Aleksandra C.

Aleksandra C. Adiunkt,
Politechnika Śląska

Temat: Spadek proszę o pomoc

Moi Dziadkowie: Franciszek i Anna posiadali czwórkę dzieci: Aleksandra, Władysławę, Mariana i Stanisława. Posiadali gospodarstwo rolne 4 h, które zostało odziedziczone po rodzicach Anny.
Dziadek Franciszek zmarł w 1975 roku i w tym czasie:
- Aleksander (żona Elżbieta, dzieci: Alicja, Barbara, Iwona) – pracuje na policji, mieszka z rodziną w gospodarstwie dziadków,
- Marian – pomaga w gospodarstwie rodzicom, mieszka w gospodarstwie dziadków,
- Władysława (mąż i dzieci: Teresa, Hanna, Zofia, Krzysztof, Renata), prowadziła własne gospodarstwo wraz z mężem, mieszkając osobno,
- Stanisław (żona Maria: dzieci: Aleksandra, Sylwester) – pracował na kopalni, mieszkając osobno, ale pomagał zarówno w gospodarstwie swoich rodziców jak i rodziców żony.
Babcia Anna zmarła w 1984 roku i wówczas sytuacja nie uległa zmianie.
Marian zmarł w 1984 roku.
Aleksander w 1993 roku.
Stanisław zmarł w 2013 i dlatego ruszyliśmy sprawę spadku po dziadkach. Dowiedzieliśmy się, że w 1993 roku na wniosek jego córki Iwony zostaje przeprowadzona sprawa spadkowa po moim dziadku oraz wujku. We wniosku jedynymi spadkobiercami są Elżbieta, Alicja, Barbara oraz Iwona. Aleksander widnieje jako jedyne dziecko Anny i Franciszka.
Jak teraz dalej poprowadzić tą sprawę. Wiem, że karnie niestety ich krzywoprzysięstwo uległo przedawnieniu. Jednak mogę wystąpić o ponowne rozpatrzenie sprawy spadkowej po dziadkach. Tylko czy jestem w jakikolwiek sposób zmienić podział majątku po dziadkach jeśli jest to gospodarstwo rolne?

konto usunięte

Temat: Spadek proszę o pomoc

Art. 679. § 1 kpc Dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdziału. Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.
§ 2. Wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany.
§ 3. W razie przeprowadzenia dowodu, że spadek w całości lub w części nabyła inna osoba niż wskazana w prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, sąd spadku, zmieniając to postanowienie, stwierdzi nabycie spadku zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.
§ 4. (777) Przepisy § 1-3 stosuje się odpowiednio do zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia oraz do stwierdzenia nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego.
Wniosek o wszczęcie przedmiotowego postępowania powinien odpowiadać ogólnym wymogom określonym w art. 511, a także zawierać dokładne określenie prawomocnego postanowienia mającego ulec zmianie oraz przytoczenie okoliczności oraz środków dowodowych uzasadniających twierdzenie o niezgodności takiego postanowienia z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym. W przypadku gdy wnioskodawcą jest uczestnik postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, niezbędne jest również powołanie okoliczności uzasadniających zachowanie terminu do złożenia wniosku oraz niemożności wcześniejszego powołania podstaw uzasadniających zmianę postanowienia (por. postanowienie SN z dnia 12 stycznia 1993 r., I CRN 208/92, LEX nr 146210).
Do najczęściej wymienianych przyczyn zmiany prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku zalicza się przedstawienie testamentu nieujawnionego w trakcie postępowania, wykrycie okoliczności uzasadniających nieważność testamentu przyjętego za podstawę dziedziczenia, zgłoszenie się spadkobiercy ustawowego nieznanego uczestnikom lub przez nich zatajonego, uznanie spadkobiercy za niegodnego.
W literaturze podkreśla się, iż wskutek złożenia wniosku o zmianę prawomocnego postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku może zapaść orzeczenie niekorzystne dla wnioskodawcy; zakaz reformationis in peius obowiązuje tylko w ramach postępowania odwoławczego (zob. postanowienie SN z dnia 19 listopada 1998 r., III CKN 28/98, LEX nr 78215).
Złożenie wniosku na podstawie art. 679 nie jest ograniczone w czasie wyłącznie dla tych osób zainteresowanych, które nie były uczestnikami postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku (por. uchwała SN z dnia 27 kwietnia 1982 r., III CZP 15/82, OSNC 1982, nr 8-9, poz. 118). Termin roczny na złożenie takiego wniosku dotyczy natomiast osób będących uprzednio uczestnikami postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (jak również spadkobierców takich osób - por. postanowienie SN z dnia 26 stycznia 2001 r., II CKN 784/00, OSNC 2001, nr 7-8, poz. 118, z glosą A. Szpunara, Rejent 2001, nr 11, s. 136; uchwała SN z dnia 21 marca 2001 r., III CZP 4/01, OSNC 2001, nr 10, poz. 144, z glosą A. Szpunara, Rejent 2002, nr 1, s. 92; orzeczenie SN z dnia 5 czerwca 2002 r., II CKN 944/00, IC 2002, nr 11, s. 47) i rozpoczyna swój bieg od dnia, w którym wskazana osoba uzyskała możliwość przytoczenia podstawy uzasadniającej dokonanie zmiany postanowienia (pod warunkiem niemożności jej powołania w takcie postępowania spadkowego) - por. uzasadnienie uchwały SN z dnia 27 kwietnia 1982 r., III CZP 15/82, OSNC 1982, nr 8-9, poz. 118. Uchybienie terminowi bądź zaniechanie przytoczenia podstawy uzasadniającej zmianę lub przyczyn uniemożliwiających przedstawienie jej w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku prowadzi do oddalenia wniosku; fakultatywnie również na posiedzeniu niejawnym (art. 514 § 2).

