konto usunięte

Temat: jakie pomiary dla spawacza?

Od dwóch tygodni w firmie mamy zatrudnionego spawacza. Prosze o radę jakie badania środowiskowe są wymagane na tym stanowisku? (pyły, hałas??) co wymagane jest przez prawo a co warto zrobić? Z góry dziękuje za radę.

konto usunięte

Temat: jakie pomiary dla spawacza?

ja wiem o polach magnetycznych i elektrycznych... przy okazji można prądy indukowane - ale one akurat nie są obowiązkowe...

Temat: jakie pomiary dla spawacza?

Jak nie masz hałerów czy szlifierzy na hali to przekroczeń hałasu nie powinno być, ale na wszelki słuczaj radzę zrobić, podobnnie jak oświetlenie, oprócz tego pyły
przy spawaniu migomatem proponuje pył całkowity i respirabilny i tlenki, czyli tlenek węgla, azotu, ditlenek siarki, tlenek żelaza i związki manganu, te ostatnie są ważne bo tam może dochodzić do przekroczeń NDSów.

konto usunięte

Temat: jakie pomiary dla spawacza?

hałas i oświetlenie jest ok na całej hali bo robiłam juz pomiary. Chce sprawdzic stanowisko spawacza a więc rozumie że pyły, tlenki. jak wykonuje sie badania pól magnetycznych i elektrycznych. Jakie informacje z tego uzyskam a jakby były przekroczenia to jak temu przeciwdziałać? Czy takie badania robi większośc firm wykonujących pomiary?
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: jakie pomiary dla spawacza?

Wszystkie firmy posiadające niezbędne uprawnienia (akredytacje)

konto usunięte

Temat: jakie pomiary dla spawacza?

Kwesta pól w środowisku pracy jest dość „śliską” i mocno dyskusyjną sprawą, a z tego, co słyszę to sanepid potrafi być strasznie upierdliwy w tej kwestii.
W przypadku spawarek dominującym polem jest pole magnetyczne a wartość jego natężenia zależy od trybu pracy urządzenia.
W sanepidzie zazwyczaj jest komórka higieny radiacyjnej, która może takie pomiary wykonać pod warunkiem - o czym wspomniał Pan Krzysztof - posiadanej akredytacji

Z doświadczenia moich współpracowników, którzy wykonywali takie pomiary i bez wykonywania pomiarów przy tym konkretnym urządzeniu mogę tylko dodać, że głównym źródłem pól w tym przypadku są przewody dochodzące do elektrody.
Podstawowym i najskuteczniejszym sposobem ograniczania ekspozycji będzie , zatem odsunięcie ich od ciała spawacza. Zazwyczaj 20cm od przewodów występuje już strefa bezpieczna. Unikać też należy sytuacji, gdy kable nakładają się na siebie albo gdy spawacz dla własnej wygody przyczepia przewody do odzieży ochronnej etc etc…
No i oczywiście profilaktycznie znaki ostrzegawcze (tylko nie na kablach;))) i informowanie pracownika o zagrożeniach i przeciwdziałaniu im.

A jeżeli moja wypowiedź jest zbyt prosta to polecam bardziej naukowe podejście:
http://www.pip.gov.pl/html/pl/doc/07040544.pdf

konto usunięte

Temat: jakie pomiary dla spawacza?

bardzo dziękuje za pomoc. Rozjaśniło mi to sytuacje. Pozdrawiam
Marcin R.

Marcin R. BHP i Ochrona
Środowiska

Temat: jakie pomiary dla spawacza?

Pola bym nie robił.

Pyły o których wspomniał Paweł to podstawa.
Co do tlenków - tu bradzo ostrożnie bym do tego zagadnienia był podchodził. Podstawą chyba będą tlenki niklu

Chyba 100% drutów zawiera nikiel, który jest raktwórczy kat 3. To spory problem. Nie znalazłem jeszcze potwierdzonych badań o rakotwórczym pyle z procesu spalania nilku - po tym jak Pani z PIS wspomniała o tym szukam i zastanawiam się co z tym zrobić.



Wyślij zaproszenie do