Ilona Nowak

Ilona Nowak Badania
konsumenckie,
analiza sensoryczna,
kontrola jakości

Temat: Błędne/niekompletne dane w ankiecie- co z nimi robić?

Co powinniśmy zrobić z ankietą która:

A) jest niekompletna, np. respondent pominął pytanie nr 4 (wtedy na 100 respondentów mam tylko 99 odp na pytanie 4 a na pozostałe 100)?

B)Ankietowany nie zrozumiał pytania i udzielił nielogicznej odpowiedzi (np. Jak oceniasz hasło kampanii marketowej "Witaj szkoło"? Respondent ocenia Negatywnie- uzasadnienie? "Nie lubię szkoły, słowo szkoła źle mi się kojarzy")

C)udzielił negatywnych odpowiedzi w pytaniach zamkniętych, natomiast w pytaniach otwartych zaprzeczył swojej poprzedniej ocenie udzielając pozytywnych opinii (Pytanie. Czy respondent pomylił skalę czy rzeczywiście tak oceniał? jak do tego dojść?)
Filip Cyprowski

Filip Cyprowski Badacz, infobroker,
Data Scientist

Temat: Błędne/niekompletne dane w ankiecie- co z nimi robić?

A) Dorobić ankietę albo analizować bez niej.
B) Szczerze mówiąc nie widzę w odpowiedzi nic nielogicznego (tzn. odczucia w stosunku do haseł, produktów, opakowań itd. mogą być naprawdę bardzo nielogiczne i "głupie" - taka ich natura). Z drugiej strony oczywiście może się zdarzyć, że respondent nie zrozumiał pytania - wówczas jest to dobry przyczynek do kontroli ankietera i zweryfikowania poprawności narzędzia. Jeśli masz pewność, że odpowiedź jest bez sensu i jest niezwiązana z pytaniem, wyrzucamy z analizy,
C) Trudno powiedzieć nie patrząc na narzędzie, ale rada jest analogiczna do punktu "B". Raz, że takie sprzeczności mogą wskazywać na jakieś bardzo ciekawe zjawisko (np. że opinia respondenta zmienia się w trakcie ankiety), dwa, że mogą być wynikiem źle stworzonego narzędzia lub złej pracy ankietera. A możliwe jest też, że respondent był pijany :)

Warto pamiętać, że najciekawsze insighty złowić można często dzięki takim - na pierwszy rzut oka - błędom w badaniu. Dlatego zanim wyrzucimy ankietę z badanego materiału, warto się zastanowić, o czym świadczą wszelkie nielogiczności.

Mam nadzieję, że choć trochę byłem pomocny :)
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Błędne/niekompletne dane w ankiecie- co z nimi robić?

1. przemyśleć narzędzie i metodologię
2. przemyśleć narzędzie i metodologię
3. przemyśleć narzędzie i metodologię
Usunąć ankiety z brakami (jeśli nie można ich "dodzwonić"
Wyczyścić nielogiczności (jeśli da się je "dodzwonić")
dorobić ankiety lub wyrzucić nieodpowiednie i analizować na zbiorze prawidłowym.

B ankietowany zrozumiał pytanie - ocenił i uzasadnił jak umiał.
C - nie dojdziesz nie siedząc przez respondentem. Być może pytanie otwarte było nieodpowiednio sformułowane (np. "Dlaczego?") - i wtedy respondent pisze i pozytywy i negatywy, bo tak ma zadane pytanie.
Wtedy też robisz da klucze kodowe dla jednego otwartego.Ten post został edytowany przez Autora dnia 26.05.14 o godzinie 11:32
Ilona Nowak

Ilona Nowak Badania
konsumenckie,
analiza sensoryczna,
kontrola jakości

Temat: Błędne/niekompletne dane w ankiecie- co z nimi robić?

Ostatnio czytałam raport z badania dotyczącego sieci Orange i wyglądał mniej więcej tak:

"W badaniu wzięło udział 100 respondentów. Pytanie 1.- na pytanie odpowiedziało 88 pytanych, pytanie 3. Na pytanie udzieliły odpowiedzi 92 osoby, na pytanie 5 odpowiedziało 87 badanych itd..."
Czy takie badanie ma sens? I z czego wynika niekompletność odpowiedzi? Dlaczego respondent nie udzielił odpowiedzi na wszystkie pytania? Zrobił to celowo? Nie zauważył pytania i pominął je? Czy odpowiedź była nielogiczna i została usunięta przez osobę, która analizowała wyniki (można usunąć nielogiczną odpowiedź?)"

Drugi powód zapytania:

Będąc na rozmowie kwalifikacyjnej zostałam zapytana "co zrobić z błędnymi/niekompletnymi ankietami"? Odpowiedziałam "Usunąć" jednak poddano moją odpowiedź w wątpliwość "Czy aby na pewno? A jeśli ankieta była bardzo długa i zabrakło tylko jednego pytania? A terminy gonią, koszt badania był wysoki itp..." No więc jaka jest prawidłowa odpowiedz?
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Błędne/niekompletne dane w ankiecie- co z nimi robić?

Respondent nie odpowiada na pytania, na które pozwala mu nie odpowiedzieć narzędzie. Ani mniej ani więcej. Myślę, że warto zrozumieć tę prostą prawdę. To badacz decyduje na jakie pytania respondent może nie odpowiedzieć.

Takie badanie ma sens, bo być może narzędzie miało takie a nie inne filtry (przejścia). Nie wszyscy respondenci muszą odpowiedzieć na wszystkie pytania. Ale to się wie na etapie przygotowania narzędzia (i tak dobiera próbę, by było tak jak badacz chce).
W przypadku badania Orange nikt nie odpowie na to pytanie, bo nie widzi ani narzędzia ani raportu, o którym piszesz.

Jeśli ktokolwiek sugeruje, że "błędne ankiety" mają zostać w zbiorze, bo "drogie badanie, terminy gonią i długi kwestionariusz" to ja bym nie chciała z nim pracować, ale każdy jest kowalem swojego losu.
Powyżej napisałam Ci Ilono jakie sa możliwości uzupełniania brakujących danych. Wszystko inne jest oszustwem. Klient płaci za konkretną próbę N=x i te kwestionariusze mają być PRAWIDŁOWO wypełnione. Nie płaci za próbę N=x-y. Ten post został edytowany przez Autora dnia 26.05.14 o godzinie 11:34

Następna dyskusja:

Pomoc w ankiecie




Wyślij zaproszenie do