Marcin Jóźwicki

Marcin Jóźwicki Analityk NPS/CX

Temat: współczynnik η Eta; V Cramera; korelacja Spearmana; test χ²

Przeglądałem właśnie swoją pracę magisterską sprzed 10 lat. Używałem wtedy takich współczynników do sprawdzania zależności miedzy zmiennymi.

Tak się zreflektowałem, że od tamtej pory praktycznie nie spotkałem się, żeby ktoś posługiwał się tymi współczynnikami w badaniach rynku.

A może się mylę...
Piotr Szremski

Piotr Szremski Oliver Wyman -
Design Translation
Presentation
Specialist

Temat: współczynnik η Eta; V Cramera; korelacja Spearmana; test χ²

W lipcu obroniłem magistra i mogę stwierdzić, że wymienione przez Ciebie współczynniki bardzo dobrze radzą sobie na uczelni (przynajmniej mojej) - tak w trakcie wykładów jak i ich zaliczeń. Akademicy bardzo je lubią.

Jeśli chodzi o ich wykorzystanie praktyczne (pozauczelniane), to spotkałem się z nimi do tej pory z raz, no może dwa na kilka innych przypadków. Myślę, że ich użyteczność jest uzależniona od specyfiki weryfikowanego przypadku oraz predyspozycji, możliwości i upodobań badacza. ;)
Dariusz Tomczak

Dariusz Tomczak PONIEWAŻ OBECNIE
GOLDENLINE JEST
PASSE, NIE
AUKTUALNIAM P...

Temat: współczynnik η Eta; V Cramera; korelacja Spearmana; test χ²

Ja z tymi współczynnikami spotykałem się licząc ludziom magisterki tzn Eta dla określenia związku zmiennej nominalnej z przedziałową, V Cramera (lub contingency coefficient) jako miara związku dwu zmiennych nominalnych, Korelacja Spearmana (częściej Tau B Kendalla) jako korelację dla rang (chociaż większość promotorów woli Pearsona bo tylko taką znają), a test χ² to taki przesiewowy test czy w danej macierzy danych przynajmniej dwa przecięcia poziomów-wartości zmiennych nie są od siebie niezależne.

W praktyce badań rynkowych tylko χ².



Wyślij zaproszenie do