Temat: Imienne wewnątrzzakładowe zezwolenie na obsługę i...
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Gospodarki w sprawie kwalifikacji osób obsługujących wózki jezdniowe z napędem silnikowym dokumentami potwierdzającymi kwalifikacje do obsługi wózka jezdniowego z napędem silnikowym są, alternatywnie:
- zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez organ właściwej jednostki Urzędu Dozoru Technicznego
lub
- książka operatora wydana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego
lub
- imienne zezwolenie wydane przez pracodawcę po spełnieniu warunku określonego w § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym
Imienne zezwolenie podpisuje pracodawca, który potwierdza odpowiednie przeszkolenie pracownika w zakresie obsługi wózka jezdniowego i posiadanie odpowiednich uprawnień przez pracownika.
Jeżeli pracownik przedstawi pracodawcy zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla kierowców wózków zorganizowanego przez inny podmiot (np. przez poprzedniego pracodawcą, ośrodek szkoleniowy zewnętrzny), to pracodawca w procesie szkolenia tego pracownika może uwzględnić odbyte szkolenie.
Jeżeli pracownik przedstawi pracodawcy kwalifikacyjne wydane przez organ właściwej jednostki Urzędu Dozoru Technicznego to pracodawca nie ma obowiązku przeprowadzenia dla pracownika dodatkowego szkolenia w zakresie obsługi wózków widłowych.
REASUMUJĄC
Osoby które przeszły kurs organizowany przez pracodawcę lub ośrodek szkoleniowy - nie uzyskując uprawnień UDT, muszą uzyskać od pracodawcy pisemne zezwolenie na kierowanie wózkami na terenie zakładu.
Dobrą praktyką jest wydawanie pozwolenia wewnętrznego wszystkim pracownikom - niezależnie od tego czy mają UDT czy nie.
Proponuję również sprawdzać umiejętności pracowników - przed podpisaniem takiego zezwolenia - niestety zdarza się że pracownik który przeszedł kurs obsługi wózka, nigdy w wózku nie siedział :(