Temat: Przywrócenie terminu do złożenia zarzutów
W tym przypadku Sąd powinien wydać dwa orzeczenia: postanowienie o odrzuceniu wniosku o przywróceniu terminu oraz postanowienie o odrzuceniu zarzutów. Zażalenie przysługuje tylko na to drugie postanowienie (o odrzuceniu zarzutów od nakazu zapłaty - z powodu wniesienia ich po terminie). Zażalenie przysługuje w ciągu 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Co do drugiego pytania: w grę mogą wchodzić dwa przepisy kc:
1/ albo o ochronie dóbr osobistych << art. 23 w zw. z 24 kc tj
Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
Art. 24. § 1. (8) Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
2. abo art. 415 kc.
Art. 415. Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Nie wdając się w szczegóły, korzystniejsze jest skorzystanie z uprawnień wskazanych w przepisie art. 24 kc. (korzystniejsza sytuacja dowodowa ze względu na domniemanie bezprawności). Art. 24 ust. 2 będzie w tym przypadku miał zastosowanie w sytuacji, gdy pozwana będzie musiała zapłacić tę fakturę (poniesie szkodę) -> w takim przypadku w grę wchodzi przepis art. 415 k.c. (i potrzeba udowodnienia winy - co może być problematyczne, szkody oraz jej wysokości, oraz związku przyczynowego między zawinionym działaniem z szkodą)
Oczywiście powyżej tylko zarys problematyki. Sprawa jest bardziej złożona.