konto usunięte

Temat: Postawienie dłuznika w stan upadłosci jak?

Witam ,
Chce posatwic spolke z o.o. w stan upadlosci z powodu nieuregulowanych zobowian ktore juz dawno sa przeterminowane,
Czy mozna postawic taka spoke w stan upadlosci i zarzadac pozbawienie wszystkich czlonkow zarzadu mozliwosci pelnienia funkcji czlonka zarzadu na okres 5 lat? Slyszalem o czyms takim ale nie jestem pewien czy tak mozna ,Prosze o informacje ,jesli tak jest to jakie dokumety powinienem z organizowac zeby tego dokonac.
pozdrawiam Bartek
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Postawienie dłuznika w stan upadłosci jak?

Postawić w stan upadłości spółkę może sąd. Ty możesz o to wnioskować. Ale najpierw radziłbym mieć te wierzzytelności uznane albo ustalone wyrokiem sądu. A z pozbawieniem prawa do działalności sprawa trudniejsza, bo musiałoby się to wiązać z przestępstwem.

Temat: Postawienie dłuznika w stan upadłosci jak?

Tę kwestię reguluje Prawo upadłościowe i naprawcze. Art. 20 ust. 1 mówi, że "Wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli.". Wniosek kieruje się, zgodnie z art. 18 wspomnianej ustawy, do sądu rejonowego wydziału gospodarczego właściwego dla siedziby dłużnika ("Sądem upadłościowym jest sąd rejonowy – sąd gospodarczy."). Najczęściej na stronie takiego sądu jest oznaczony wydział gospodarczy zajmujący się upadłościami. Wniosek, zgodnie z art. 22 ust. 1 powinien zawierać:

1) imię i nazwisko dłużnika, jego nazwę albo firmę, miejsce zamieszkania albo siedzibę, a gdy dłużnikiem jest spółka osobowa lub osoba prawna – reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni, a ponadto w przypadku spółki imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia;
2) oznaczenie miejsca, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika;
3) wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie;
4) (nie dotyczy wniosku składanego przez wierzyciela zgodnie z art. 22 ust. 3);
5) informację, czy dłużnik jest spółką publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. Nr 184, poz. 1539, z późn. zm.5)).

Oraz zgodnie z ust. 2 ww. artykułu do wniosku należy załączyć odpis z właściwego rejestru do którego wpisany jest przedsiębiorca, czyli w tym wypadku odpis z KRS (zaznaczam - nie ksero ale odpis). Gdy wierzyciel składa wniosek musi również, zgodnie z art. 24, uprawdopodobnić swoją wierzytelność, czyli załączyć dokumenty potwierdzające jej istnienie.

Co do drugiego pytania to tę kwestię regulują art. 373-377. Zgodnie z tym, sąd wszczyna postępowanie w sprawie orzeczenia takiego zakazu m.in. na wniosek wierzyciela (art. 376). Sąd przeprowadza rozprawę i wydaje zaskarżalne postanowienie. Zakaz jest wydawany na okres od trzech do dziesięciu lat jeśli dana osoba "ze swej winy:

1) będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości albo
2) po ogłoszeniu upadłości nie wydała lub nie wskazała majątku, ksiąg handlowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, do których wydania lub wskazania była zobowiązana z mocy ustawy, albo
3) po ogłoszeniu upadłości ukrywała, niszczyła lub obciążała majątek wchodzący w skład masy upadłości, albo
4) jako upadły w toku postępowania upadłościowego nie wykonała innych obowiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego-komisarza, albo też w inny sposób utrudniała postępowanie. (art. 373 ust. 1)

Sposób orzekania sądu precyzuje ust. 2:

"2. Przy orzekaniu zakazu, o którym mowa w ust. 1, sąd bierze pod uwagę stopień winy oraz skutki podejmowanych działań, w szczególności obniżenie wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa upadłego i rozmiar pokrzywdzenia wierzycieli. Sąd może odstąpić od orzekania zakazu, jeżeli sąd upadłościowy oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie art. 12 i zezwolił na wszczęcie postępowania naprawczego."

konto usunięte

Temat: Postawienie dłuznika w stan upadłosci jak?

Dziekuje bardzo serdecznie za wyczerpujaca informacje Michał



Wyślij zaproszenie do