Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: ergonomia w pozycji stojącej

Pracownik wykonuje prace przy przenośniku pozycji stojacej, jak winna być wysokość przenośnika? jakieś źródło o wysokości aby mógł swobodnie manewrować istnieje?
Z logiki tak aby nie musiał prostować przedramion, ani nadmiernie zginać. Pod siebie mógłbym to wyznaczyć a ogólnie?
Barbara M.

Barbara M. Menedżer ds. ochrony
środowiska,
bezpieczeństwa i
higieny...

Temat: ergonomia w pozycji stojącej

"Ogólnie" to taka, żeby pracował na wysokości zgiętych łokci (-5-10cm), ale to będzie trudne (chyba, że jeden ludek tam pracuje) bez regulowanej wysokości. No i zależy to również od tego, co pracownicy tam robią, jakimi narzędziami i jakie przedmioty "obrabiają" w sensie wielkości, ciężaru itp itd. Generalnie ergonomia polega na dopasowaniu do różnorodności więc trudno tu mówić "ogólnie".

konto usunięte

Temat: ergonomia w pozycji stojącej

Poszukaj w necie albo zainwestuj w normę PN-90/N-08000. Szukaj tabel antropometrycznych.

Idealnie byłoby, gdyby wysokość była regulowana. Jeśli nie jest regulowana, to w pierwszej kolejności dobierasz wysokość pod płeć (rozkład wzrostu kobiet różni się od rozkładu wzrostu mężczyzn, więc stanowiska powinny być różnej wysokości). Następnie z tabel antropometrycznych sprawdzasz, jaka powinna być wysokość stanowiska, aby objąć możliwie duży fragment rozkładu wzrostu pracowników. Dla niższych możesz wtedy zastosować podest. Wyższych przesuwasz do innej pracy :).

Następna dyskusja:

ERGONOMIA STANOWISK - nieko...




Wyślij zaproszenie do