Nurtuje mnie jednak jak pani dziadkowie stali się współwłaścicelami gospodarstwa rolnego, skoro pochodziło ono ze spadku ze strony rodziców Anny. Czy oboje zostali powołani testamentowo?

Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 stycznia 2001 r. (P 4/99, OTK 2001, nr 1, poz. 5) przepis art. 1059 k.c. został uznany za niezgodny z art. 64 ust. 1 i 2 w zw. z art. 21 ust. 1 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP w zakresie, w którym odnosi się do spadków otwartych od dnia 14 lutego 2001 r.

Uwaga krąg osób uprawnionych do spadku należy badać na dzień otwarcia spadku (dzień śmierci spadkobiercy) niezależnie od tego czy aktualnie żyją. Poniższe wywody dotyczą sytuacji po śmierci dziadka ale nie babci, bowiem w tym zakresie wydano postanowienie o spadkobraniu, o którym Pani napisała

Artykuł 1059 k.c. określa przesłanki (warunki), jakie musi spełniać spadkobierca ustawowy gospodarstwa rolnego. Gospodarstwo rolne z ustawy może dziedziczyć tylko ten spadkobierca, który powyższe warunki spełnia w chwili otwarcia spadku, ich uzyskanie po tej dacie nie wpływa na zdolność do dziedziczenia gospodarstwa rolnego. Stąd też, w przypadku stwierdzenia nabycia spadku, w skład którego wchodzi gospodarstwo rolne, należy w pierwszej kolejności ustalić, którzy ze spadkobierców ustawowych spełniają przesłanki do jego dziedziczenia (por. post. SN z dnia 29 maja 2008 r., II CSK 72/08, Lex nr 420387; post. SN z dnia 24 września 2009 r., IV CSK 129/09, Lex nr 602502). Jeżeli chociażby jedna osoba spełnia warunki ustawowe bądź jako spadkobierca powołany w pierwszej kolejności, bądź tytułem tzw. zastępstwa szczególnego (art. 1060 i 1062 k.c.), sąd stwierdzi dziedziczenie z ustawy gospodarstwa rolnego przez taką osobę lub osoby. W braku zaś uprawnionych z ustawy gospodarstwo rolne będą dziedziczyć spadkobiercy ustawowi na zasadach ogólnych.

Art. 1059. (410) Spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:
1) stale pracują bezpośrednio przy produkcji rolnej albo
2) mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, albo
3) są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo
4) są trwale niezdolni do pracy.

