Lidia Zaręba

Lidia Zaręba emerytka,
właścicielka sklepów
odzieżowych

Temat: Okultyzm

No właśnie, mam do Was pytanie. W książce doczytałam, że Anastazja winą za obecny stan naszego życia jakby obciąża okultyzm. Nic z tego nie rozumię, bo dla mnie okultyzm to także ezoteryka :(

O co w tym chodzi?

A to, co pisze Wikipedia na ten temat:

Okultyzm (od łac. occulo - ukrywać, trzymać w tajemnicy; occultus - schowany, ukryty, tajemny) — nazwa doktryn ezoterycznych, które zakładają istnienie w człowieku i przyrodzie sił tajemnych, nieznanych i bada możliwości ich wykorzystania, oznacza rzecz "tajemną", "niedostępną". Okultyzm nazywa się również wiedzą tajemną (scientia occulta).

Zjawiska paranormalne badane przez okultystów stanowią przedmiot zainteresowania parapsychologii i psychotroniki.

Okultyzm jest zakazany i zwalczany przez kościoły chrześcijańskie i wiele innych religii.

Zjawiska, którymi zajmują się okultyści są znane i w różnej mierze akceptowane w niektórych światowych religiach, np. buddyzmie (tantra), hinduizmie, islamie (głównie w sufizmie).

Jako system wiedzy okultyzm ujmuje świat i człowieka w 2 triadach: makrokosmosu (świat duchowy, astralny i eteryczno-fizyczny) i mikrokosmosu (duch, dusza i ciało). Jako praktyka jest systemem metod myślowych, uczuciowych, wolitywnych i fizjologicznych, umożliwiających człowiekowi poznanie, rozwinięcie i wykorzystanie zdolności własnych i mocy innych istot.

Oznacza to, że narzędziem poznawczym okultyzmu jest przede wszystkim sam podmiot ludzki. Okultyzm zajmuje się tymi samymi istotami i mocami nadnaturalnymi, z którymi mają do czynienia religie, ale przyjmuje wobec nich postawę poznawczą (gnoza), a w praktyce oddziałuje na nie przez ludzką wolę (magia). "Tajemne moce" badane przez okultyzm są dziś już (lub jeszcze) niezrozumiałe dla większości ludzi, ale stają się przedmiotem stale rosnącego zainteresowania, a w ruchu Nowej Ery (New Age) przeżywają swój renesans.

Okultyzm dysponuje licznymi systemami ćwiczeń i medytacji, które mają na celu: 1) przekształcenie sfery biologicznej, społecznej i kulturowej życia człowieka, czyli dezintegrację struktury osobowości człowieka, a także przemianę sfery sensu i wartości (przejście od postawy ekstrawertycznej do introwertycznej), 2) reintegrację na nowym i wyższym poziomie rozwoju, połączoną z indywidualną antycypacją przyszłego poziomu kolektywnego, tj. zmianę ontycznego statusu człowieka (unadczłowieczenie) przez aktualizację nadbudowy duchowej, przemianę duszy i ciała, rozszerzenie i pogłębienie możliwości poznawczych, aksjotycznych i kulturotwórczych.

Okultyzm wpłynął również, bezpośrednio lub pośrednio, na powstanie wielu szkół filozoficznych, a także takich nauk, jak np. astronomia (poprzez astrologię) czy chemia (poprzez alchemię). Okultyzm bowiem, podobnie jak nauka, posługiwał się (i posługuje) obserwacją i eksperymentem, tworzy hipotezy i teorie (modele). Wizję świata kreowaną przez okultyzm cechują: spirytualizm, realizm, koncepcja wielopoziomowości bytu, koncepcja hierarchiczności istot, przekonanie o nieskończonych możliwościach rozwoju człowieka i kosmosu (reinkarnacjonizm).

Co o tym sądzicie?
My ludzie po 50-tce
Grażyna C.

Grażyna C. mgr turystyki,

Temat: Okultyzm

Mam wrażenie, że dlatego, że okultyzm nie wyjawia istoty tematu do samego końca, zawsze pozostawia coś w tajemnicy. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób, czlowiek nigdy nie zna prawdy i zawsze potrzebuje pomocy jakiegoś nauczyciela, czy mistrza, albo przewodnika duchowego.

