Temat: co może inspektor bhp
Dzięki za odpowiedź ale pozwolę sobie zacytować Pana Adama z innego tematu
Adam Koźbiał
Starszy Inspektor
ds. Bezpieczeństwa i
Higieny Pracy,
Ins...
Jeśli mamy na myśli Kodeks Pracy, ustawodawca słowo specjaliści, miał na myśli wszystkich specjalistów, zaczynają na Inspektorze ds. BHP a kończąc na Głównym Specjaliście ds. BHP. Mówiąc trochę prościej myślimy w sensie largo i stosujemy wykładnię prawną rozszerzającą .
Jeśli mamy na myśli rozporządzenie rady ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy, myślimy w sensie stricto, czyli dosłownie interpretujemyprzepisy rozporządzenia.
Niestety czytanie przepisów prawnych, bez znajomości podstaw metajęzyka prawniczego i podstawowych zasad prawoznawstwa, dochodzimy do różnych wniosków czasami nawet sprzecznych, jakie miał na myśli ustawodawca.
A więc na czym polega główna różnica między Specjalistą ds. BHP, a St. Inspektorem ds. BHP ?
Od Specjalisty ds. BHP, możemy prowadzić zadania służb bhp jako firma zewnętrzna, czyli umowa zlecenie, jeżeli chodzi o usługę Służby BHP, umowa o dzieło jeśli chodzi o szkolenia.
Od od St. Inspektora ds. BHP, możemy prowadzić zadania służby bhp jako osoba fizyczna, jeśli chodzi o prowadzenie szkoleń można to robić jako firma zewnętrzna, tylko po co ?
Jako osoba fizyczna podpisujemy u mowę o pracę np.: 1/21 etatu + premia uznaniowa i pełnimy zadania służby BHP, ograniczeń w podpisywaniu umów nie ma.
Drugi wariant jeżeli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę na pełen etat, możemy podpisywać umowy zlecenia bez ograniczeń dla służb bhp jako osoba fizyczna, bo ZUS zapłacił Ci już inny pracodawca. Umowy zlecenia, jeśli chodzi o tylko szkolenia.
Kontrolowali mnie z PIP-u, ZUS-u, nawet miałem jedno wezwanie do skarbówki i jest OK, grunt to współpracować z dobrym prawnikiem i mu kasy nie żałować.
Teraz jeszcze bardziej namieszam ;):
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z 2 listopada 2004 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.
Na podstawie art. 23711 § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1. (pominięto)
§ 2. [Czas na uzupełnienie kwalifikacji] Osoby, o których mowa w art. 23711 § 1 i 2 Kodeksu pracy, zatrudnione w służbie bhp i wykonujące zadania tej służby w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, niespełniające wymagań kwalifikacyjnych określonych w § 4 rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu ustalonym niniejszym rozporządzeniem, zachowują prawo do zatrudnienia w służbie bhp i wykonywania zadań tej służby przez okres 8 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§ 3. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2005 r.
Rozporządzenie podpisał Premier Belka
To jest oczywiście część tej dyskusji no i ponawiam pytanie - czy mogę pracować na umowę zlecenie?