Temat: Prowadzę blog archeologiczny

Witam wszystkich!

Jestem tu nowa. Chcę się pochwalić, że założyłam blog archeologiczny, w którym zamierzam opisywać Chełmszczyznę (rejon historycznych Grodów Czerwieńskich) w średniowieczu i czasach staropolskich, bo tu mieszkam i na tym najlepiej się znam, a także okolice Łodzi, skąd pochodzę. W blogu zamieściłam swój profil zawodowy, w którym wyszczególniłam swoje badania i publikacje. Blog jest jeszcze nie dopracowany i będę go zmieniać, ale już na niego zapraszam.
NASZE KORZENIE. Blog archeologiczny mgr Urszuli Ruszkowskiej.
http://archeologia.bitmar.net

Ponadto od prawie roku prowadzę blog o tematyce autobiograficznej i psychologicznej, na który też zapraszam.
MÓJ PIĘKNY UMYSŁ czyli duchowa biblioterapia
http://roksolana.bitmar.net

Serdecznie pozdrawiam.
Urszula Ruszkowska

konto usunięte

Temat: Prowadzę blog archeologiczny

Ciekawy blog :)
Mam prośbę - pytanie. Piszę pracę na temat ceramika w rzeźbie. Okres średniowiecza jest w tej dziedzinie najmniej efektywny. Znalazłam ceramikę ( czyli wszystko to, co z wypalonej gliny)na portalu w Zamku w Malborku. Jednakże w tamtych czasach rzeźba to głównie stiuk, wapień, drewno, kość słoniowa. Naczynia owszem były ceramiczne, ale to nie rzeźba. Chyba że np. urny. Czy jest coś, co mogłoby jeszcze służyć za przykład? Czy były ceramiczne przedstawienia Piety lub krucyfiksu?

konto usunięte

Temat: Prowadzę blog archeologiczny

A cegly ksztaltki? Niewiem czy to sie zalicza czy nie, poniekad jest to zezba nawet jesli monumentalna. Jesli sie lapia to calkiem sporo ich jest.

Temat: Prowadzę blog archeologiczny

Witam!
Odpowiadając na Pani pytanie mamy w muzeum w Chełmie dosyć dużo zrekonstruowanych naczyń pradziejowych, średniowiecznych i nowożytnych, w tym nigdzie w Polsce nie spotykane naczynia ruskie z XIII w. angobowane i szkliwione. Mamy też sporo kafli piecowych często bogato ornamentowanych z XV - XIX w. oraz cegły - palcówki. Natomiast z innych przedmiotów ceramicznych przychodzą mi na myśl słynne wołki neolityczne z Krężnicy Jarej i chyba z Bitynii, które są przechowywane bodajże w muzeum na zamku w Lublinie. Dużo jest też różnych przedmiotów ceramicznych i naczyń z XX w. w dziale etnografii. Wymienione zabytki ceramiczne znajdzie Pani właściwie w każdym większym muzeum.

Serdecznie pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Prowadzę blog archeologiczny

Dzięki serdeczne dla wszystkich :)))
Ponieważ temat dotyczy rzeźby, więc naczynia raczej odpadają, chyba że są typu np kanopa, mają rzeźbione wieczko itp. Myślę, że kształtki można zaliczyć do rodzaju rzeźby abstrakcyjnejWiadomo, że ideologia wczesnego średniowiecza, gdzie unikalo się przedstawień ludzkich nie sprzyjała rozwojowi rzeźby figuralnej.
Natomiast kafle - piękna sprawa, i ten temat chyba najbardziej rozwinę w kontekście rzeźby a właściwie plaskorzeźby. Jeszcze raz dziękuję :)
Joanna Domska-Paluch

Joanna Domska-Paluch Artystyczna Dusza
pracownia ceramiki

Temat: Prowadzę blog archeologiczny

Rzeźba średniowiecza, Warszawa 1977 Sieradzka A
znalazłam coś takiego - przyznaję że nigdy nie miałam tego w rękach i podejrzewam, że głównie będzie o rzeźbie w drewnie no ale może warto to odszukać i zajrzeć?

konto usunięte

Temat: Prowadzę blog archeologiczny

Dziękuję. Nie zdążę już tej publikacji zdobyć, bo za tydzień muszę oddać prace, ale też myślę, warto ją przeczytać. W sumie najwięcej skorzystałam z angielskiej Sculptute (1146 stron!) wyd. Taschen. Jest tam cała rzeźba europejska od starożytności po czasy współczesne. Niestety, mam tylko angielskie wydanie, ale też i mobilizację do opanowywania języka ;)

konto usunięte

Temat: Prowadzę blog archeologiczny

a drobna plastyka figuralna?

konto usunięte

Temat: Prowadzę blog archeologiczny

Średniowieczna? Musiałabym się podeprzeć konkretnymi przykładami, a tych nie znam. Jedynie Złotą Bramę w Malborku udało mi się wstawić z pewnością, że to rzeźby ceramiczne. W wielu książkach czy na stronach www po prostu nie podaje się techniki wykonania.

Następna dyskusja:

Skansen Archeologiczny Karp...




Wyślij zaproszenie do