Kamil Jeziorski

Kamil Jeziorski kierownik,
Tesco/Polska/Sp.z
o.o.

Temat: SPRAWA W SĄDZIE PRZECIWKO ZUS - ZWOLNIENIE L4 - POMOCY!

WITAM.
JESTEM NA WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI I BĘDĄC NA 2TYG.ZWOLNIENIU ZUS ZROBIŁ MI KONTROLE.
DWIE PANIE WESZŁY DO MOJEGO BIURA NA OSTATNI DZIEŃ L4 I NIESTETY MNIE W NIM ZASTAŁY.
PROBLEM POLEGA NA TYM ŻE ZOSTAŁ MI COFNIĘTY CAŁY ZASIŁEK ZA ZWOLNIENIE ZA CAŁE 2TYG.I DODATKOWO MUSIAŁEM ZAPŁACIĆ PEŁNE SKŁADKI ZUS...
JESTEM INSTRUKTOREM NAUKI JAZDY I MOJA PRACA POLEGA NA SZKOLENIU, A W BIURZE BYŁEM SAM, ŻADNYCH KURSANTÓW,ŻADNEGO SZKOLENIA, PO PROSTU BYŁEM I TYLE...
ZA 10DNI MAM SPRAWĘ I NIE WIEM CZY MAM JAKIEŚ SZANSE...
POMOCY:D,
POZDRAWIAM

konto usunięte

Temat: SPRAWA W SĄDZIE PRZECIWKO ZUS - ZWOLNIENIE L4 - POMOCY!

Zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Wykonywanie pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa polega na podjęciu działań stanowiących realizację obowiązków pracowniczych lub wynikających z innego stosunku prawnego obejmującego świadczenie pracy. Pracami takimi (w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej) będzie wykonywanie konkretnych czynności związanych wprost z działalnością gospodarczą, w tym nadzór nad zatrudnionymi pracownikami, obsługa klientów, przyjmowanie i wydawanie materiałów. Nie stanowi więc takiej pracy zarobkowej, uzyskiwanie w trakcie korzystania ze zwolnienia lekarskiego dochodów, niepołączonych z osobistym świadczeniem pracy, np. podpisywanie w trakcie zwolnienia lekarskiego dokumentów finansowych, sporządzonych przez inną osobę oraz formalnoprawne tylko prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, jeśli osoba ją prowadząca jest równocześnie pracodawcą i wyłącznie w zakresie jej obowiązków leży nadzór nad działalnością firmy (vide wyrok Sadu Najwyższego z dnia 04 kwietnia 2012 roku w sprawie II UK 186/11).
Możliwość uznania, że nie dochodzi do utraty prawa do zasiłku chorobowego, w przypadku aktywności zmierzającej do osiągnięcia zarobku w czasie pobierania tego zasiłku, występuje tylko wówczas, gdy ma ona charakter incydentalny i wymuszony okolicznościami (vide wyrok Sądu Najwyższego z dnia 03 marca 2010 roku sygn. III UK 71/09)
Samo podpisywanie faktur i innych dokumentów niezbędnych do prowadzenia działalności (w sytuacji gdy nie ma możliwości jej zawieszenia w okresie pobierania zasiłku można uznać za działalność, która nie ma zarobkowego charakteru. Nie można jednak uznać za czynności nie związane z pracą zarobkową, czynności podjętych przez ubezpieczoną w związku z zatrudnieniem pracownika w ramach prac interwencyjnych. Jest to co prawda zachowanie incydentalne, ale wykraczające poza to, co jest konieczne do "zachowania" działalności gospodarczej.
Reasumując może Pan zawsze się bronić sieę w ten sposób, że był Pan jedynie po dokumenety i żadnych czynności zarobkowych nie przedsięwziął lub inne okoliczności można podnieść które będa miały charakter formalnoprawny.

Następna dyskusja:

Sprawa przeciwko ZUS




Wyślij zaproszenie do