Sobiesław P.

Sobiesław P. Mój profesjonalny
opis dostępny na
życzenie :).

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

Takie mam pytanie - jeśli pracodawca wyposaża pracowników w odzież roboczą (praca po części magazynowa, wykonywana w słabo ogrzewanym pomieszczeniu oraz na zewnątrz - przyjmowanie dostaw, wydawanie towaru klientom), obrandowaną, oczekuje, że pracownicy wyłącznie w niej będą pracować, to czy może być tak, że kilku pracowników używa jednej odzieży ?

Konkretnie chodzi mi o to, że np. na czteroosobowy zespół pracowników pracujący w parach na zmianę pracodawca na okres zimowy chce kupić dwa polary i dwie kurtki przeciwdeszczowe zimowe ocieplane, i oczekuje, że pracownicy będą korzystać z nich na zmianę podczas wykonywania pracy.

Nawet jeśli tak sformułowane pytanie wyda się państwu zabawne, to poproszę o konkretną odpowiedź ze wskazaniem interpretacji kodeksu pracy bądź przepisów BHP, bo po pobieżnym przeczytaniu paru związanych z tym paragrafów nie znalazłem odpowiedzi, czy kilku pracowników może korzystać z jednego ubrania roboczego na zmianę (bez prania i czyszczenia - na zasadzie dziś w kurtce chodzi Kazio, a jutro na zmianie będzie Jureczek, i będzie chodził w tej samej kurtce, która dziś przepocił Kazio).

Z góry dzięki.Ten post został edytowany przez Autora dnia 24.10.18 o godzinie 20:15
Paweł Rajtar

Paweł Rajtar Starszy specjalista
ds. BHP, Inspektor
PPOŻ, Audytor ISO

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

Czy z oceny ryzyka wynika, że ma to być odzież robocza, czy raczej odzież ochronna ? ;-)
załącznik nr 2 do ogólnych przepisów BHP § 5

ps.
jakby ktoś mi kazał chodzić w przepoconym polarze i kurtce po kimś, składając wypowiedzenie trzasnął bym drzwiami lekko mówiąc :)
Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

Jeśli coś dajemy więcej niż jednej osobie kłania się:
Opracowanie instrukcji użytkowania wydanych środków
Opracowania zapewnienia i wdrożenia sposobu czyszczeni i dezynfekcji odzieży po użyciu.
Zapewnienia że wydane śoi są dopasowane do użytkownika , nie dopasowanie śoi w razie beiy będzie jedną z przyczyn wypadku i to po stronie pracodawcy.
Wydając na pracownika w sumie ekwiwalent, lub zapewniania prania i z bani.,
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

odpowiem konkretnie; Nie spotkałem się z przepisami nakazującymi lub zabraniającymi.
Pozostają dobre praktyki. To co opisujesz jest możliwe. Spotkałem się z przypadkiem "odzieży rotacyjnej/służbowej" ale przy innym charakterze pracy: Panowie siedzieli w biurze, ale musieli co jakiś czas wyjść i coś sprawdzić na zewnątrz. I mieli do dyspozycji kurtki ocieplane .tak ze 2-3 na sześciu. I nie było to kwestionowane. Twój przypadek "nieco" odbiega....
Zbigniew Malinowski

Zbigniew Malinowski główny specjalista
bhp

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

Panie Sobiesławie, przykro, że musi pracować Pan w firmie której nie stać na odzież dla pracowników i tnie koszty w ten sposób. Bo niczym innym takiego podejścia nie da się tłumaczyć.
Spytam: a co z rozmierówka? wszyscy są tacy sami, spod kalki robieni. Czy zatem pan o wzroście 165 będzie zakładał polar XXXL ? A co z konserwacją, - praniem? A co z kulturą i higieną.
A czy tym pracownikom w okresie zimy do pracy w mikroklimacie zimnym i zmiennym nie przysługują buty ocieplane, spodnie ocieplane czapki i rękawice? Czy i tego typu odzież roboczą także pracodawca będzie rotował?