Ciekawe, co inni o tym sądzą?Grażyna C. edytował(a) ten post dnia 21.07.07 o godzinie 19:28
Iwona Broda

Iwona Broda specjalista ds.
konsultacji z
klientami

Temat: Okultyzm

Grażyna C.:
Mam wrażenie, że dlatego, że okultyzm nie wyjawia istoty tematu do samego końca, zawsze pozostawia coś w tajemnicy. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób, czlowiek nigdy nie zna prawdy i zawsze potrzebuje pomocy jakiegoś nauczyciela, czy mistrza, albo przewodnika duchowego.

Ciekawe, co inni o tym sądzą?Grażyna C. edytował(a) ten post dnia 21.07.07 o godzinie 19:28

Bo nie wyjawia. W ten sposób ciągle potrzebujemy kursów :))
My ludzie po 50-tce
Lidia Zaręba

Lidia Zaręba emerytka,
właścicielka sklepów
odzieżowych

Temat: Okultyzm

W tym materiale, który wypisałam z Wikipedii, stoi, że kościół zwalcza okultyzm, a wg Anastazji i on wykorzystuje okultyzm w swoich praktykach
Koty wolnożyjące
My ludzie po 50-tce
Grażyna C.

Grażyna C. mgr turystyki,

Temat: Okultyzm

No i pisze też, że " Okultyzm zajmuje się tymi samymi istotami i mocami nadnaturalnymi, z którymi mają do czynienia religie, ale przyjmuje wobec nich postawę poznawczą (gnoza), a w praktyce oddziałuje na nie przez ludzką wolę (magia). "Tajemne moce" badane przez okultyzm są dziś już (lub jeszcze) niezrozumiałe dla większości ludzi, ale stają się przedmiotem stale rosnącego zainteresowania, a w ruchu Nowej Ery (New Age) przeżywają swój renesans. "
Lidia Zaręba

Lidia Zaręba emerytka,
właścicielka sklepów
odzieżowych

Temat: Okultyzm

Witaj Grzegorzu, postawiłam to pytanie, bo nie rozumię oporu Anastazji względem okultyzmu. Ściągnęłam definicję z zamiarem zrozumienia, a poniewaz do niczego nie doszłam, zaprosiłam Was do merytorycznej dyskusji
My ludzie po 50-tce

konto usunięte

Temat: Okultyzm

Cytuję za Wikipedią:
Ezoteryka odnosi się do wiedzy dostępnej jedynie dla osób uprzywilejowanych, doświadczonych lub takich, które przeszły inicjację, jako przeciwieństwo do wiedzy egzoterycznej, która jest powszechnie dostępna. Jest to tzw. wiedza tajemna, czyli przeznaczona tylko dla grona wtajemniczonych, wybrańców. Pojęcie to jest często używane w religioznawstwie.

Propaguje inne postrzeganie rzeczywistości, rozwój duchowy, porusza tematy nie udowodnione lub odrzucane przez naukę. Jej treści są na ogół otoczone atmosferą tajemnicy, starożytnych przekazów, guru o nadnaturalnych mocach, itp., a nie są w żaden sposób potwierdzane, są odczuwalne jedynie w sposób pozazmysłowy.

Ezoteryka to słowo i koncept powstałe w XIX wieku, a po raz pierwszy użyte jako l’ésotérisme w pracy Histoire critique du gnosticisme et de ses influences w roku 1828 (Jacques Matter (1791-1864). Tuż po tym Eliphas Levi (1810-1875) rozpowszechnił użycie słów "ezoteryka" oraz "okultyzm". Terminy te stały się modne głównie jednak za sprawą Heleny Petrovnej Blavatsky (1831-1891) i innych członków Towarzystwa Teozoficznego, którzy używali je w ostatniej ćwiartce XIX wieku i na początku XX-tego. Ezoteryka odnosi się do rzeczy tajemnych, zwłaszcza takich, które są lub były trzymane w tajemnicy w obawie przed prześladowaniami i niezrozumieniem przez innych, a także w celu niedopuszczenia do ich złego użycia przez osoby niepowołane.