Po zmarłym dziadku winna zatem dziedziczyć żona Anna z racji pracy na gospodatrswtei, marian przy założeniu, że stale pracował na gospodarstwie, Władysława przy założeniu, że jej praca na gospodarstwie odpowiada pkt 1 , Aleksander moim zdaniem odpada bo tylko mieszkał w gospodarstwie, Stanisłąw jest problematyczny, ale nie można zapominąc o postanowieniu SN z dnia 04 października 2002 roku w sprawie III CKN135/01 Spadkobierca urodzony i wychowany w rodzinnym gospodarstwie rolnym, wykonujący w nim przez wiele lat wraz z pozostałymi członkami rodziny prace przy produkcji rolnej i w obejściu gospodarskim, ma umiejętności praktyczne potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego i na mocy art. 1059 pkt 2 k.c. w związku z § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 1990 r. w sprawie warunków dziedziczenia ustawowego gospodarstwa rolnego (Dz. U. Nr 89, poz. 519 ze zm.), posiada kwalifikacje do dziedziczenia takiego gospodarstwa także wówczas, gdy pracował również poza rolnictwem, wyprowadził się z gospodarstwa i w chwili otwarcia spadku nie pracował już w żadnym gospodarstwie rolnym.

konto usunięte

Temat: Spadek proszę o pomoc

Krąg osób uprawnionych do spadkobrania po franciszku po bliższej analizie obowiązujących przepisow prawnych jest trochę bardziej skomplikowany, bowiem w dniu jego śmierci obowiązywał następujący przepis

Art. 1059. § 1. Dzieci spadkodawcy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli:
1) (13) bezpośrednio przed otwarciem spadku pracowały w tym gospodarstwie albo
2) w chwili otwarcia spadku są członkami rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub pracują w gospodarstwie rolnym takiej spółdzielni, albo
3) w chwili otwarcia spadku bądź prowadzą inne indywidualne gospodarstwo rolne, bądź też pracują w gospodarstwie rolnym swoich rodziców, małżonka lub jego rodziców, albo
4) w chwili otwarcia spadku bądź są małoletnie, bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo
5) w chwili otwarcia spadku są trwale niezdolne do pracy.
§ 2. Jeżeli żadne z dzieci spadkodawcy nie odpowiada jednemu z warunków przewidzianych w punktach 1, 2 lub 3 paragrafu poprzedzającego, dziedziczą z ustawy gospodarstwo te spośród nich, które mają kwalifikacje do prowadzenia gospodarstwa rolnego i nie później niż przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku oświadczą w sądzie lub w państwowym biurze notarialnym gotowość prowadzenia gospodarstwa należącego do spadku.
Dariusz Stefaniak

Dariusz Stefaniak specjalista od
trudnych spraw

Temat: Spadek proszę o pomoc

W tym co piszesz jest wiele nieścisłości i jest zbyt ogólny opis niektórych istotnych dla sprawy danych .

Sprawa jest skomplikowana, bo nie było spraw spadkowych :

1. nie było postępowania spadkowego po śmierci twojego dziadka Franciszka i

2. nie było postępowania spadkowego po śmierci twojej babci Anny.

Po śmierci Twojego dziadka było 5 spadkobierców : babcia - żona dziadka Anna i 4 dzieci : Aleksander , Marian , Władysława i Stanisław.

Gospodarstwo rolne ( część dziadka, gdy dziadek i babcia byli współwłaścicielami) mogło zostać odziedziczone przez :
1. babcię - żonę dziadka Annę - prowadziła razem z dziadkiem gospodarstwo rolne;
2. Mariana - syn , pracował w gospodarstwie rodziców;
3. Władysławę - córka, prowadziła własne gospodarstwo rolne.

Pozostali spadkobiercy dziadka synowie Aleksander i Stanisław, gospodarstwa po dziadku nie mogą dziedziczyć gospodarstwa, Aleksander - pracuje w policji , Stanisław - w kopalni. Przysługiwał im zachowek po dziadku.

Nie piszesz, kto prowadził gospodarstwo rolne po śmierci dziadka do chwili śmierci babci, więc jest mała luka.

Nie piszesz, czy żyje Aleksander, jego córka - wnuczka Iwona jest nie uprawniona ( gdy żyje jej ojciec - syn) do złożenia wniosku o nabycie spadku po dziadkach.
Piszesz, że podała iż jej ojciec Aleksander był jedynym dzieckiem dziadków Anny i Franciszka.

Jeżeli tak, to nie może występować o spadek po Stanisławie, jest do niego nie uprawniona.

Podanie nieprawdy i zatajenie spadkobierców przez składającego wniosek o nabycie spadku, czyni całe postępowanie spadkowe i nabyty spadek wadliwe.

