumień wywołuje zapis ustawy, w którym określony jest obowiązek korzystającego, który musi poinformować wolontariusza o bezpiecznych i higienicznych warunkach wykonywania świadczeń. Często na myśl przychodzi szkolenie BHP, które przechodzą pracownicy i obawa, że taki sam obowiązek mamy względem ochotnika. Powoduje to, że placówki powątpiewają w sens współpracy z wolontariuszem, ponieważ znów przed oczami staje im kolejny wydatek, który muszą ponieść, aby przygotować ochotnika do pracy. I tu po raz kolejny warto przypomnieć, że wolontariusz nie jest pracownikiem i nie obowiązują go przepisy, jakie stosowane są do osób związanych stosunkiem pracy. Tak jest i w tym przypadku. Nie musimy zagwarantować wolontariuszowi szkolenia BHP.
Powinniśmy natomiast poinformować go o bezpiecznych i higienicznych warunkach wykonywania świadczeń. Co to znaczy w praktyce i jak rozumieć sformułowanie: "poinformować"? Otóż w praktyce poinformować o tym może osoba, która przeszła takie szkolenie (pracownik) lub osoba kierująca placówką lub organizacją. Osoby te z racji pełnionych funkcji musiały stosowne szkolenia BHP odbyć i uzyskać odpowiednie zaświadczenia. Obowiązek informowania o bezpiecznych i higienicznych warunkach wykonywania świadczeń, był w różny sposób interpretowany przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP), która stała na stanowisku, że wolontariuszowi należy zapewnić klasyczne szkolenie z zakresu BHP. Na tym tle dochodziło do wielu nieporozumień między korzystającymi z pomocy wolontariuszy, a kontrolującymi ich działalność inspektorami PIP. Ostatecznie stanowisko PIP zostało wyrażone w dokumencie przygotowanym przez Radę Ochrony Pracy przy Sejmie RP i potwierdza jednoznacznie, że korzystający ma obowiązek w jakiejkolwiek zrozumiałej formie poinformować wolontariusza o bezpiecznych i higienicznych warunkach wykonywania świadczeń, a nie ma obowiązku organizować w tym celu klasycznego szkolenia BHP. Z oczywistych względów finansowych, organizacji i placówek angażujących wolontariuszy, nie stać na ponoszenie takich kosztów. Sposób i forma przekazania tych informacji nie jest określona żadnymi przepisami. W praktyce może to być rozmowa z wolontariuszem, spotkanie z grupą wolontariuszy rozpoczynających pracę w organizacji, można wykorzystać pokaz slajdów, wręczyć ulotki opisujące te zasady w danej placówce. Warto zadbać, aby w porozumieniu o współpracy, które podpisujemy z wolontariuszem, znalazł się zapis potwierdzający ten fakt. Oczywiste jest, że poza poinformowaniem wolontariusza o tych warunkach, mamy też obowiązek je zapewnić.
Do pracy - w odpowiednim stroju
Na korzystających ze świadczeń z pomocy wolontariuszy ciąży również obowiązek zapewnienia ochotnikom środków ochrony indywidualnej. W zależności od specyfiki prowadzonej działalności rodzaj tych środków będzie zróżnicowany. Najczęściej są to: fartuch ochronny, środki czystości, obuwie i rękawice ochronne, nakrycie głowy. Koszty ponoszone przez korzystających na wyżej wymienione wydatki, stanowią koszty prowadzonej działalności i są na ogólnie przyjętych zasadach księgowane w dokumentacji placówek. Wiele osób zadaje pytanie, czy ustawodawca nakładając na korzystającego (placówkę) obowiązek zapewnienia ochotnikom m.in. środków ochrony, ubezpieczenia, itp., wskazał źródło, gdzie można uzyskać fundusze na ten cel. Niestety nie - o to zadbać musi korzystający we własnym zakresie. Kolejny rok obowiązywania ustawy, pokazuje jednak, że coraz częściej placówki i organizacje pozarządowe współpracujące z wolontariuszami planują te wydatki w swoich rocznych budżetach lub budżetach przygotowywanych projektów.
Źródło: Centrum Wolontariatu