Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Witam

Pilnie poszukuję informacji w jaki sposób, w którym momencie można odłączyć od kredytu hipotecznego drugiego wnioskodawcę?!
Gdzie mogę znaleźć jakiś konkretny zapis na ten temat?
Dodam, że kredyt został zaciągnięty w Banku Nordea.

Proszę o szybkie odpowiedzi za które z góry wielkie dzięki.

konto usunięte

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Witam,
taki przypadek wymaga indywidualnej zgody banku, który udzielił kredytu popartą pozytwyną opinią prawną. Nie mam osobiście doświadczenia jak podchodzi do takich odstępstw Nordea Bank, jednak zakładam, iz w obliczu dzisiejszego rynku konkurencji rozpatrzy podobny wniosek. Nie znajdziesz konkretnych zapisów z uwagi na indywidualne podejście wszystkich banków w takich przypadkach, które nie są łatwe, ale moje doświadczenie pokazało, ze mozna to przeforsować. Należy jednak pamiętać o procedurach danego banku dotyczacych kwestii współwłaścicieli nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu i ich udziału w odpowiedzialności kredytowej. Krótko mówiąc, bank musi zbadać sytuację w kredycie na moment takiego odstępstwa i określić poziom ryzka przy pozostałych Kredytoborcach. Sugeruję złożyć podanie w tej sparwie w Nordea Banki i poczekać na ich stanowisko . Twój przypadek zdarza sie w praktyce innych banków. Pozdrawiam Kinga Powierza

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Zrozumiałe jest, że klient może odstąpić od kredytu dopiero po pozytywnej zgodzie banku, wniosek o odstępstwo. Natomiast jak można sformułować taką informację dla klienta, aby nie bał się, że jest to kategorycznie niemożliwe i niewykonalne. Dla jego własnego spokoju psychicznego, że może próbować i kto wie może mu się uda.
Anna S.

Anna S. POSZUKUJĘ NOWYCH
WYZWAŃ

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Łukaszu, jesteś doradcą w Nordea Banku i na forum pytasz o procedury swojego pracodawcy? Przyznaj, że jest to ... dość dziwne...
Generalnie nie jest to odstępstwo a zwykła procedura.
Od początku.
Osoba, która ma zostać jako jedna w kredycie składa pisemną prośbę o zmianę warunków kredytowania. Do tego dołącza wszystkie wymagane przez bank dokumenty potwierdzające stronę ekonomiczną. Bank ponownie bada zdolność kredytową tej osoby. Jeżeli nie budzi ona zastrzeżeń to nie ma przeciwwskazań do tego aby drugą osobę odłączyć.
Pamiętać trzeba jedynie o innych założeniach typu - właściciel nieruchomości. Jeżeli bank wymaga aby do kredytu przystępowali wszyscy właściciele nieruchomości a osoba, która chce się odłączyć jest jedną z nich to jeszcze trzeba uregulować ten stan rzeczy.

Taka procedura jest zupełnym standardem. Kosztem takiego zabiegu zwykle jest wyłącznie koszt aneksu do umowy i ewentualnie koszty notarialne ( jeżeli wymagana jest zmiana właściciela nieruchomości).

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Aniu zdaje sobie sprawę z tego iż jest dopuszczalna mozliwość odłączenia drugiego kredytobiorcy na wniosek o zmianę warunków.
Natomiast tak jak napisałem w pierwszym poście szukam informacji gdzie jest dostępny taki zapis, jakiś ogólny skierowany do wszystkich banków, nie wiem... taka informacja, że klient ma do tego prawo. Bardzo się cieszę, że Ty wiesz, że istnieje możliwość odłączenie wnioskodawcy, ale prosze pokaż mi gdzie znajduje się taka informacja na papierze. I prosze nie pisz, że to zależy od banku.
Anna S.

Anna S. POSZUKUJĘ NOWYCH
WYZWAŃ

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Łukaszu, wymagasz ode mnie rzeczy niemożliwych otóż nie da się nie napisać, że to nie zależy od Banku bo otóż właśnie tak jest.
Standardowo Banki wprost takiego zapisu w umowę nie wkładają bo wynika to pośrednio z innych, które są ujęte bądź w umowie bądź w regulaminie.

