Marcin Z.

Marcin Z. Specjalista ds. bhp

Temat: Krzeszło do pracy przy komputerze

Witam,
Mam nie mały problem, dwoje pracowników zgłosili się do pracodawcy o wymianę krzesła na "wygodniejsze", ze względu na 1 pracownik - bóle kręgosłupa, podczas długotrwałej pracy; 2 pracownik - ze względu na problemy zdrowotne, które mogą być udokumentowane historią choroby. Pracodawca wyraził zgodę na zakup krzeseł dla obojgu pracowników. Z tym, że zwrócił się do komórki BHP (mnie), o opinię na ten temat. A konkretnie, pracodawca chce uniknąć masowej wymiany krzeseł. I tu pytanie, bo przyznam że nie bardzo wiem w którą stronę nawet uderzyć. Czego mogę oczekiwać od pracowników, czy kazać im pisać jakieś oświadczenia, czy kazac przedstawiać historię choroby, czy też samemu wystawić dokument dla zarządu oceniający ich schorzenia kwalifikujące się do wymiany krzeseł (tylko że według jakiej kwalifikacji ;p), pracownicy poniekąd co by nie wymyślili (tzn. krzesła) takie otrzymają. Tak więc doradźcie, co tu robić.
Joanna S.

Joanna S. EHS manager

Temat: Krzeszło do pracy przy komputerze

Marcinie,
jeżeli krzesła spełniają wymogi określone prawem, to nie wymieniałabym, bo narazisz się na lawinę... dobrym wyjściem są dodatkowe podpórki pod plecy. Można je kupić w sklepach zajmujących się art. biurowymi ok. 60 -100 zł za sztukę lub (całkiem tanio, ze dwie dychy chyba) w marketach z wyposażeniem wnętrz, pościelą itd.... (nie podaję nazw, żeby nie być posądzoną o reklamę :-)
pozdrawiam
Marcin Z.

Marcin Z. Specjalista ds. bhp

Temat: Krzeszło do pracy przy komputerze

Joanno, to jest rozwiązanie. Ale akurat nie takie co mnie interesuje - gdyż pracodawca już postanowił, że zakupi fotele - ja mam jedynie zapobiec masowej wymianie. I nie za bardzo wiem, jak to uczynić. Może ktoś pomóc i przywołać jakieś przepisy, dotyczące tematu ?

Temat: Krzeszło do pracy przy komputerze

A co z niedocenianymi odnóżkami? Podczas pracy przed komputerem ciało jest ułożone w takiej pozycji że podnóżek wbrew pozorom, może załatwić sprawę, również bólu pleców.
Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: Krzeszło do pracy przy komputerze

To ja czegoś tu nie rozumiem. Pracodawca już wydal zalecenie wymiany krzeseł tym 2 osobom, czy uzależnił od twojej opinii?

Zrobiłeś kontrole stanowisk pracy owych 2 osób, i masz ogląd sprawy jak wyglądają ich stanowiska, czy narzazie chcesz dać spokój?

Moim zdaniem, wskazane jest skontrolowanie tych stanowiska pracy (widac reakcje pracodawcy na wnioski), udokumentowanie możliwych rozwiązań naprawczych (podnózki, podkladadki, naprawa usterek, podniesienie monitorów ewentualnie wymiana krzeseł).

Jeśli ktoś wskazuje na problemy zdrowotne to niech wypowie się lekarz medycyny pracy - warto aby jemu pokazał dokumentacje medyczna zagaszający- jeśli w orzeczeniu wpisze, ze te krzesło jest jedynym rozwiązaniem to sprawa załatwiona.

Wykonie tych 2 operacji myślę, ze odstraszy (lub nie jeśli firma ma kiepskie krzesła albo po uszkadzane) innych od działań, bo przy okazji kontroli możesz wykazać inne niedociągnięcia, których pracownicy nie biorą pod uwagę.
Marcin Z.

Marcin Z. Specjalista ds. bhp

Temat: Krzeszło do pracy przy komputerze

Robert - Tak, pracodawca podjął już decyzję. Ja również przyglądnąłem się stanowiskom (żadnych niedociągnięć nie zauważyłem), krzesła które będą wymieniane, sprawne (używane dość krótko). Pracodawca ma dobre serce i dla wygody pracowników chce im wymienić. Widzę że nikt nie bardzo możę mi pomóc w temacie - szkoda. Ja jedynie, zaznaczę że jedyny znane mi przepis (rozporządzenie) w tym temacie to (Dz.U. 1998 nr 148, poz. 973), gdyby ktoś kiedyś potrzebował.

Temat: Krzeszło do pracy przy komputerze

Marcin Z.:
Czego mogę oczekiwać od pracowników, czy kazać im pisać jakieś oświadczenia, czy kazac przedstawiać historię choroby, czy też samemu wystawić dokument dla zarządu oceniający ich schorzenia kwalifikujące się do wymiany krzeseł (tylko że według jakiej kwalifikacji ;p), pracownicy poniekąd co by nie wymyślili (tzn. krzesła) takie otrzymają. Tak więc doradźcie, co tu robić.

U mnie takiej wymiany dokonujemy na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Jeśli z niego wynika, że np: pracownik ma problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa i niezbędy jest fotel wyposażony w zagłówek to taki kupujemy. Musisz przeciez wiedzieć jaki rodzaj krzesła jest wskazany. Kiedyś, miałem sporo wskazań do zakupu "klękosiadów" , ale na szczęście szybko sie poznano, że to "ustojstwo" ;) niszczy kolana. Teraz czekam na zaświadczenie ze wskazaniem do siedzenia na piłce :)
Mam nadzieję, że chociaż trochę Ci pomogłem.
Pozdro.Wiesław Owsiński edytował(a) ten post dnia 08.02.13 o godzinie 11:06
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Krzeszło do pracy przy komputerze

- ja mam jedynie zapobiec masowej wymianie. I nie za bardzo wiem, jak to uczynić. Może ktoś pomóc i przywołać jakieś przepisy, dotyczące tematu ?
>. Widzę że nikt nie bardzo możę
mi pomóc w temacie - szkoda.

Sytuacja jest z tych, co to należy "przeczekać burzę". Jak uczynić - zapobiec masowej wymianie? "Nająłeś się za psa to szczekaj". Możesz tłumaczyć, że te kilka wymian to gest "ludzkiego pana" albo dla jaj. Możesz błagać, grozić, płakać czy śmiać się. Masz problem - no to do boju!

Następna dyskusja:

Ergonomia pracy przy komput...




Wyślij zaproszenie do