Monika Lorynska

Monika Lorynska Pomagam firmom w
rozwoju poprzez
efektywny marketing

Temat: Wykorzystanie zdjęcia w kampanii

Agencja reklamowa robi zdjęcie do kampanii reklamowej dla dużej firmy - producenta czegoś tam. Producent chce je umieścic na ulotkach, billboardach, banerach itp generalnie w całym kraju.

Jakiego typu umowy najlepiej podpisac (uzyczenie zdjęcia, odsprzedanie praw itp) ?

Jak to widzicie najrozsądniej ?

Jak się w ogóle zabezpieczyc żeby nie wykorzystali czasem pomysłu bez wiedzy agencji ? W sensie pokazujemy pomysł wstępny i wyceniamy, a oni mówią że fajne ale drogie.. a potem idą do kogoś kto im robi to samo tylko taniej.. nie podejrzewam żeby tak było, ale gdyby.. jak się ochronic ?

konto usunięte

Temat: Wykorzystanie zdjęcia w kampanii

Najprościej jest pobrać zaliczkę od projektu określoną w umowie przed wstępnej. Najpiękniej by było na określony(wysoki8)) procent od projektu. Kłopot w tym, że w naszym "poronionym" kraju zleceniodawcy żądają najpierw projektu i to od kilku agencji - oczywiście za darmo. Będziesz najlepsza zgarniasz całą kampanie. Problem następuje w tedy gdy jest inaczej - niesmak po przegranej, zmarnowana energia, siła, czas. Ujmując to jednym słowem: życie 8]

Co do pomysłu - tu jest problem bo nie jest on de facto chroniony prawem autorskim. Chroniony jest dany efekt - zdjęcie(już wykonane). Bardziej optymistyczna wersja...ile ludzi tyle pomysłów 8) Mniej zaś...ludzki umysł jest ograniczony wiec ludzie będą popełniać projekty mniej lub bardziej podobne do siebie( nie uwzględniając plagiatów). Najlepiej w tym wypadku jest stworzyć scenariusz sesji, który będzie zawierał informacje na temat danego pomysłu. Następnie szybo zanieść do notariusza w celu przybicia wiarygodnej daty i potwierdzenia;) Potem paradoksalnie wysyłamy całość do siebie poleconym aby w razie czego mieć jakąś podstawę podczas procesowania się. Nie zmienia to faktu, że taką sprawę trudno ale to bardzo trudno jest wygrać - zwłaszcza gdy jest to duża firma mająca czas oraz środki na bardzo dobrych prawników.

Umowa...hmmmm...mogę powiedzieć tylko, że przekazanie praw autorskich majątkowych. Nic więcej nie mogę powiedzieć bo resztę załatwiał znajomy prawnik( w moim przypadku). W każdym razie życzę powodzenia w działaniu!8)

pozdrawiam,
bbakal.
Ewa Gruz

Ewa Gruz PMP, Senior Project
Manager, Credit
Suisse

Temat: Wykorzystanie zdjęcia w kampanii

Można jeszcze dodać wyszczególnienie pól eksploatacji. Z tego co kojarzę, klauzule o "wszystkich" polach eksploatacji można zakwestionować.

Odsprzedanie praw może dotyczyć również określonego terytorium oraz czasu (np. na rok).

Temat: Wykorzystanie zdjęcia w kampanii

Bartek Bakalarz:
Co do pomysłu - tu jest problem bo nie jest on de facto chroniony prawem autorskim. Chroniony jest dany efekt - zdjęcie(już wykonane).

Utrwalenie w przypadku fotografii było jednym z warunków ochrony w ustawie z 1952 r. W obecnej wymagane jest jedynie ustalenie utworu, a to nie to samo - art. 1 par. 3 ustawy o p.a. i p.p.
W przypadku fotografii trzeba jeszcze pamiętać, że reprodukcje - podobnie jak inne fotografie o charakterze czysto rejestracyjnym - są wyłączone spod ochrony prawa autorskiego.
Jeżeli chodzi o pomysł - rozumiany jako efekt indywidualnego, twórczego podejścia do tematu - to jego istnienie jest przecież podstawowym warunkiem powstania utworu, choć oczywiście utwór podlega ochronie dopiero po ustaleniu, zgodnie z podanym wyżej art. 1 par. 3 ustawy.
Bartek Bakalarz:
Najlepiej w tym wypadku jest stworzyć scenariusz sesji, który będzie zawierał informacje na temat danego pomysłu. Następnie szybo zanieść do notariusza w celu przybicia wiarygodnej daty i potwierdzenia;) Potem paradoksalnie wysyłamy całość do siebie poleconym aby w razie czego mieć jakąś podstawę podczas procesowania się.


Najlepiej byłoby zdeponować ustalony utwór u notariusza - z taką opinią można się spotkać w "Podręczniku prawa autorskiego dla studentów uczelni artystycznych" Andrzeja Karpowicza (notabene - studenci uczelni artystycznych to również studenci ASP, tak nielubiani przez założycielkę wątku). Nie wiem jednak, czy w przypadku potwierdzenia notarialnego potrzebne jest jeszcze wysyłanie do siebie listu poleconego, choć z pewnością nie zaszkodzi (poza tym koszt takiej operacji jest praktycznie żaden). Poza tym A. Karpowicz radzi również zapoznanie z utworem przynajmniej paru osób - najlepiej spoza branży - które w razie procesu mogą pojawić się w sądzie w charakterze świadków.
Ewa G.:
Można jeszcze dodać wyszczególnienie pól eksploatacji. Z tego co kojarzę, klauzule o "wszystkich" polach eksploatacji można zakwestionować.

Jednak jeśli w umowie będzie zapis odnoszący sie do ustawy, np. "wszystkie pola eksploatacji wymienione w art. 50 ustawy o p.a. i p.p.", to trudno chyba taki zapis później kwestionować.Piotr Sierżęga edytował(a) ten post dnia 26.05.09 o godzinie 12:56

Następna dyskusja:

bezprawne wykorzystanie dan...




Wyślij zaproszenie do