Są takie Banki np. Lukas Bank,który jest gotowy wpisać to klientowi do umowy jeżeli będzie to kartą przetargową do zaciągnięcia kredytu akurat w tym banku.
Nie wymagaj ode mnie wskazania palcem gdzie taki zapis jest schowany w Nordea Banku. Do tego trzeba będzie bardzo wnikliwie zapoznać się zarówno z umową jak i regulaminem a i to nie jest powiedziane, że taki zapis będzie zawarty wprost.

Myślę, że sporo też zależy od uzasadnienia takiej zmiany wśród kredytobiorców. Może bardziej trzeba się przyjrzeć tej stronie medalu - bo rozumiem , że mówisz o jakiejś bardzo konkretnej sytuacji...

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Bardzo konkretnej sytuacji to fakt. Jestem w trakcie rozmów z klientem który już prawie podpisuje umowę o dość zadowalający dla mnie kredyt :) ale jako, że sam nie posiada zdolności przyłączył do kredytu swojego brata (obydwaj są kawalerami) po to, aby kupić sobie mieszkanko. No i chce w jak najbliższej przyszłości odłączyć brata od kredytu, aby sobie sam go powolutku spłacać. Po paru latach klient przy obecnych zarobkach osiągnie zdolność więc niepowinno być z tym problemu. Klient jedynie chce mieć pewność, że w przyszłości jego brat nie będzie musiał być z nim dalej w tym kredycie, chce to na piśmie i od razu podpisuje umowę. W samej umowie nie ma takiej informacji ani w umowie ogólnej ani szczegółowej (od deski do deski przeczytałem). Zastanawiam się nad napisaniem oświadczenie w którym będzie zawarta ta informacja, że jeśli klient spłaci odpowiednią ilość kapitału lub podniesie się jego wynagrodzenie i osiągnie sam zdolność do spłaty pozostałej częsci kredytu będzie mógł się starać o wyłaczenie brata. Nie wiem tylko czy takie oświadczenie nie będzie zbyt prymitywną formą?
Anna S.

Anna S. POSZUKUJĘ NOWYCH
WYZWAŃ

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Łukaszu, już rozumiem w czym tkwi tak naprawdę problem. Tobie, jako osobie pracującej u konkretnego pracodawcy nie wypada powiedzieć klientowi wprost, że zapis na który się upiera jest lekko ujmując - bez sensu.
Zakładając, że do sytuacji kiedy będzie chciał odłączyć współkredytobiorcę ze zobowiązania, dojdzie za kilka ładnych lat, może się okazać, że korzystniej mu będzie zrefinansować sobie kredyt w innym banku wraz ze zmianą warunków.

Myślę jednak, że gdybyś jednak odważył się na wypowiedzenie takich słów, oczywiście po tym jak jeszcze raz dokładnie wyjaśnisz jakie są procedury standardowego postępowania w Twoim Banku, możesz jedynie zyskać na zaufaniu.

Niestety, co klient to pomysł.Każdy chciałby aby ten jego był na sztywno wpisany do umowy ale nie jest to możliwe. Dla poparcia możesz powiedzieć o bankach,które nawet o wcześniejszej spłacie nie mają wzmianki w umowie.

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Jutro w takim razie bede sie bronił, mam nadzieję, że się uda. Co do pomysłowosci klienta to tylko drobne problemy z nim związane, ale przemy do przodu. Dzięki za pomoc i słodkich snów życzę.

