konto usunięte
Temat: Kwalifikacji wymaganych do obsługi elektrycznego wózka...
Może ktoś zajmował się podobna sprawą? bo już nie wiem jak prościej mam to wytłumaczyć :(W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi wymaganych uprawnień do obsługi elektrycznego wózka prowadzącego ręcznie oraz różnymi interpretacjami przepisów
w przedmiotowej sprawie informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie wózki jezdniowe o napędzie silnikowym lub wózki jezdniowe napędzane można podzielić na:
Napędzane silnikami spalinowymi na paliwo ciekłe (benzyna, ropa),
Napędzane silnikami spalinowymi na paliwo gazowe LPG,
Elektryczne.
Do wózków elektrycznych wyposażonych w koła jezdne napędzanych silnikiem elektrycznym mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. Nr 70, poz. 650, z póź. zm.) oraz przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z 18 lipca 2001 r.w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz. U. Nr 79, poz. 849 z póź. zm.).
Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym, (Dz. U. Nr 70, poz. 650, z póź. zm.), do obsługi tego rodzaju wózków może być dopuszczony pełnoletni pracownik, który uzyskał:
Uprawnienia operatora, zgodnie z odrębnymi przepisami
lub
Imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę, ważne na terenie zakładu pracy tego pracodawcy.
Powyższe ma również zastosowanie do pracowników, którzy w pracy będą kierowali wózkami napędzanymi silnikami spalinowymi na paliwo ciekłe lub paliwo gazowe, czyli wszystkimi typami wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia.
Pracodawca może wydać takie zezwolenie pracownikowi, jeżeli ten pracownik ukończył
z wynikiem pozytywnym szkolenie dla kierowców wózków zorganizowanych przez pracodawcę, według programu opracowanego lub zatwierdzonego przez jednostkę organizacyjną wyznaczoną przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
Tak więc wystarczającym dokumentem uprawniającym pracownika do obsługi przedmiotowego wózka jest imienne zezwolenie wydane mu przez pracodawcę, przy spełnieniu ww. warunku, czyli posiadania przez pracownika zaświadczenia ukończenia szkolenia dla kierowców tego rodzaju wózków (elektrycznych unoszących prowadzonych przez operatora pieszego) przeprowadzonego według programu opracowanego lub zatwierdzonego przez jednostkę wyznaczoną przez Ministra Gospodarki. Tą jednostką jest od 1 stycznia 2011 r. Urząd Dozoru Technicznego, a ściślej Dział Szkoleń w Oddziale UDT
w Gliwicach. Wykaz firm, w tym ośrodków szkoleniowych, posiadających program UDT jest zamieszczony na stronie internetowej UDT – http://udt.gov.pl.
Reasumując podkreślić należy, że do obsługi wózków elektrycznych prowadzonych ręcznie
i innych wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia nie może być dopuszczony pracownik, który został jedynie przeszkolony w trakcie instruktażu stanowiskowego przez bezpośredniego przełożonego lub dostawcę tego wózka. Wyjątek stanowi wykorzystywanie do prac załadunkowo rozładunkowych wózków bez napędu silnikowego tzw. „paleciaków”, napędzanych siłą mięśni pracownika. W tym przypadku przed wykonywaniem takich prac z wykorzystaniem wózków tzw. „paleciaków” wystarczy, że pracownik odbędzie instruktaż stanowiskowy przeprowadzony prze bezpośredniego przełożonego.