konto usunięte

Temat: Praca po archeologii?

Czy po archeologii jest jakas szansa na stałą pracę? Niekoniecznie konkretnie w zawodzie (wykopaliska). Nie chodzi mi tu o jakies kokosy tylko o pensje powiedzmy 1500 - 2000. Jak archeolog radzi sobie na rynku pracy?
Piotr Noszczyński

Piotr Noszczyński Archeolog,
Forschungsstelle
Kaiserpfalz
Ingelheim

Temat: Praca po archeologii?

na stalą prace :))), ewentualnie w muzeum za 1350 PLN netto + 50 PLN za tytuł doktora.
wiecej pod linkiem:
http://www.archeologiczne.fora.pl/praca,12/stawki-dla-...

konto usunięte

Temat: Praca po archeologii?

To zależy czy ma być bardziej praca czy bardziej stała. Autostrady wbrew pozorom płacą nieźle, na pewno powyżej 2000, ale to praca w terenie cały czas. Trudno myśleć o normalnym życiu z domem i rodziną przy czyś takim, ale jak ktoś chce parę lat po studiach tak przepracować i coś zaoszczędzić to jest ok.
Marek Górski

Marek Górski Copy, Grey Group

Temat: Praca po archeologii?

Karierę robią ludzie po filozofii, historii, filologii polskiej, archeologii i ci bez dyplomu. Nieważne jakie studia skończyłeś, tylko to, co podczas nich robiłeś. Warto z zainteresowaniami wyjść poza amfory kuliste, wióry lewaluaskie i kabłączki skroniowe, czyli zdobyć jakąś praktyczną wiedzę i umiejętności.

Warto szukać wiedzy we własnym zakresie i starać się o różne staże i praktyki. Naturalne działy dla humanistów to: sprzedaż, obsługa klienta, marketing, reklama itp, czyli takie stanowiska i branże, w których liczą się miękkie cechy jak komunikatywność czy kreatywność (i nie piszę tu o pustych frazesach w CV).

Generalnie studia archeologiczne dają dużo. Chociażby dzięki temu, że większość naszych egzaminów jest ustna, potrafimy okiełznać język w sytuacjach stresowych. Umiejętność ta później przydaje się w trakcie rozmów kwalifikacyjnych, a jeszcze później – w trakcie rozmów z klientami.

Nie jest łatwo, ale jest to możliwe. Potrzeba determinacji, determinacji i determinacji. Im szybciej człowiek wytyczy swoją ścieżkę, tym lepiej. Ale to samo dotyczy inżynierów, lekarzy i finansistów. Słaby inżynier, który kupował wszystkie rysunki na studiach, też nie znajdzie pracy. Liczą się umiejętności, a nie dyplom. Serio. Znam człowieka z licencjatem z marketingu, który pracuje (i zarabia)jako programista. Wystarczy chcieć.

I na koniec jeszcze jedno – warto zacząć od wyższych ambicji, niż byle jaka praca za połowę średniej krajowej.

Życzę więcej optymizmu.Marek Górski edytował(a) ten post dnia 26.05.10 o godzinie 10:49

Temat: Praca po archeologii?

Odpowiadając na ostatnią wypowiedź, można się na nią zgodzić i skorzystać z rad autora, ale to nie będzie praca związana z zawodem archeologa. W archeologii raczej nie ma czym handlować. No chyba, że zostanie się poszukiwaczem skarbów i zacznie się sprzedawać zabytki, co jest niezgodne z polskim prawem. Za napisanie i opublikowanie artykułów archeologicznych w naukowych periodykach też przeważnie redakcje nie płacą, więc pozostaje tylko sprzedawanie własnej pracy na etacie albo w ramach prac zleconych lub umowy o dzieło. Ja usiłuję za pomocą bloga archeologicznego http://www.archeologia.chelmianie.pl sprzedawać książki archeologiczne i historyczne w ramach tzw. programów partnerskich, ale zarobek jest z tego żaden.
Jeśli ktoś zna jeszcze jakieś sposoby zarobkowania na archeologii, to proszę mnie oświecić.
Ps. Przepracowałam ponad 20 lat w muzeum i nigdy nie miałam pensji wysokości średniej krajowej.

konto usunięte

Temat: Praca po archeologii?

mhh... myślę, że po archeologii można znaleźć nisze, które da się wykorzystać. aktualnie szukam swojej, bo etat w muzeum już mi się znudził

Temat: Praca po archeologii?

Witam, w pewnym sensie podłączam się do pytania w temacie a mianowicie szukam pracy na wykopaliskach ;). Mam doświadczenie zarówno w badaniach komercyjnych jak i naukowych. Potrafię pracować pod presją czasu i wiem co to znaczy 60-70 godzinny tydzień pracy :). Jestem szybkim rysownikiem, nie mam problemów z zarządzaniem pracą kilkunastoosobowego zespołu.

Mogę startować od połowy września. Parę słów o mnie znajduje się na mojej stronie internetowej (link w profilu).
Pozdrawiam i będę wdzięczna za każde wieści.

Następna dyskusja:

Co dalej po archeologii




Wyślij zaproszenie do