Temat: Goddess Dolls :)
Łada, Łada, Ileli, Ileli Poleli to najstarsza zapisana w Polsce przyśpiewka kupalna, Długosz ją podaje.
Wg niego Łada była bóstwem męskim, podobnym charakterem do Marsa, jednak już Maciej z Miechowa uważa, ze była to matka bliżniąt, Ileli i Poleli. Brückner, pomimo jego dość jednostronnej interpretacji, ze względu na bogactwo faktograficzne i ogrom dzieła, nadal w dużym stopniu traktowany jako guru kultury słowiańskiej, uważa, ze Łada jest wołaniem od słów "łada=oblubienica, kochanka, żona" i "oblubieniec, mąż". Sama nazwa przypomina też słowo "ładna, ładny" :)
Kojarzy mi się to to też z serbskimi określeniami ukochanego i ukochanej per "milo moje", który jest zwrotem który można stosować do obu płci, jak i z polskim "miły mój - miła moja" i "moja luba - mój luby".
Bardzo prawdopodobne, że Łada było określeniem na 2 bóstwa, męskie i żeńskie, tak jak Frey i Freya - rodzeństwo-małżeństwo odpowiadające właśnie za rozwój, miłość i płodność w Skandynawii.
Jeśli skojarzysz to z obrzędami kupalnymi ;)
Wg mnie Łada w żeńskim wydaniu jest Boginią Lata, tak jak Marzanna (Morana, Mor) jest królową Zimy. Makosz ląduje nad nimi obydwiema, przez swoje związki z Panią Holle szczególnie związaną z wodą i przełomami pór roku.
Trochę z angielskiej wikipedii, bo polska jest ostro okrojona, nawet z danych faktograficznych:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lada_and_Lado
Jeśli interesuje Cię mitologia Słowiańska, warto też czytać mitologie wschodnich Niemiec, ze szczególnym uwaględnieniem Łużyc, terenów aż po Berlin, a także mitologii południowosłowiańskiej, bo tam zachowało się sporo rzeczy które u nas starannie wycięto po Powstaniu Pogańskim w latach 1022 - 1034, które wedle danych arecheologicznych (historyczne dane papierowe twierdzą co innego :P) na niektórych terenach trzymało się blisko 50 lat. Potem, w ramach rekcji chrześcijańskiej, do końca XII wieku w obawie przed powrotem starych zwyczajów nie można było święcić jajek w trakcie Wielkanocy.
Dostaliśmy wtedy w tyłek, tak jak Czesi kilkaset lat później podczas ruchu husyckiego i tak zostało.
I jeszcze trochę linków:
http://sourceryforge.org/index.php/Polish_Pantheon
http://www.ancient-bulgaria.com/2006/09/13/slavic-godd...
http://olgalutsenko.com/01%20slavik/pages/Lada.htm
http://www.geocities.com/Wellesley/1582/easterng.html
http://knowledgerush.com/kr/encyclopedia/Slavic_pantheon/
Generalnie to polecam zakup książek Brücknera, Strzelczyka, Pełki - i wyciąganie z lektury własnych wniosków :) Znasz rosyjski, więc możesz też czytać rosyjskie historie o Niedźwiedziu, byliny itd. :)
Józefina Jagodzińska edytował(a) ten post dnia 17.03.09 o godzinie 19:14