Pozdrawiam

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Widzę ,że gwałtownie poszukujesz odpowiedzi na swój problem.;-)
Po pierwsze chodzi w przyszłości o odstąpienie od umowy kredytowej drugiego kredytobiorcy.
Inicjatywa jest po stronie klienta ,który składa w przyszłości taki wniosek do banku. Bank zgodnie z przyjętymi regulacjami wewnątrz bankowymi rozpatruje taki wniosek i albo poprzez aneks do umowy kredytowej następuje odłączenie od umowy kredytowej drugiego współkredytobiorcy lub też nie .
Pytasz o przepisy dotyczące odłączenia od umowy.Nie wynikają one z samego prawa bankowego czy przepisów wewnątrz bankowych . Możliwość rezygnacji z jednego z kredytobiorców wynika z kodeksu cywilnego -z umowy jako takiej pomiędzy bankiem a kredytobiorcą i mozliwością jej swobodnego kreowania, z zachowaniem zasad o których mówi kc.
Z twoich wypowiedzi wnioskuje iz chcesz napisać oświadczenie dla klienta iż w przyszłości bank odłączy brata kredytobiorcy od kredytu.Tu dla Ciebie rodzi się podwójne niebezpieczeństwo ponieważ:
- czy masz stosowne uprawnienia by takie oświadczenia wydawać i co ważne podpisywać( nie jest to powszechne oświadczenie)
- oświadczenie dotyczy sprawy przeszłej. Jeśli mając stosowne umocowania prawne podpiszesz takie oświadczenie to zrodzi w przyszłości takie skutki prawne iż bank będzie musiał odłączyć drugiego kredytobiorce. Co zrobisz w przypadku gdy pierwszy kredytobiorca nie będzie posiadać zdolności kredytowej.Bank będzie od Ciebie mógł dochodzić odszkodowania za takie oświadczenie ,w przypadku gdy klient wymusi na banku takie odłączenie( a będzie miał prawo,ze względu na oświadczenie banku).
W takich sprawach radzę kierować się zdrowym rozsądkiem niz planami sprzedażowymi.
Robert S.

Robert S. Ekspert finansowy -
kredyty,
ubezpieczenia,
inwestycje

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Według mnie takie oświadczenie jest bez sensu, gdyż:
1. nie można zagwarantować bezwarunkowej możliwości odłączenia drugiego kredytobiorcy od zobowiązania,
2. jeżeli oświadczenie będzie obwarowane pewnymi (określonymi przez bank) warunkami np. zdolnością kredytowa jedynego kredytobiorcy to jego podpisywanie jest bezcelowe; w końcu jeżeli ww. kredytobiorca będzie miał "zdolność na cały kredyt" to i bez oświadczenia bank odłączy drugiego kredytobiorcę = zwyczajnie jeszcze raz przeanalizuje warunki.

Jedyne o co można kruszyć kopie w tej sytuacji to zapis, że odłączenie kredytobiorcy nie będzie wiązało się z żadnymi kosztami (ew. zostaną one dokładnie określone). Żeby się nie okazało, że klient drugi raz będzie musiał płacić prowizję lub sporo płacić za aneksy.

Wnioski:
takie oświadczenie można kredytobiorcy dać, ale również określić w nim, że drugi kredytobiorca zostanie odłączony jeżeli pierwszy spełni określone przez bank warunki i tyle...

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

zgadzam się z panem Robertem i dodaje: wydać takie oswiadczenie ,gdy ten kto te oświadczenie podpisze ma do tego umocowanie prawne :-)
Michal Dobkowski

Michal Dobkowski FlashDeveloper

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Właśnie mam problem i nie jest to takie proste...
Mam kredyt w mBanku i chcę odłączyć ex małżonkę, niestety wszystko co może mi zaoferować mBank to spłatę nowym kredytem stary kredyt.
Co za tym idzie ponoszę koszty spread'u dodatkowo 10-15% wartości kredytu oraz nowa prowizja banku nowe oprocentowanie itp. itd.
Zastanawiam się co z takim fantem zrobić...
Poproszę o poradę jeśli ktoś ma miał podobny problem lub po prostu wie...
Robert B.

Robert B. Bancassurance
Product & Operations
| Group Insurance |
Em...

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Michał,
czy w Twoim przypadku bank zmienil nastawienie?
Mój znajomy ma wlaśnie taką sytuację i dzwonił do Multibanku (co prawda inna jednostaka, ale ze względów własnościowych banki te mają często bardzo zbliżone procedury), uzyskal odpowiedź iż bedzie to załatwione aneksem bez zmian warunków.
czy mbank zmienił podejście w Twoim przypadku?
R
Michal Dobkowski

Michal Dobkowski FlashDeveloper

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Przepraszam dawno mnie tu nie było, ale wracając...

