Robert S.

Robert S. ABI, POIN,,
Starostwo Powiatowe

Temat: apteczka przenośna

Witam. Chcę kupić do zakładu pracy (urząd) przenośne apteczki. W zwiążku
z "kryzysem" i cięciami w urzędzie każdy wydatek trzeba dobrze uzasadnić,
koniecznie podeprzeć przepisem prawa. I właśnie takie jest moje pytanie. Czy wynika z jakiegos przepisu wprost obowiązek posiadania przenośnych apteczek?? W polskim prawodawstwie takiego nie znalazłem, ale może coś mi umknęło, a pokazanie takiego przepisu pracodawcy byłoby dla mnie sporym argumentem.
Pozdrawiam.
Anna Kawalec

Anna Kawalec dom dziecka
Oruro/Boliwia-można
pomóc:
katarzynaop@gmail...
.

Temat: apteczka przenośna

nie wiem, czy ważne jest słowo "przenośna" i pewnie do tego zapisu już dotarłeś: Obwieszczenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2003 r. § 44.
Sławomir M.

Sławomir M. zmiany, zmiany,
zmiany.....

Temat: apteczka przenośna

A Rozp. w sprawie ogólnych przepisów bhp nie wystarcza????

§ 44 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2011 nr 173 poz.1034) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. W szczególności pracodawca powinien zapewnić apteczki w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy.
Robert S.

Robert S. ABI, POIN,,
Starostwo Powiatowe

Temat: apteczka przenośna

Tak, tak, do § 44 dotarłem. Właśnie słowo "przenośna" jest tu ważne.
Chcę zamienić stacjonarne na przenośne( z możliwością zdjęcia ze ściany) i potrzebuję najlepiej argumentu prawnego, żeby nie było, że "wymyślam" sobie.
Dorota Mazurek

Dorota Mazurek Specjalista ds. BHP

Temat: apteczka przenośna

Nie spotkałam się nigdzie ze słowem "przenośne" apteczki w zakładach pracy a przeglądam dużo przepisów prawa.

Dodatkowo (oprócz wspomnianego wcześniej § 44)Kodeks pracy reguluje obowiązki pracodawcy związane z ochroną zdrowia i życia pracowników w nagłych wypadkach oraz zapewnienia udzielenia pierwszej pomocy w miejscu pracy. W świetle Art. 209 pracodawca jest obowiązany m.in.:
- zapewnić środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników,

jednak nie ma tutaj nic konkretnego o apteczkach chyba, że podciągnąć pod niezbędne środki przenośną apteczkę - bo stacjonarna nie spełnia w całości swojej funkcji w Pana urzędzie :(

Chyba, że konieczna jest inna argumentacja. Skoro nie ma nic w przepisach to może coś z praktyki np. podać zalety przenośnych apteczek i wady stacjonarnych. Można również zobrazować przydatność przenośnej apteczki na konkretnym przykładzie (co by było gdyby). Może to ruszy szefa :)

Tak tylko głośno myślę

konto usunięte

Temat: apteczka przenośna

"przenośne" apteczki jak je nazwałeś, czyli takie, których uchwyt mocuje się do ściany, a sama apteczka jest w owy uchwyt wkładana mają jeden podstawowy plus, w stosunku do apteczek mocowanych na stałe do ściany, mianowicie w momencie wystąpienia wypadku i konieczności użycia zawartości apteczki zabieramy całą apteczkę i przy poszkodowanym mamy wszystko co potrzeba do udzielenia pierwszej pomocy, w przeciwieństwie do drugiej opcji. tam musimy najpierw ocenić stan poszkodowanego, oraz określić jakie środki z apteczki będą nam potrzebne, po czym biegniemy do apteczki i zabieramy co potrzebne i znów wracamy do poszkodowanego, tracąc jakże cenny czas w takiej sytuacji.
po to ktoś mądry wymyślił "przenośne" apteczki, by ułatwić ratownikowi prace przy poszkodowanym oraz zaoszczędzić czas na bieganie pomiędzy poszkodowanym, a apteczką przymocowaną na stałe do ściany.
myślę, że poza wcześniej przytoczonymi przepisami ten argument powinien przemówić do pracodawcy. Krzysztof Kunert edytował(a) ten post dnia 01.12.11 o godzinie 14:38

konto usunięte

Temat: apteczka przenośna

Obawiam się, jak już zresztą poprzednicy napisali, że nie znajdziesz żadnej podstawy prawnej na przenośne apteczki. Niestety nasze przepisy są często tak skonstruowane, że pozostawiają szeroką możliwość interpretacji (o czym wszyscy doskonale wiemy).

Argumentem dla przenośnych apteczek powinien być zdrowy rozsądek. W razie wypadku to sprzęt ratujący życie ma być dostarczony do poszkodowanego, a nie poszkodowany przyprowadzany/przynoszony pod apteczkę. Tym bardziej, że w wielu sytuacjach, ot chociażby upadek z wysokości, poszkodowany powinien oczekiwać na pomoc ZRM (Zespołu Ratownictwa Medycznego) w miejscu wypadku, w "pozycji zastanej" (to tak ogólnie, nie zagłębiając się w szczegóły stanu zdrowia).Grzegorz Nowak edytował(a) ten post dnia 07.12.11 o godzinie 16:31
Damian Michalczyk

Damian Michalczyk handel i usługi

Temat: apteczka przenośna

Na pewno apteczka przyda się w każdym domu, ale w przypadku ratownika medycznego potrzebny jest bardzie zaawansowany sprzęt. Powinien posiadać różnego rodzaju plecaki ratownicze. Widziałem, że posiada je SklepRatownik24. Ich plecaki zostały wykonane na podstawie różnych sugestii osób z branży medycznej, dlatego są funkcjonalne. Zostały wykonane z dobrych materiałów.

Podobne tematy


Następna dyskusja:

apteczka




Wyślij zaproszenie do