Ezoteryczny to przymiotnik powstały w Starożytnej Grecji pod rządami Imperium Rzymskiego. Pochodzi z greckiego słowa esôterikos, od esôtero (esô: "wewnątrz"). Słowo to oznacza wszystko, co jest "wewnętrzne" i związane z okultyzmem, "ukryte". Przeciwieństwem jest egzoteryczny, od greckiego eksôterikos, od eksôtero (eksô: "na zewnątrz"). Platon (427-347 p.n.e.) w swoim dialogu Alcybiades (ok. 390 p.n.e.) używa wyrażenia ta esô oznaczającego "rzeczy wewnętrzne", zaś w dialogu Teeteto (ok. 360 p.n.e.) używa ta eksô co oznacza «rzeczy zewnętrzne». Prawdopodobnie pierwsze wystąpienie przymiotnika esôterikos odnaleźć można w pracy Lucjana z Samosaty (ok. AD 120-180) pod tytułem "The Auction of Lives", § 26 (nazywaną także "The Auction of the Philosophical Schools"), która napisana była ok. roku 166.

Pojęcie Ezoteryzm pokrywa się głównie z okultyzmem, które to pojęcie oznacza po prostu "wiedzę ukrytą"; jednakże w XX wieku wielu ezoterystów unikało nazywania siebie okultystami, wskutek negatywnego zabarwienia, jakie słowu temu przypisywano (np. przypuszczenia, że okultyzm wiąże się z wielbieniem diabła czy czarną magią). Z tego samego powodu wielu (głównie chrześcijańskich) przeciwników ezoteryzmu preferuje termin "okultyzm".

Dużo wspólnego ezoteryzm ma też z mistycyzmem, jednakże wiele tradycji mistycznych nie próbuje wprowadzać dodatkowej wiedzy duchowej, lecz raczej koncentruje się na skupieniu uwagi osoby wierzącej czy modlącej się na obiekcie kultu.

Ruch New Age ma wiele wspólnego z wieloma tradycjami ezoterycznymi. Wielu ezoteryków odrzuca jednak przypinane im często na siłę określenie "New Age", zwykle ze względu na to, iż odrzucają oni wiele elementów tej filozofii i nie chcą być z nią kojarzeni.
Marina N.

Marina N. radośc tworzenia

Temat: Okultyzm

Lidia Z.:
No właśnie, mam do Was pytanie. W książce doczytałam, że Anastazja winą za obecny stan naszego życia jakby obciąża okultyzm. Nic z tego nie rozumię, bo dla mnie okultyzm to także ezoteryka :(

O co w tym chodzi?

Witam!
Nie bardzo pamiętam jak Anastazja wypowiada sie o okultyzmie.
Czy mogłaby Pani podać dokładnie o którą książkę i rozdział chodzi?
Spróbuję porównać z oryginałem i sprawdzić czy taka interpretacja nie jest winą nie dokłądnego przetłumaczenia.
Andrzej Janusz Balicki

Andrzej Janusz Balicki architekt,
właściciel firmy
projektowej

Temat: Okultyzm

Witam,
temat okultyzmu przewija sie przez wszystkie książki, ale najwięcej jest chyba w 6 części. Nie mam tej części w domu. Jednak, ja także zwróciłem uwagę na wypowiedzi Anastazji, które nie są pochlebne dla okultyzmu, a definicje okultyzmu i ezoteryki są zawierają się jedna w drugiej. Spora część ezoteryki jest uznawana za okultyzm, przynajmniej w tych definicjach, ktore zostały przytoczone.

Ja znalazłem jeszcze coś takiego
OKULTYZM 'teoria głosząca, iż w przyrodzie i w człowieku istnieją tajemne siły, a także praktyki, których celem jest pobudzenie i wykorzystanietych sił do swych celów': Okultyzm obejmuje m.in. takie praktyki, jak parapsychologia, astrologia, spirytyzm, magia, kabała.

