Janusz L. Dyrektor ds. Mediów
Temat: ZMARŁA EWA SZUMAŃSKA
Pisarka, reportażystka, autorka słuchowisk radiowych i niezapomniany głos "Z pamiętnika młodej lekarki", Ewa Szumańska zmarła we wtorek 17 maja 2011 r. we wrocławskim szpitalu. Za kilka dni skończyłaby 90 lat.Szumańska była współtwórczynią programów rozrywkowych w radiowej Trójce m.in. serii skeczy „60 minut na godzinę” i „Z pamiętnika młodej lekarki”. Jako pisarka debiutowała w 1944 r. reportażami w piśmie „Z pierwszej linii frontu”. Od końca lat 60. związana była z Polskim Radiem Wrocław i współtworzyła kabaret radiowy „Studio 202”.
Ewa Szumańska urodziła się 20 maja 1921 r. w Warszawie. W czasie II wojny światowej była studentką działającego w podziemiu Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Jako żołnierz Armii Krajowej brała także udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie studiowała filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Łódzkim. Aktorstwa uczyła się w Studio przy Starym Teatrze w Krakowie, a w latach 40. występowała m.in. w krakowskich, łódzkich i wrocławskich teatrach.
Po wprowadzeniu stanu wojennego musiała odejść z została z Polskiego Radia, bo „nie wyraziła skruchy” przed komisją weryfikacyjną i podważała kompetencje jej członków do oceny dziennikarzy.
W 2007 „zbuntowała się” po raz kolejny. Odmówiła złożenia oświadczenie lustracyjnego uzasadniając to tymi słowami: „Chcę się w ten sposób pożegnać z moimi słuchaczami, ponieważ nie podpisałam pisemka, które należało podpisać, aby udowodnić, że się nie jest wielbłądzicą”.
Jej najbardziej znane dzieła literackie to m.in. „Ślady na oceanie”, „Przygoda w Lagos” i „Miłość w cieniu ochry”. Od 1981 r. do 2010 r. współpracowała z „Tygodnikiem Powszechnym”.
We Wrocławiu mieszkała od końca lat 40. W 1977 r. otrzymała nagrodę miasta Wrocławia, a w 1999 – nagrodę prezydenta Wrocławia.
Przyczyną śmierci Ewy Szumańskiej był rozległy wylew.
CZEŚĆ JEJ PAMIĘCIJanusz L. edytował(a) ten post dnia 18.05.11 o godzinie 10:05