Piotr Kozanecki

Piotr Kozanecki Jestem na mytribe!
www.mytribe.com

Temat: Lista lektur

W tym wątku proponuje wymianę informacji o książkach o architekturze drewnianej. Coś ciekawego wpadło Wam w ręce? Piszcie i recenzujcie!

Ja nie natknąłem się jeszcze na przewodnik po architekturze drewnianej, który obejmowałby całą Polskę. Ukazała się natomiast w tym roku w wydawnictwie Arkady monumentalna książka Grażyny Ruszczyk pt.: Drewno i architektura. Dzieje budownictwa drewnianego w Polsce. Więcej:
http://www.arkady.com.pl/product/3156.html

Sztandarowe przewodniki dla fanów architektury drewnianej, to:
Kościoły drewniane Karpat i Podkarpacia oraz Cerkwie drewniane Karpat. Polska i Słowacja. Oba wydane przez oficynę "Rewasz".
Są opatrzone bogatym wprowadzeniem - mamy informację o typach budowli, sposobach budowania, dekorowaniu wnętrz. Każdy obiekt znajdujący się na terenie określonym w przewodniku jest dosyć dokładnie opisany, łącznie z informacją, do którego domu udać się po klucz. Do większości opisów są też dołączone zdjęcia lub szkice.
Przewodniki mają klarowny podział na regiony, z dołączoną mapką i obiektami szczególnie wartymi zobaczenia. Mają kieszonkowy format i twardą oprawę, co ułatwia ich używanie w podróży.
Wadą przewodników jest ich bardzo ascetyczny wygląd. Zdjęcia są czarno-białe, nie licząc kilkustronicowych kolorowych wkładek. Nie dowiemy się też niczego o "niedrewnianych" obiektach dookoła. To jednak wady minimalne, oba wydawnictwa są nieocenione w penetrowaniu architektury drewnianej południowo-wschodniej Polski i północno-wschodniej Słowacji.
Więcej w kolejnych postach. Jeśli macie swoje uwagi i znacie inne pozycje związane z tematem - czekam na wpisy.Piotr Kozanecki edytował(a) ten post dnia 07.10.07 o godzinie 13:22
Anna Gawryś

Anna Gawryś lektor j.
angielskiego,
grafik, ilustrator,

Temat: Lista lektur

Wszystkie przewodniki Rewasza, z których korzystałam, są bardzo dobre . Wiele informacji o architekturze, także drewnianej można znaleźć w przewodnikach tego wydawnictwa po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.
Wspaniałe zdjęcia w książce Tadeusza Budzińskiego (fot.) i Mariusza Czuby "Pogranicze kultur," wyd. Libra. Z tego co pamiętam, ta książka miała dwie wersje: wydanie albumowe i wydanie kieszonkowe. Ja mam to drugie.
Katarzyna Turska

Katarzyna Turska I'm on the market...

Temat: Lista lektur

Hej:) Jak dobrze ze taka grupa powstała:)
Pokrótce: Jestem Kaśka i jestem drewnem kopnięta:)

A jeśli chodzi o literaturę, to obawiam się ze nie doczekamy się publikacji drewnianej obejmującej całą Polskę - a to z tej prostej przyczyny, że w niektórych regionach niemal w ogóle jej nie ma, a w niektórych odbiega od małopolskiego wyobrażenia szlaku. To porusze za moment w innym wątku:)

Literatura:)
- Szlak Architektury Drewnianej w województwie Małopolskim:)- wydane przez Bezdroża we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Jestem święcie przekonana, że autor forum w poście o standardowych książkach, nie zamieścił tej pozycji wyłącznie z uwagi na jego oczywistość:)

Kilka słów: Genialne do planowania podróży, aczkolwiek mnie osobiście zniechęcają suche opisy pt "konstrukcja zrębowa z listwowaniem". O największych atrakcjach w okolicy są wzmianki, aczkolwiek minimalne (szersze zapewne spowodowałyby objętość encyklopedyczną). Nie nadaje się do kieszonki:) - ma nieco niestandardowy wymiar "dłuższy niż szerszy". Oprowadza tylko po szlaku, a więc obiektów drewnianych spoza szlaku brak. Dla mnie podstawowa pozycja wraz z dwoma wymienionymi przez Piotrka. Do tego konieczny przewodnik po regionie:) jeśli sie go nie ma w głowie - i tu... i Rewasz i Bezdroża (choć ja akurat zwracam uwagę na autora. Nawet w Pascalu trafiają się ekstra przewodniki)

- pojawiło się genialne wydawnictwo (wyd. Dajama) - Drewniane cerkwie i kościoły Słowacji.
książka podzielona wg wyznań. Także trzeba trochę pomyslec i popatrzeć na mapę:) Każdej świątyni poświęcone są dwie strony - ładne zdjęcia, szczegółowe opisy - takie z życiem, a nie suche informacje o konstrukcji. Zresztą - Dajama zawsze zachwyca niestandardowym podejściem do tematu:) Minusem jeśli się upierać - brak informacji o tym co niedaleko można ewentualnie. No i chałupy, dwory i spichlerze nie znajda tu miejsca:) No ale nie można mieć wszystkiego - to znaczy można, ale wtedy trzeba ze sobą wozić całą bibliotekę;)

I niestety - pomimo poszukiwań to by było na tyle:( W książkach o innej tematyce można natknąć się na rozdziały poświęcone architekturze drewnianej - choćby w albumie Polski Dwór. Ale na jedno tematyczną publikację raczej nie ma co liczyć :(Katarzyna Turska edytował(a) ten post dnia 14.05.09 o godzinie 18:45
Katarzyna Turska

Katarzyna Turska I'm on the market...

Temat: Lista lektur

I jeszcze jedno - chciałam tu zamieścić kilka linków do stron mniej lub bardziej naukowych, bo oweż strony bardziej do działu literatura niż liki pasują.
Pierwsza z nich to moje wypociny - Ameryki nie odkrywają, ale zbieraja w jedno miejsce wszystko co o konstrukcjach znalazłam. NIby taki oczywisty temat, a napisanie tego artykułu zajęło mi tydzień - informacje naprawdę są rozproszone i naprawde trzeba grzebać

Jak to się trzyma? Słowo o konstrukcjach

A teraz bardziej naukowe linki

Sztuka cerkiewna pogranicza - materiały konferencyjne - w tym: Katalog cerkwi lubelszczyzny

Słowniczek terminów architektoniczno budowlanych

porownanie niektórych cech w budownictwie drewnianym

konto usunięte

Temat: Lista lektur

Od siebie dorzucę "Cerkwie Szlaku Ikon" - bardzo ok :)

http://www.areteii.com.pl/public/news/25/CERKWIE_SZLAK...

Następna dyskusja:

Nauczyciele: lista lektur j...




Wyślij zaproszenie do