Piotr Kleczynski

Piotr Kleczynski Compliance Safety &
Health Officer, U.S.
DOL - OSHA

Temat: O strategicznej współpracy

Fajna Strona, Postanowilem zarejstrowac sie i przekazac kolegom z branzy BHP w Polsce jak OSHA (Miedzy innymi BHP w USA) wspolpracje z Polonia w Chicago, USA.
Jezeli ktokolwiek chce dostac jakies informacje dotyczace regul i przepisow BHP w USA, to prosze pytac. Dolanczam artykul ktury opisuje wspulprace OSHA z Polsko-Amerykańskim Stowarzyszeniem Kontraktorów i Budowniczych PACBA w Chicago, USA.

http://www.dziennikzwiazkowy.com/sprawy-polonijne/2104...

Chicago (Inf. wł.) – Dziewiętnastego czerwca w siedzibie własnej OSHA (Agencji Federalnej d/s Bezpieczeństwa, Ochrony Życia i Zdrowia) przy 701 Lee Str. w Des Plaines odbyło się podpisanie umowy o strategicznej współpracy pomiędzy tą federalną agencją a Polsko-Amerykańskim Stowarzyszeniem Kontraktorów i Budowniczych PACBA.

Ze strony OSHA umowę podpisali dyrektorzy rejonów: Chicago North, Aurora i Calumet City: Diane Turek, Kathy Webb i Gary Anderson. W imieniu PACBY umowę parafowali: prezes Piotr Wyszkowski, wiceprezes Marek Grzymała i dyrektor d/s edukacji Adam Grabowski. Asystowali członkowie zarządu: sekretarz Krystyna Hryszko, wiceprezes Waldemar Czerpak, dyrektor wykonawczy Adam Steinberg oraz honorowy prezes Walter Bochenek. W uroczystości prowadzonej przez inspektor Sukhvir Kaur uczestniczył także polskojęzyczny inspektor OSHA z Calumet City Piotr Kleczyński.

Po podpisaniu umowy prezes PACBY Piotr Wyszkowski przedstawił kierowaną przez siebie organizację skupiającą liczne gorno właścicieli polonijnych biznesów kontraktorskich, wytwórni pracujących na rzecz branży budowlanej, hurtowni, sklepów, architektów i adwokatów.

– Dzięki podpisanej dzisiaj umowie o współpracy bezpośredniej pomiędzy naszą organizacją i OSHA, będziemy mogli sięgać po wszystkie informacje, jakie są dostępne w Departamencie Pracy na tematy bezpieczeństwa i higieny pracy na miejscu budowy – poinformował prezes Piotr Wyszkowski.

– Te wszystkie materiały i informacje będą tłumaczone i dostępne w języku polskim. Będą się ukazywać na internetowej stronie tego departamentu. Będą przetłumaczone obowiązujące szkolenia, które dodatkowo będą się odbywały z udziałem tłumaczy. Seminaria zawodowe organizujemy raz na kwartał, natomiast szkolenia będziemy organizowali w zależności od zapotrzebowania.

Istnieje wielka potrzeba takich szkoleń w polonijnym środowisku, gdyż chociażby ze względów na złożoność tematyki i wiele niuansów językowych problematyka ta nie zawsze jest zrozumiała dla przedsiębiorców tutaj urodzonych, a co dopiero gdy w grę wchodzi drugi język, którego znajomość, szczególnie w aspektach technicznych, nie zawsze jest zadawalająca i prawidłowa.

W konsekwencji wielu ludzi nie uczystniczy w szkoleniach i nie zna na bieżąco obowiązujących rozwiązań prawnych, co bardzo często “owocuje” wielotysięcznymi mandatami nakładanymi przez inspektorów OSHA na firmy prowadzące budowy. Szkolenia w języku polskim powinny przyczynić się do lepszego poznania obowiązujące przepisy i prowadzenia prac zgodnie z obowiązującym prawem, co w konsekwencji pozwoli uniknąć kar nakładanych na wykonawców, które, jak już wspomniałem, są bardzo wysokie – podkreślił prezes.

W wyniku podpisanej umowy polonijni kontraktorzy będą mieli ułatwiony dostęp do niezbędnej wiedzy. Ponadto osoby, które przejdą szkolenia, otrzymają stosowne certyfikaty OSHA. O tym, że warto się szkolić i znać przepisy nie ma potrzeby nikogo przekonywać. Inspektorzy tej agencji mają dostęp do informacji o prowadzonych budowach i codziennie udają się na kontrole, które w konsekwencji są bardzo bolesne.

– Nigdy nie wiemy, kiedy mogą zawitać na naszą budowę – wyznaje wiceprezes PACBY Waldemar Czerpak.

– Znalezione nieprawidłowości skutkują mandatami, których najniższy wymiar to siedem tysięcy dolarów. Na dodatek jednocześnie nakładane są przynajmniej trzy.

Czym dla małej firmy może skończyć się konieczność zapłacenia kary dwudziestu lub więcej tysięcy dolarów, lepiej nie myśleć. To są “minimalne” stawki, które w wielu przpadkach przechodzą w setki tysięcy i miliony. Ta agencja federalna musi się utrzymać sama, więc jej przedstawiciele starają się nie wracać z inspekcji z “niczym”. Dlatego kontraktorzy powinni skorzystać z szansy odbycia takich szkoleń i poznania chociażby w podstawowej formie obowiązujące przepisy. Ta umowa w znacznym stopniu ułatwi nam dostęp do wiedzy, która jest bardzo rozległa – podkreślił Waldemar Czerpak.

PACBA będzie organizowała takie szkolenia i dysponowała materiałami w języku polskim.

Po informacje w sprawie szkoleń można dzwonić do PACBY: 773-286-8605.