Sory ale takie podejście nie ma nic wspólnego z profesjonalizmem.
1 polar to 60 złoty, wrzucone w koszty to w sumie 40 złoty na pracownika na trzy lata. Jeśli firmy na to nie stać, to szukaj pan innej pracy. Szkoda Pana zdolności umiejętności i wiedzy na szarganie sobie autorytetu i firmowanie takiego dziadostwa.
Jak można pozwolić na takie traktowanie pracownika???

W sumie można bo niby przepis nie zakazuje.
Izabela T.

Izabela T. Specjalista ds. bhp/
Inspektor ochrony
ppoż.

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

Witam,
Na podstawie art 2377 par. 1 KP Pracodawca jest obowiazany NIEODPŁATNIE dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze, spełniajace wymagania okreslone w PN w 2 przypadkach:

1. jeżeli odzież własna pracownika moze ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu
oraz
2. ze względów technologiczych, sanitarnych lub bhp

Aktualnie obowiazujace przepisy nie wymagają, aby wydawana odzież robocza była fabrycznie nowa, musi jedynie spełniać wymagania PN i posiadać własności użytkowe. Pracodawca musi również zadbać o pranie, konserwacje, naprawę odzieży roboczej lub wypłacac ekwiwalent pienieżny (ale nie we wszystkich wypadkach) z racji braku takiej możliwości we własnym zakresie.
Ze względów higienicznych i zdrowotnych reguła ta dotyczy jedynie odzieży wierzchniej (niemającej bezpośredniego kontaktu z ciałem człowieka, tj. bielizna czy obuwie). do tych celów jak najbardziej mogą być wykorzystywane polary, kurtki, odziez przeciwdeszczowa itp.

Odzież rzecz jasna musi być dostosowana do cech antropometrycznych pracowników, aby zapewnic komfort pracy i nie stwarzać dodatkowego zagrozenia poprzez zahaczenie, wplątanie itp.

Ponadto, tak jak wskazał mój poprzednik odzież powinna być poddawana regularnym procesom czyszczenia oraz konserwacji i najlepiej wprowadzić w tym zakresie pewną regulacje wewnetrzną, tak aby zapewnić zachowanie względów higienicznych.
Tak naprwdę wszystko zależy od warunków pracy, intensywności brudzenia, cech antropometrycznych grupy pracowników, którzy muszą odzieży używać.

W myśl art. 2379 par.1 KP pracownika nie wolno dopuścić do pracy bez ŚOI oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku. Dlatego jeżeli nie zachowacie reżimu jak chodzi o higienę oraz właściwości użytkowe używanej odzieży uwykorzystywanej przez róznych pracowniów, to mozna narazić się na zarzut podczas kontroli PIP, albo pracownik (jak będzie ogarnięty) sam powstrzyma się od pracy i nic mu nie zrobicie. Jeszcze bedzie mu się należało wynagrodzenie za czas pozostawania w gowości do podjęcia pracy,a nie podjęcie jej z winy pracodawcy.
O pracownika trzeba dbać:)
Jakub Diduch

Jakub Diduch Specjalista ds. BHP,
Rockfin Sp. z o.o.

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

Cześć Sobek ;)
W żadnym ze znanych mi zakładów nie spotkałem się z praktyką współdzielenia odzieży zarówno roboczej, jak i ochronnej.
Ponadto obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie rejestrów wydanej odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej. Pytanie więc, do czyjego rejestru taka kurtka zostanie wpisana? Bo to ten pracownik odpowiadał będzie za ewentualne zniszczenie, zgubienie, kradzież odzieży itp. Również przez współpracownika.
Pozdrowienia!

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

Dobrać odpowiednią odzież tak podstawowe że aż oczywiste http://wakawaka.pl/ od wielu lat ufam tej firmie , trzeba dbać o pracowników trywialne ale prawdziwe .
Sylwia Wajner

Sylwia Wajner Przedstawiciel
handlowy, Van Pur
S.A.

