konto usunięte

Temat: Imienne wewnątrzzakładowe zezwolenie na obsługę i...

Chcę się upewnić.. czy jeśli WSZYSCY pracownicy mają uprawnienia UDT i/lub ukończony kurs obsługi wózka w jednostce zewnętrznej (nie u pracodawcy) to nie ma obowiązku tworzyć 'Imiennego wewnątrzzakładowego zaświadczenia na obsługę i eksploatację wózka jezdniowego' ?

z ustawy wynika, że nie potrzeba takich zezwoleń, ale mam w firmie takie zezwolenia prowadzone od dawna i wciąż aktualizowane i nie wiem czy z czystym sumieniem mogę je wyrzucić, czy jest może coś o czym nie wiem i są potrzebne?
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Imienne wewnątrzzakładowe zezwolenie na obsługę i...

W każdej firmie istnieje kultura: TECHNICZNA, ORGANIZACYJNA, LUDZKA. Mniejsza lub większa. Pomijając stronę prawną weź pod uwagę przesłankę: Czy każdy kto posiada stosowne uprawnienia, kursy itp może wsiąść, odpalić i "heja do przodu"? Zastanów się Paweł wspólnie z jakimś kierownikiem, bo może się okazać, że jednak nie każdy powinien jeździć...

konto usunięte

Temat: Imienne wewnątrzzakładowe zezwolenie na obsługę i...

jeździ 4-5 osób z 30 które ma uprawnienia (z czego ok 25 osób ma imienne zezwolenia) ... jak dla mnie to są to 'rezerwowi' w razie l4/urlopu tych 4-5 osób, każdy wie kto jeździ wózkiem i nikt inny nawet nie próbuje nim jeździć (mimo posiadanych uprawnień), więc powielanie dokumentów chyba mija się z celem, bo stworzyłem na życzenie UDT wykaz osób posiadających uprawnienia i będą te wykazy wisieć na tablicach, jeśli zrobię tak jak było - czyli każdemu dam zezwolenie - to mija się z celem, a jeśli dam tylko tym 4-5 osobą, to w razie np. urlopu któregoś z nich będę musiał pilnować żeby ktoś 'rezerwowy' nie wsiadł na wózek bo nie ma zezwolenia wew. ...też robienie sobie pod górkę..

ps
co by było gdyby pracownik nie posiadający wew. zezwolenia (co było by zapisane w reg. pracy)
spowodował wypadek obsługując wózek, mimo posiadanych uprawnień? jak to wygląda od strony prawnej ?Ten post został edytowany przez Autora dnia 21.06.13 o godzinie 13:13
Piotr D.

Piotr D. w czym mogę pomóc?

Temat: Imienne wewnątrzzakładowe zezwolenie na obsługę i...

Irek miałby robotę;)
Alicja R.

Alicja R. H&S Country Manager

Temat: Imienne wewnątrzzakładowe zezwolenie na obsługę i...

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Gospodarki w sprawie kwalifikacji osób obsługujących wózki jezdniowe z napędem silnikowym dokumentami potwierdzającymi kwalifikacje do obsługi wózka jezdniowego z napędem silnikowym są, alternatywnie:
- zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez organ właściwej jednostki Urzędu Dozoru Technicznego
lub
- książka operatora wydana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego
lub
- imienne zezwolenie wydane przez pracodawcę po spełnieniu warunku określonego w § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym

Imienne zezwolenie podpisuje pracodawca, który potwierdza odpowiednie przeszkolenie pracownika w zakresie obsługi wózka jezdniowego i posiadanie odpowiednich uprawnień przez pracownika.

Jeżeli pracownik przedstawi pracodawcy zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla kierowców wózków zorganizowanego przez inny podmiot (np. przez poprzedniego pracodawcą, ośrodek szkoleniowy zewnętrzny), to pracodawca w procesie szkolenia tego pracownika może uwzględnić odbyte szkolenie.

Jeżeli pracownik przedstawi pracodawcy kwalifikacyjne wydane przez organ właściwej jednostki Urzędu Dozoru Technicznego to pracodawca nie ma obowiązku przeprowadzenia dla pracownika dodatkowego szkolenia w zakresie obsługi wózków widłowych.

REASUMUJĄC
Osoby które przeszły kurs organizowany przez pracodawcę lub ośrodek szkoleniowy - nie uzyskując uprawnień UDT, muszą uzyskać od pracodawcy pisemne zezwolenie na kierowanie wózkami na terenie zakładu.
Dobrą praktyką jest wydawanie pozwolenia wewnętrznego wszystkim pracownikom - niezależnie od tego czy mają UDT czy nie.
Proponuję również sprawdzać umiejętności pracowników - przed podpisaniem takiego zezwolenia - niestety zdarza się że pracownik który przeszedł kurs obsługi wózka, nigdy w wózku nie siedział :(
Sebastian S.

Sebastian S. Dyrektor Produkcji

Temat: Imienne wewnątrzzakładowe zezwolenie na obsługę i...

Pani Alicjo,

Chciałbym trochę odświeżyć temat. Czy jest jakaś podstawa prawna, albo wytyczne jakiegoś urzędu państwowego które potwierdzą, to stwierdzenie:

"Jeżeli pracownik przedstawi pracodawcy zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla kierowców wózków zorganizowanego przez inny podmiot (np. przez poprzedniego pracodawcą, ośrodek szkoleniowy zewnętrzny), to pracodawca w procesie szkolenia tego pracownika może uwzględnić odbyte szkolenie" ?

Bo w ustawie przywołanej przez Panią tego nie znalazłem. Z góry dziękuje za pomoc.
Agnieszka S.

Agnieszka S. specjalista ds. BHP/
specjalista ds.
badań
mikrobiologicz...

Temat: Imienne wewnątrzzakładowe zezwolenie na obsługę i...

Paragraf 4.1 tego Rozporzadzenia



Wyślij zaproszenie do