OKULTYSTA 'osoba, która uprawia praktyki okultystyczne': O okultyście mówiono, że ma zdlność jasnowidzenia i telepatii.

fr. occultisme od łac. occultus 'tajemny'

definicja wg. "SŁOWNIK WYRAZÓW OBCYCH I TRUDNYCH" wydawnictwa "Wilga"
autorzy:
Andrzej Markowski
Radosław Pawelec

W necie jest sporo dyskusji na temat ezoteryka, a okultyzm. Granice są płynne.
Temat warty zastanowienia
Pozdrawiam
AndrzejAndrzej Balicki edytował(a) ten post dnia 23.07.07 o godzinie 08:36
Lidia Zaręba

Lidia Zaręba emerytka,
właścicielka sklepów
odzieżowych

Temat: Okultyzm

Witaj Marino,
Przychylam się do opini, że granica pomiędzy okultyzmem, a ezoteryką jest płynna. Nie rozumiem jednak dlaczego Anastazja jest wrogo nastawiona do okultyzmu?
Widać to głównie w części 6, ale jak wspomniał Andrzej, przewija się to przez wszystkie części
Marina N.

Marina N. radośc tworzenia

Temat: Okultyzm

Wzięłam więc 6 tom i czytam jedno z pierwszych zdań w rozdziale "Okyltyzm", które wiele tłumaczy:
"W okresie Okultyzmu ludize są pogrążeni w nierealny świat. Ludność zaczyna poświęcać ogromną ilość energi na obrazy wymyślone i abstraktne myślenie, które znajduje się poza granicami realnego życia. Realny świat z cała swoją różnorodnością dostaje co raz mniej życiodajnej energii człowieka....
Ludzie przestają spełniać swoje głowne przeznaczenie ... i stają się zagrożeniem dla Wszechświata....."

I dalej mowa o kapłanach w róznych okresach istnienia cywilizacji, kórzy , stwarzajac odmienne obrazy siwta : religie, ustroje i filozofje, zmieniają rzeczywisty obraz i cel istnienia człowieka.
Mowa n.p. o komuniżmie, jako ustroju, kótry też jest w pewnym sensie wiarą stworząną przez ich przewódców. Podany jest przykład pieniędzy, które również są abstrakcyjnym, sztucznie stworzonym pojęciem, a stają się dla wielu celem w życiu.


Wydaje mi się , że aby właściwe odpowiedzieć na pytanie -dlaczego okultyzm jest groźny, należy określić jaki jest cel istnienia człowieka, jaki jest prawdziwy zamysł Boga.

Anastazją wielekrotnie mówiła o róznych zdolnośćiach człowieka, o jego wewnętrznej sile. Jednak ważniejsze jest to gzdie jest ta siła skierowana i w jakim celu wykorzystywana.Marina Jurga edytował(a) ten post dnia 23.07.07 o godzinie 09:40

konto usunięte

Temat: Okultyzm

Hmm...
ale istotnie okultyzm, to także ezoteryka, która jest niezwykle rozprzestrzeniona..
Lidia Zaręba

Lidia Zaręba emerytka,
właścicielka sklepów
odzieżowych

Temat: Okultyzm

Przeglądałam 6 część i prawie cała jest o okultyźmie, tylko nie rozumiem różnicy. Zapytałam na innych forum, ale podali mi te same definicje i żadnych konkretów. Nadal więc, ni bardzo rozumiem, o co Anastazji chodzi z tym okultyzmem. Fakt, że ludzie słysząc "okultyzm" dostają "gęsiej skórki", a to przecież także ezoteryka.

konto usunięte

Temat: Okultyzm

Rzadko (poza Crowleyem i paroma innymi przypisującymi sobie działanie z inspiracji ciemnych mocy) "okultysta" mówił o sobie, że uprawia okultyzm. To zwykle jego przeciwnicy przyklejali mu taką etykietkę, która następnie miała służyć do jego zwalczania. Większość "okultystów" o sobie mówi, że są np. "ezoterykami", i główna różnica polega na ładunku emocjonalnym zawartym w obu pojęciach.