Nie, mBank nawet ma problemy z wydaniem decyzji o mojej zdolności kredytowej i nie potrafi zdecydować o tym czy sam mogę wziąć kredyt ponieważ jestem jedynie współwłaścicielem mieszkania.

Reasumując mBank żąda aby jedna ze stron zrzekła się wcześniej notarialnie prawa własności pozostając nadal kredytobiorcą wówczas mBank "się zastanowi"...

Nie potrafią zawrzeć w decyzji prostej formuły:
"Decyzja jest wiążąca w przypadku gdy Pan-Pani będzie jedynym właścicielem nieruchomości".

Dodając do tego co napisałem info iż w banku który się określa mianem "internetowego" dostęp do umowy pracownicy mają jedynie w miejscu jej podpisania można zapomnieć o załatwieniu czegoś będąc gdzieś "przy okazji" trzeba jechać do tego konkretnego oddziału.

Bez większych przekleństw wyzwisk i innych niecenzuralnych komentarzy jakie mi się nasuwają... mogę stwierdzić że ja osobiście będę szczęśliwy jeśli mBank zbankrutuje, czego im życzę z całego serca :)
Anna C.

Anna C. Główna Księgowa

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

Witam

Lata minęły a w mBanku nic się nie zmienia :-(
Złożyłam ostatnio wniosek o wykreślenie z umowy kredytowej mojego brata. Jestem jedynym właścicielem mieszkania. Bank po 2 miesiącach wydal decyzję pozytywną, powiedział, że jak najbardziej zgadza się na aneks do umowy w którym mój brat zostanie wykreślony, ale są dwa warunki:
1. kredyt brałam w 2008 roku w CHF, więc teraz po 10 latach wartość kredytu jest wciąż większa niż to co zaciągnęłam (niż wartość mieszkania), bank nakazał spłatę 40 tyś. aby kredyt zrównał się z wartością nieruchomości oraz
2. marża banku wzrośnie z 1% na 1,8%
Tak jak jeszcze na pkt.1 mogę się zgodzić, tak pkt. 2 nie rozumiem, to jest rozbój!!!
Próbowałam apelować, pytałam się czy za mała zdolność, że mam jeszcze dodatkowe dochody, których nie przedstawiłam, bo myślałam że to co pokazałam wystarczy i bank potwierdził, że zdolność mam wystarczającą i dodatkowe dochody nic tu nie zmienią.
Na kolejne maile z prośbą o wyjaśnienie, z pytaniami dostałam odpowiedź, że bankowi nie zależy na podpisaniu tego, więc jak mi się nie podoba to mogę nie podpisywać aneksu.

Czy ktoś miał może podobną sytuację? Do kogo można się z tym zgłosić lub na co powołać? Te 0,8% przez kolejne 20 lat to ok. 60 tyś zł i to tylko za aneks?
Robert S.

Robert S. Ekspert finansowy -
kredyty,
ubezpieczenia,
inwestycje

Temat: odłączenie drugiego wnioskodawcy

To nie jest domena TYLKO ww. banku, w każdym takie sprawy są rozpatrywane indywidualnie.
Dla banku sytuacja zmieni się na niekorzyść (jedna osoba do windykacji mniej) dlatego też może podyktować warunki.

W związku z tym wymaga, aby LTV nie przekraczało max poziomu oraz zaproponował warunki cenowe na takim poziomie jakie obecnie obowiązują.

I to nie jest TYLKO za aneks, przyczyna jak powyżej. Bank działa (przede wszystkim) w swoim interesie i to co zaproponował jest normalną praktyką rynkową. Możesz pisać, odwoływać się, ale to nic nie zmieni...

ps
mógłbyś ten kredyt próbować refinansować, ale w banku wiedzą, że nie będzie to dla Ciebie opłacalneTen post został edytowany przez Autora dnia 05.10.18 o godzinie 10:03



Wyślij zaproszenie do