Sławomir Matelski

Sławomir Matelski dyrektor generalny,
www.unibank.org sp.
z o.o.

Temat: Podpis topograficzny zamiast kart i tokenów.

Proponuję upowszechnienie rewolucyjnego patentu na identyfikację i weryfikację tożsamości, przy pomocy i-sign (intelligent sign, nie e-podpis).
Podpis topograficzny i-sign nie wymaga żadnego rekwizytu (żadnej karty, tokena, komórki), ani nawet biometrii powodującej utratę prywatności.
Mimo to jest on równie szybki co karta zbliżeniowa, a bezpieczny, jak token, gdyż do autoryzacji wpisywane są każdorazowo inne ciągi cyfr, jakich jednak nie trzeba wcale pamiętać! Token jest bowiem niejako "wbudowany" w terminal POS, a jednorazowe hasło jest w stanie odczytać z niego tylko osoba, która zna topografię i-podpisu.

Taka metoda nie ma przy tym wad, jakie posiadają karty elektroniczne, które są coraz częściej: kradzione, klonowane, gubione, uszkodzone, lub po prostu nie są dostępne w momencie, kiedy akurat są potrzebne, bo np. zostały w zmienionej garderobie.
Dotyczy to także wszelkich "kartowych" dokumentów, jakie mogą być przez i-podpis przywołane na terminal POS lub POV (Point Of Verification).

Wielki Brat nie może śledzić posiadacza takiej wirtualnej karty przy pomocy radiowego skanera RFID, co jest poważną wadą kart zbliżeniowych. Podpis topograficzny jest też idealny do autoryzowania operacji w przeglądarce telefonu, bo SMS i Java-Token - nie zadziała, a RSA-token - to dodatkowy przedmiot.

Cena nowego rozwiązania oczywiście powala, bo klient nic nie potrzebuje, a POS może być na standardowym telefonie sprzedawcy. Czy trzeba więcej argumentów?

Ja osobiście nie lubię być uzależniony od przedmiotów i wszelkie rekwizyty typu portfel (z zawartością) i klucze - wydają się być kulą u nogi, a im więcej ich jest, tym więcej stresu przysparza.

Jedyna "kula", jaką toleruję - to komórka, ale i ta mogłaby się znajdować w zegarku na ręce. Wbudowaliśmy wcześniej takie portfele do komórek. Jednak SIM, mimo że kryptograficzna, ma te same wady, co każda karta elektronicza.

Zapraszam do obejrzenia filmu, który wszystko wyjaśnia,
pod hasłem "Dziewczyna zawsze ma czym zapłacić"

http://www.youtube.com/watch?v=AlbHAEl1zso

Czy topografia i-podpisu jest skomplikowana?
3 punkty identyfikują ok. 40 mln. tożsamości, np. wszyscy obywatele Polski
4 punkty identyfikują ok. 17 mld. tożsamości, czyli 3 krotna liczba ludzkości.
Topografia tokena ustawiana jest przez klienta i wymaga minimum 4 punkty, ale można też zarejestrować więcej, np. 10 punktów, a używać tylko kilka z nich, w zależności od sytuacji. Np. do otwarcia bramki metra 2 punkty ID + 2 punkty TAN.Sławomir Matelski edytował(a) ten post dnia 08.01.10 o godzinie 10:45