Temat: Minimalne wymogi bezpieczeństwa maszyn
Nie będę tłumaczył zasadności istnienia norm bo to głupie. Skoro uważasz, że praktyczniejsze są dtr'ki, instrukcje i listy to tak uważaj. Na nic się nie uskarżam i nie brakuje mi żadnej normy. Co mi było trzeba to sobie kupiłem i przeczytałem.
Wszelkie wymagania opierają sie o jakieś przepisy a te z kolei z ZYCIEM, jak każdy wie, mają niewiele wspólnego. Książki są nieaktualne, dtr mają po kilkadziesiąt lat. gdyby normy były tak bezużyteczne, to nie wymagało by się ich stosowania przy budowaniu nowych maszyn. Ale mniejsza z tym. Nie chcę tego dalej ciągnąć bo taka rozmowa nie ma sensu.
Wracam do konkretnych pytań. W ustawie jest taki zapis (lub jak kto woli w checklistach, instrukcjach itd.)
"§ 12. 1. Uruchomienie maszyny powinno być możliwe tylko poprzez celowe zadziałanie na
przeznaczony do tego celu układ sterowania.
2. Wymagania, o których mowa w ust. 1, stosuje się do:
1) ponownego uruchomienia maszyny po jej zatrzymaniu, bez względu na przyczynę
zatrzymania;
2) sterowania, w przypadku znaczących zmian w parametrach pracy maszyny, w szczególności
prędkości i ciśnienia, o ile ponowne uruchomienie maszyny lub zmiana w jej parametrach
pracy nie stwarzają zagrożenia."
i tu są pytania.
1. Jak rozumieć „przeznaczony do tego celu układ”? Czy dopuszczalna jest następująca sytuacja. Na przykładzie frezarki, gdzie na panelu sterowania znajduje sie start, stop, zmiana prędkości na wolno i szybko (0-1-2). urządzenie można wystartować naciskając start (maszyna się uzbraja, ale jeszcze stoi) i przekręcając pokrętło na 1 lub 2. Jeśli pokrętło było wcześniej ustawione na 1 lub 2, maszyna startuje już od przycisku start.
2. Zmiana prędkości. Przykład jak wyżej (ta sama frezarka) i pytanie. Czy zmiana prędkości z „wolno” na „szybko” powinna być rozdzielona zatrzymaniem maszyny? Zakładamy, że nie stwarza to zagrożenia. Silnik się nie zapali, gdy wystartuje od razu z 2 prędkości.