Temat: Ryzyko kredytowe? Metody oceny ryzyka kedytowego.
Witam,
z uwagi na to, że jest to fragment MOJEJ PRACY MAGISTERSKIEJ -
zamieszczam podstawowe informacje na temat COVENANTS
"...
W ramach form covenants stosowanych w umowach kredytowych w praktyce stosuje się wiele indywidualnych rozwiązań, które można objąć ogólnym terminem covenants. Jednakże nie ma żadnej jednolitej wykładni klasyfikacji covenants. Wynegocjowana forma dodatkowej klauzuli zabezpieczającej zależy od różnorodnych czynników: zdolności kredytowej dłużnika, branży, rodzaju finansowanego projektu, wiedzy prawniczej negocjatorów itp. Ich standaryzacja nie byłaby pożądana. Z tego powodu nie jest możliwe sporządzenie pełnego katalogu stosowanych na świecie covenants.
W literaturze fachowej najczęściej mówi się o dwóch grupach dodatkowych warunków stawianych kredytobiorcom przez dostarczycieli kapitału pożyczkowego. Są to:
• klauzule finansowe (financial covenants),
• klauzule ochronne, nazywane także klauzulami negatywnymi (prorective covenants).
Pierwsze z nich określają dodatkowe warunki finansowe, które przedsiębiorstwo musi spełnić na polecenie banku, aby ten przyznał mu kredyt, a następnie go nie wypowiedział. Sprowadzają się one do określonych działań i zachowań. Natomiast klauzule ochronne (negatywne) zabraniają kierownictwu firmy podejmowania ściśle określonych działań, które mogłyby utrudnić odzyskanie należności przez kredytodawcę w przypadku ogłoszenia upadłości kredytobiorcy. Klauzule negatywne stanowią alternatywne rozwiązanie wobec zabezpieczenia hipotecznego (kredytobiorcy ze względu na wysokie koszty ustanowienia hipoteki i inne związane z tym niedogodności nie chcą zgodzić się na hipotekę jako formę zabezpieczenia zwrotu kredytu), gwarantując ochronę interesów każdej ze stron. W wyniku zaakceptowania negatywnej klauzuli kredytobiorca zobowiązuje się, iż żadnemu ze swoich dotychczasowych i przyszłych wierzycieli nie przyzna lepszych praw niż kredytobiorcy, który właśnie wynegocjował klauzulę negatywną.
Najbardziej znane klauzule finansowe to: interest coverage, minimum net worth dept to equity i asset preservation.
Klauzula interest coverage (utrzymanie wskaźnika) oznacza zobowiązanie się kredytobiorcy do utrzymywania w okresie spłaty kredytu wielkości dochodów przedsiębiorstwa przed opodatkowaniem na poziomie nie niższym niż to zostało określone w klauzuli stanowiącej część umowy kredytowej.
Przyjęcie klauzuli minimum net worth (minimalna wartość netto) oznacza, iż dłużnik zobowiązuje się do tego, by wartość kapitału własnego jego firmy nie była niższa od poziomu określonego w tej klauzuli.
Umieszczenie klauzuli dept to equity (stosunek zobowiązań do kapitału własnego) oznacza zobowiązanie się kredytobiorcy do tego, by relacja kapitału obcego (zobowiązań krótko-, średnio-i długoterminowych) do kapitału własnego nie była gorsza od określonej w umowie kredytowej. Klauzula asset preservarion (zachowanie aktywów) oznacza zobowiązanie się kredytobiorcy do utrzymywania w dobrym stanie majątku przedsiębiorstwa, ubezpieczania go od następstw nieszczęśliwych wypadków typu pożar, czy kradzież, ponadto nie wydzierżawianie osobom trzecim i powstrzymywanie się od sprzedaży w ciągu okresu spłaty kredytu.