konto usunięte

Temat: VAT na doradztwo i pośrednictwo finansowe w 2011 r.

Czy ktoś wie, co autor ustawy o VAT miał na myśli w dziedzinie opodatkowania usług pośrednictwa i doradztwa finansowego?

Na grupach doradztwa finansowego i ksiegowych nie uzyskałem merytorycznie poważnej odpowiedzi, może tu znajdzie się ktoś, kto wie i zechce się podzielić wiedzą, ale nie "co myśli", tylko "czy jest jakaś dokładniejsza wykładnia tych zawikłanych pojęć".

Jest dziwna rozbieżnośc, róznie opisywana - np tu:

http://vat.wieszjak.pl/zakres-opodatkowania-i-stawki/2...

w punkcie 16. Zwolnienia dla usług finansowych i ubezpieczeniowych

"Wprowadzone zwolnienia usług ubezpieczeniowych i finansowych podlegających zwolnieniu oparte zostały na obiektywnych kryteriach, nie są zaś uzależnione od rodzaju podmiotu świadczącego te usługi.
Objęto zwolnieniem usługi udzielania kredytów
lub pożyczek pieniężnych oraz pośrednictwo w zakresie udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę, pośrednictwo i wszelkie działania w zakresie gwarancji kredytowych lub pożyczkowych lub innych form zabezpieczenia kredytu lub pożyczki pieniężnej oraz zarządzanie tymi gwarancjami przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z udzieleniem kredytu lub pożyczki pieniężnej.
(…)
Zwolnienia z VAT usług finansowych nie będą mieć zastosowania do:
2) usług doradztwa."

Gdzie indziej znowu - przy wskazaniu konieczności opodatkowania stawką podstawową usługi - pokazuje się różńe inne "podziały".
?Kazimierz H. edytował(a) ten post dnia 16.01.11 o godzinie 10:00
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: VAT na doradztwo i pośrednictwo finansowe w 2011 r.

A na czym polega problem?

konto usunięte

Temat: VAT na doradztwo i pośrednictwo finansowe w 2011 r.

Dla prawnika: art. 43 ust 13 i 14 ustawy, w związku z ust. 1 pkt 37-41.

Po necie krążą na portalach porad prawnych i portalach biznesowych rozmaite opinie w tej sprawie, np. że jeśli jako pośrednik współpracuję bezpośrednio z bankiem i dostarczam "kompletną usługę", to stawka zwolniona. Ale jeśli usługa nie jest "kompletna" (tzn. dawne umowy współpracy na "usługę pomocnicza w stosunko do pośrednictwa kredytowego/finansowego"), a zwłaszcza jeśli jest to usługa świadczona przeze mnie jako "podwykonawcę" dla firmy pośredniczącej - to już obowiązuje stawka podstawowa 23%.

W tej sytuacji składanie VAT-R uchroni nas przed VAT-em tylko do określonego poziomu przychodów, który większośc z nas ma nadzieję przekroczyć. Byc może jednak jest to póki co dobry pomysł dla tych, którzy jedynie sprzedają "usługę pośrednictwa". Ja czasem szkolę - tu juz pełny VAT, czasem też wystawiam rachunki klientom za "doradztwo" i to według nowych przepisów też raczej podpada pod VAT.

Dlatego ponawiam moje pytanie: czy ktoś widział oficjalną interpretację? Nie udało mi się znaleźć takiej na stronach MF.Kazimierz H. edytował(a) ten post dnia 17.01.11 o godzinie 09:04

konto usunięte

Temat: VAT na doradztwo i pośrednictwo finansowe w 2011 r.

http://www.epodatnik.pl/index.php?option=com_content&v...
chodzi o zmianę z PKWiU na przepis nie odnoszący się do PKWiU, stąd teraz ważne części składowe



Wyślij zaproszenie do