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

W poprzedniej firmie gdzie pracowałam zaopatrywali się w fastpol invest.
Sławomir Melak

Sławomir Melak Specjalista,
Operator Gazociągów
Przesyłowych
GAZ-SYSTEM ...

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

Odzież ochronna powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb pracownika i wymogów jego pracy. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości i niskich kosztach, to sprawdź https://safestyle.pl/ Oferują szeroki asortyment, a ceny są bardzo przystępne, więc spokojnie można zapatrzyć firmę w dobrej jakości ubrania nie nadwyrężając przy tym budżetu.
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

co to do q...y nędzy ma za związek z użytkowaniem przez wielu pracowników?

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

Moim zdaniem nie jest to normalna sytuacja i nie jestem pewien nawet czy jest zgodna z prawem. Każdy pracownik powinien mieć swój własny dopasowany do niego rozmiarowo komplet odziezy do pracy. Który będzie również regularnie prany i serwisowany.

Jeśli firmy nie stać na kupno odziez roboczej dla wszystkich pracowników, moze rozważyć taki wynajem odzieży roboczej. Na stronie można zorientować się ile taka usługa kosztuje. Będzie to na pewno opcja tańsza i w sumie wygodniejsza niż kupno ( nie troszczymy się o pranie).

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

No moim zdaniem warto jest zainwestować w dobrej jakości odzież roboczą. Również na budowę. W pracy masz się czuć jak w pracy i jak dyrektor, a nie jak w zbroi zalepionej klejem, gipsem i wszystkim co dookoła. Masz być jak dyrektor i być szanowany jak dyrektor po przez swój wizerunek. Nie potrzebujesz mieć garnituru, potrzebujesz czystej i schludnej odzieży roboczej, a nie jak gościu spod sklepu. Jeśli szukacie wygodnych spodni na lato dobrze jest zerknąć sobie tutaj https://bhp-protect.pl/spodnie-robocze-krotkie

Temat: Odzież robocza użytkowana przez wielu pracowników

Według kodeksu pracy oraz przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy, w tym również odpowiednią odzież roboczą, która zapewni im ochronę i komfort podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

W przypadku, który opisałeś, gdzie pracownicy pracują w słabo ogrzewanym pomieszczeniu oraz na zewnątrz, pracodawca powinien dostarczyć odzież, która zapewni im odpowiednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi, w tym zimnem i deszczem. Jednakże używanie jednej odzieży przez kilku pracowników na zmianę, bez czyszczenia lub prania, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

Zgodnie z zasadami BHP, odzież robocza powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i rozmiarów pracowników oraz regularnie czyszczona i dezynfekowana, aby zapewnić odpowiednią higienę pracy. Ponadto, używanie jednej odzieży przez kilku pracowników może być niezgodne z zasadami higieny osobistej oraz przepisami dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji i chorób.

Dlatego też, w przypadku zakupu odzieży roboczej przez pracodawcę, należy zapewnić wystarczającą liczbę elementów odzieży, aby każdy pracownik mógł korzystać z własnego zestawu roboczego. W ten sposób pracownicy będą mieli zapewniony komfort i bezpieczeństwo podczas pracy, a także spełnione zostaną wymogi dotyczące higieny pracy i ochrony zdrowia.

W sytuacji, gdzie pracodawca oczekuje, że kilku pracowników będzie korzystać z jednej odzieży roboczej na zmianę, bez możliwości czyszczenia lub prania, zaleca się skonsultowanie tej kwestii z inspektorem BHP lub prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy, aby uzyskać jasną interpretację przepisów i odpowiedzieć na pytanie, czy taka praktyka jest zgodna z obowiązującymi regulacjami.
tanią i dobrą odzież roboczą znajdziesz tutaj http://libres.pl
https://www.libres.pl/pl/c/Buty-ochronne/5

Następna dyskusja:

Odzież robocza




Wyślij zaproszenie do