Tylko założenie sprawy sądowej może te wady usunąć.

konto usunięte

Temat: Spadek proszę o pomoc

Odesłanie zawarte w art. 1082 k.c. prowadzi do ograniczenia uprawnień spadkobierców ustawowych wynikających z ogólnych reguł ustalania zachowku. Oznacza to, że spadkobiercy ustawowi, którzy w wypadku dziedziczenia spadku obejmującego gospodarstwo nie spełniają warunków z art. 1059 k.c., nie mogą otrzymać zachowku z tej części spadku, którą stanowi gospodarstwo rolne (J. Pietrzykowski (w:) K. Pietrzykowski, Komentarz, t. II, s. 1308). Prowadzi to w konsekwencji do ograniczenia kręgu osób uprawnionych do zachowku z gospodarstwa rolnego (J.S. Piątowski (w:) System prawa cywilnego, t. IV, s. 568).

Temat: Spadek proszę o pomoc

U mnie było bardzo podobnie http://www.andrzej-rozanski.pl/spadek-i-oswiadczenia-z... warto się zgłosić na pewno zajmie się twoją sprawą.

Temat: Spadek proszę o pomoc

W sprawach spadkowych można zaufać mec Mindykowskiemu, on ma swoją kancelarię prawną w Gdańsku. Fachowiec z dużym doświadczeniem w branży, potrafi doradzić, ma dobre opinie wśród klientów, a to jest moim zdaniem kluczowe, jeżeli chodzi o dobór prawnika. Można na niego liczyć, nawet jak sprawa jest dość skomplikowana.
Igor Woropai

Igor Woropai Kierownik, Igor
Woropai / Europart

Temat: Spadek proszę o pomoc

Ukraina. Tluszcze, oleje roslinne od 2,2 zl/L. Produkujemy olej slonecznikowy 1-3-5L PET pod marka, etykieta zleceniodawcy. 2000 ton miesiecznie. Spozywczy doskonalej jakosci rafinowany, nierafinowany. Opakowanie butelki plastikowe roznej pojemnosci, cena 5 litrow ~11 zl. Duze ilosci luzem flexitanki, cysterny, kontenerze. Dostarczania na export, private label sieciom handlowym pod wlasna marke, etykiete. Oleje jadalne, grupa spozywcza. Do zaoferowania orzechy wloskie luskane, skorupa, pestki, ziarna dyni, sruta, lupina spirytusowa, olej sojowy, rzepakowy, pellety slonecznikowe w dobrej cenie. Dowozimy wagonami po szerokich torach Hrubieszow-Slawkow-Katowice. Zapraszamy do wspolpracy wszystkich zainteresowanych. Telefon: +380505806241 (polsk.), Viber +380660832530 , E-mail: nieruchomosci@ukr.net  Skype:IgorKijow 
Europart,ul.O.Teligi 21,lok.24 Kijow 04060 Ukraina
Mela Majewska

Mela Majewska handel i usługi

Temat: Spadek proszę o pomoc

Jan R.:
W sprawach spadkowych można zaufać mec Mindykowskiemu, on ma swoją kancelarię prawną w Gdańsku. Fachowiec z dużym doświadczeniem w branży, potrafi doradzić, ma dobre opinie wśród klientów, a to jest moim zdaniem kluczowe, jeżeli chodzi o dobór prawnika. Można na niego liczyć, nawet jak sprawa jest dość skomplikowana.

Najlepiej wybierać prawników o wąskich specjalizacjach, dzięki temu jest większa szansa, że sprawa przybierze dla nas dobry obrót, bo specjalista będzie dobrze zorientowany.
Adam Grabowski

Adam Grabowski Specjalista SEO &
Google Ads

Temat: Spadek proszę o pomoc

Polecam poczytać https://www.swiatprawa.pl/spadek-po-ojcu-gdy-zyje-matka/

Temat: Spadek proszę o pomoc

Prowadzeniem spraw o podział spadku zajmuje się mecenas Chmielewska–Szczepaniak z Pruszcza Gdańskiego. Kancelaria na Grota Roweckiego, natomiast wcześniej możesz do niej zadzwonić 607 805 018, by się umówić na konkretny termin na spotkanie z nią. Więcej informacji także na stronie http://www.adwokatchmielewska.pl/.

Następna dyskusja:

proszę o pomoc




Wyślij zaproszenie do