Adam
Koźbiał
Właściciel firmy
PROEDUKACJA Adam
Koźbiał
Temat: Czy wiesz że .... ? [3]
Czy wiesz, że ...Zdecydowana większość pracowników najlepiej koncentruje się i pracuje w godzinach 8-12 i 16-20. Aktywność dorosłego człowieka ma podczas dnia dwa minima - jedno pojawia się wczesnym popołudniem drugie zaś wieczorem, kiedy kładziemy się spać.
Spadek sprawności fizycznej i umysłowej będący przedmiotem naszego zainteresowania ma miejsce pomiędzy godziną 13 a 15 (okres tzw. popołudniowej senności). Wtedy też czujemy się znużeni, senni i ospali, co gorsza, badania statystyczne wskazują, że w tych godzinach popełniamy najwięcej błędów.
Dlatego też niektórzy lekarze proponują powszechne wprowadzanie do biurowych harmonogramów - czasu na drzemkę (tzw. „nap Unie"). Okazuje się, że drzemka w pracy pozwala ponad 90% pracowników wykonać więcej zadań w krótszym czasie. Co więcej badania dowiodły, że 15-minutowa popołudniowa drzemka zwiększa naszą:
- produktywność o 35%,
- kreatywność o 40%, a
- umiejętność podejmowania decyzji aż o 50%.
Z badań prowadzonych przez 6 lat na populacji blisko 25 tys. Greków mających więcej niż 50 lat wynika niezbicie, że mała drzemka w południe znacznie zmniej sza ryzyko śmiertelnego ataku serca, zwłaszcza u mężczyzn. Okazuje się, że u pracowników, którzy ucinali sobie półgodzinne drzemki przynajmniej trzy razy w tygodniu, ryzyko zgonu z powodu zawału lub innych problemów z sercem było o 37% niższe niż u tych, którzy na drzemki sobie nie pozwalali (zdrowotne korzyści z drzemki występują prawdopodobnie także u kobiet, ale badania w tej grupie dopiero się zaczęły).
Warto też zwrócić uwagę, że w badaniach uwzględniono również i inne czynniki bez wątpienia wpływające na długość ludzkiego życia, w tym mające związek z chorobami serca, m.in.:
- stosowaną dietę,
- ćwiczenia fizyczne,
- fakt palenia tytoniu, itp. zwyczaje.
Sjesta w ciągu dnia od dawna należy do zwyczajów ludzi w wielu krajach, zwłaszcza tych o cieplejszym klimacie. Dotąd stosunkowo niską zachorowalność na choroby serca w tych właśnie krajach przypisywano diecie śródziemnomorskiej, w której spożywa się duże ilości warzyw i owoców, kasz, makaronów, ryb, owoców
morza i pełnoziarnistego pieczywa, a zamiast masła i tłuszczu zwierzęcego do potraw dodaje się oliwę z oliwek.
Prowadzona obecnie „kampania drzemkowa" zaczyna przynosić już pierwsze efekty - w wielu biurach na zachodzie Europy zdecydowano się urządzić specjalne miejsca do odpoczynku - tzw. „nap rooms".
Najczęściej są to wielkie sale z boksami, w których znajdują się:
- zasłonki na oczy,
- w słuchawkach uspokajająca muzyka,
- specjalne indywidualne budziki oraz
- oczywiście łóżka.
Kompilacji tekstu dokonał
ADAM KOŹBIAŁ
list@kozbial-consulting.pl