Temat: Narożnik/sofa ze skóry/eco skóry/ czy materiału?
Agata Kun:
To ja chetnie poczytam :)
U mnie docelowe uzytkowanie składa się z wszystkich tych cech, co Pan wymienił:
- dla gości
- małe dzieci
- musi być rozkładana
- salon poludniowo-zachodni - sofa czy naroznik bedzie za oknem
Z tego wszystkiego mi wyszło, ze chyba najłatwiejsza w użyciu byłby mebel ze skory w kolorze czarnym lub graficie, bo wydaje mi sie, ze łatwiej usunac jakiekolwiek plamy niz z materiałówki ...lol...tylko przez to nieszczesne przyklejanie sie, pewnie trzeba bedzie jakąś narzutę dawac...z kolei to zepsuje estetykę skorzanego naroznika np. I jak tu wybrnąć???
Witam,
a zatem mamy do czynienia z sytuacją: goście, dzieci – możliwość pobrudzenia i zaplamienia , a więc na wstępie tkanina odpada. Plamy na tkaninie (nawet plamoodpornej) bardzo trudno usunąć trwale nie niszcząc tkaniny. Wybór zatem, pozostaje pomiędzy ecoskórą a skórą. Wrócę do tej decyzji jeszcze.
Co do naświetlenia – słońce naświetlające tkaninę obiciową przez cały dzień prawie – musi to być coś UV odpornego , by wytrzymało na dobrych kilka lat – domyślam się, że zakup kanapy narożnej nie będzie przewidywany co roku :)
Co do rozkładania – to są różne opcje – spanie okazjonalne, by ugościć rodzinę czy znajomych i potem długo ich nie spotykać (w domyśle spanie mało wygodne: tzw „belgijka”) lub spanie dość częste, czyli wygodne (system „DL” lub „Delfin”).
Odnośnie wzorów nie polecam ani wyrobu ani producenta, gdyż sprawa gustu to rzecz indywidualna i niepowtarzalna, mogę jedynie zaproponować przegląd wielu sklepów internetowych z meblami: meblosklep.pl kelman.pl czy meble.pl Zawsze można się dopytać kogoś z obsługi gdzie w pobliżu Pani lokalizacji może Pani obejrzeć na salonie dany model. Wiem, że praktyką jest też wysyłka do klienta próbnikowej tkaniny (przed zamówieniem).
Co do koloru to w skórach/ecoskórach dominują czarny, beżowy, brąz czy biały. Wszelkie odcienie tych kolorów w zależności od producenta.
Z doświadczenia wiem, że materiał obiciowy ecoskóra to materiał z Chin lub z Turcji. W większości przypadków producenci dają 1 lub 2 lata gwarancji. Ecoskóra z Polski lub innych krajów to żadkość. Materiały z Chin czy Turcji nie muszą być złe – to kwestia partii towaru. Rzadko są reklamacje, ale z doświadczenia wiem, że jeśli występują przebarwienia czy puszczanie szwów to producent będzie wnikliwie badał sposób użytkowania kanapy/sofy – ważne by udowodnić mu, że zachowaliśmy wszelkie wytyczne do eksploatacji.
Ze swojej strony polecam narożnik/kanapę/sofę ze skóry a nie z ecoskóry – z powodów czystko higienicznych i estetycznych. Po wielu miesiącach intensywnego użytkowania będzie widać różnicę. Są na rynku również modele kanap wykonane w połączeniu skóry naturalnej (w miejscach siedzisko i oparcie) i ecoskóry (pozostałe nie użytkowe miejsca). Co do pokrowca to można przy zakupie mebla dokupić ten sam materiał obiciowy (2-3 metry bieżące - szerokość beli to ok 1,4m) by wykonać sobie pokrowiec na siedzisko i oparcie - ale czy stosować przy gościach...? - Pani decyzja.
Nie będę się wymądrzał, i doradzał konkretnie. Wiele jest czynników wpływających na decyzję o zakupie takiego modelu a nie innego. Na pewno należy dobrze przemyśleć zakup i zadawać pytania sprzedawcy. Pytać, pytać i jeszcze raz pytać – o wszystko, o grubość tkaniny, o odporność na ścieralność, o wkład w środku (pianka czy sprężyny bonnelowe lub faliste czy może listwy sprężynujące), o rozmiary, o reklamacje na dany model, o najsłabszy punkt danej kanapy. Sprzedawca jeśli nie odpowie... to świadczy o sprzedawcy.
Takie krótkie rady, to może nie studium na temat materiałów obiciowych, ale im większa wiedza przed zakupem mebla (nie tylko dla wtajemniczonych) tym większa i dłuższa radość z użytkowania po zakupie.
Pozdrawiam i proszę dać znać jak już zdecyduje się Pani na jakiś konkretny model .
Pozdrawiam,
Tomasz
PS - przepraszam za ewentualne błędy i literówki.