Hanna Brzozowska

Hanna Brzozowska Trener,
ubezpieczenia

Temat: Przekształcenie domu letniskowego na dom mieszkalny.

Kilka lat temu wybudowałam na działce letniskowej dom o pow. 100 mkw. z przeznaczeniem na cele rekreacyjne. Teraz chciałabym w nim zamieszkać i pojawiły się 2 problemy:
1. w jaki sposób można przekwalifikować taki dom
2. jak się tam zameldować jeśli nie ma adresu, w akcie własności widnieje jako nr działki.
Dziękuję serdecznie za podpowiedzi.

konto usunięte

Temat: Przekształcenie domu letniskowego na dom mieszkalny.

Byłbym wdzięczny za opinię w sprawie rozpoczętej przez P. Hannę. Być może stan prawny jest nieco inny, ale temat zbliżony więc piszę w tym wątku.

Opis:

Dom letniskowy zbudowany na działce rekreacyjnej. W międzyczasie działki zmieniły przeznaczenie - gmina zmieniła je z rekreacyjnych na budowlane. Dom nadal pozostał letniskowym. Nieruchomość posiada własną KW.

Pytania:

Czy w takiej sytuacji możliwa jest zmiana przeznaczenia użytkowania domu z letniskowego na zwykły mieszkalny? Czy to są tylko formalności administracyjne, a jeżeli tak to jakie ,czy także np. zmiany w projekcie domu (i konieczność wykonania prac budowlanych)?
Andrzej O.

Andrzej O. Projektant,
Inspektor nadzoru,

Temat: Przekształcenie domu letniskowego na dom mieszkalny.

Przemysław Herman:

Opis:

Dom letniskowy zbudowany na działce rekreacyjnej. W międzyczasie działki zmieniły przeznaczenie - gmina zmieniła je z rekreacyjnych na budowlane. Dom nadal pozostał letniskowym. Nieruchomość posiada własną KW.

Pytania:

Czy w takiej sytuacji możliwa jest zmiana przeznaczenia użytkowania domu z letniskowego na zwykły mieszkalny? Czy to są tylko formalności administracyjne, a jeżeli tak to jakie ,czy także np. zmiany w projekcie domu (i konieczność wykonania prac budowlanych)?
Istnieje taka możliwość zbyt mało danych do określenia jakie prace budowlane trzeba wykonać.
Wszystko to reguluje Prawo budowlane art 71 (za lexem poniżej)

Art. 71. 1. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:
1) (uchylony);
2) podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.
2. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć:
1) opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;
2) zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi;
3) oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2;
4) zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
5) w przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 2 - ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności;
6) w zależności od potrzeb - pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami.
3. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada na zgłaszającego, w drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia, wnosi sprzeciw w drodze decyzji.
4. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, należy dokonać przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni, od dnia doręczenia zgłoszenia, właściwy organ, nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji i nie później niż po upływie 2 lat od doręczenia zgłoszenia.
4a. (72) (uchylony).
5. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części:
1) wymaga wykonania robót budowlanych, objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
2) narusza ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach budowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
3) może spowodować niedopuszczalne:
a) zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia,
b) pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków,
c) pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych,
d) wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.
6. Jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga wykonania robót budowlanych:
1) objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę - rozstrzygnięcie w sprawie zmiany sposobu użytkowania następuje w decyzji o pozwoleniu na budowę;
2) objętych obowiązkiem zgłoszenia - do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 2-4.
7. Dokonanie zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, po zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części nie wywołuje skutków prawnych.
orzeczenia sądów
tezy z piśmiennictwa
projekty ustaw
komentarze
wzory
Art. 71a. 1. W razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego zgłoszenia, właściwy organ, w drodze postanowienia:
1) wstrzymuje użytkowanie obiektu budowlanego lub jego części;
2) nakłada obowiązek przedstawienia w wyznaczonym terminie dokumentów, o których mowa w art. 71 ust. 2.
2. Po upływie terminu lub na wniosek zobowiązanego, właściwy organ sprawdza wykonanie obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, i - w przypadku stwierdzenia jego wykonania - w drodze postanowienia ustala wysokość opłaty legalizacyjnej. Na postanowienie przysługuje zażalenie.
3. Do opłaty legalizacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że stawka opłaty podlega dziesięciokrotnemu podwyższeniu.
4. W przypadku niewykonania w terminie obowiązku, o którym mowa w ust. 1, albo dalszego użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, pomimo jego wstrzymania, albo zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, pomimo wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w art. 71 ust. 3-5, właściwy organ, w drodze decyzji, nakazuje przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.



Wyślij zaproszenie do