Tu (wyjątkowo ;) całkowicie zgadzam się z Anastazją, w szczególności z przywołanym tu przez Marinę cytatem:
"W okresie Okultyzmu ludzie są pogrążeni w nierealny świat. Ludność zaczyna poświęcać ogromną ilość energii na obrazy ... które znajdują się poza granicami realnego życia. Realny świat z cała swoją różnorodnością dostaje coraz mniej życiodajnej energii człowieka... Ludzie ... stają się zagrożeniem dla Wszechświata..."

A ja dostaję gęsiej skórki, jak słyszę o ezoteryce. Współczesna ezoteryka w swej większości prowadzi do poszukiwania jakichś oderwanych od fizyczności innowymiarowych bytów i w konsekwencji do izolacji od rzeczywistości. Bardzo trafnie to ujął Drunvalo Melchizedek, który pisze, że "Współczesny człowiek, poszukując swojego Boga, patrzy w nieokreślone niebo. Ludzie neolitu swoich 'bogów' odnajdywali w Ziemi".
Kamienne kręgi, dolmeny czy 'święte gaje' nie były miejscem kultu bogów czy zmarłych. Były to (i są nadal) punkty akupunktury ziemi, służące - poprzez uruchamianie konkretnych procesów geo-elektromagnetycznych - do poprawy plonów, zdrowia i zdolności psychicznych. Jak? - we wrześniu dowiemy się na warsztatach o rolnictwie epoki kamienia z Alanną Moore, na które zapraszam. Także wiele egipskich "świątyń" to prawdopodobnie zaawansowane urządzenia techniczne nie do końca obecnie rozpoznanych technologii.

I tu Anastazja (i ja też) proponuje odejście od abstrakcyjnego okultyzmu czy ezoteryki na rzecz współdziałania z ziemią i przyrodą, dawanie naszej energii realnym bytom fizycznym... że też w tym jest magia? Dla tych, co nie pojmują, dla mnie czysta fizyka.Wojciech P. edytował(a) ten post dnia 23.07.07 o godzinie 18:51
Andrzej Janusz Balicki

Andrzej Janusz Balicki architekt,
właściciel firmy
projektowej

Temat: Okultyzm

"Nie obwijając w bawełnę" - ezoteryka jest okultyzmem. Z pozoru, uczy czegoś tam ludzi, ale drugia strona medalu pokazuje, że uzaleznia ich, ogranicza ich samodzielność myslenia. Wielu tzw. ezoterycznych nauczycieli ma ogromne klopoty ze sobą, ze swoim zyciem. Dalczego tak jest, ano dlatego, że maja bardzo fragmentaryczną wiedze i do tego wiedzę, ktora została wymyślona przez wielu takich nauczycieli, powiedzmy "pseudo nauczycieli".

Do jakiegoś stopnia, jest korzystne, by poznać tej wiedzy nieco, ale patrząc na ezoteryków, mozna mieć wątpliwość. Oni stają się świrami oderwanymi od rzeczywistości. I tu zgadzam się z moim przedmówcą. często jest im brak logiki myślenia, idą ściezką wytyczoną przez pseudo nauczyciela

Pozdrawiam
Andrzej.

konto usunięte

Temat: Okultyzm

Wiele zawdzięczam ezoteryce, ale od pwenego czasu wkurza mnie to wszystko, także ezoterycy-histerycy, że tak powiem. Czegos mi brakuje?. Czyżby tym czymś były prawdy z Anastazji?
Nie wiem, jak inni, ale po przeczytaniu tych książek, poczułam się znacznie lepiej i czekam na następne
Lidia Zaręba

Lidia Zaręba emerytka,
właścicielka sklepów
odzieżowych

Temat: Okultyzm

Te książki daja nadzieję, ale też uświadamiaja nam sytuację, w jakiej się znaleźliśmy i to, co jest dla mnie zaskoczeniem, że tak łatwo jest nami, ludźmi rządzic. Myslę tu o tych kapłanach

My ludzie po 50-tce
Koty wolnożyjące
MetodaSilvy
ANASTAZJALidia Zaręba edytował(a) ten post dnia 24.07.07 o godzinie 09:25
Andrzej Janusz Balicki

Andrzej Janusz Balicki architekt,
właściciel firmy
projektowej

Temat: Okultyzm

Najważniejsze, że dają także nadzieję, że sami możemy coś zmienić
Iwona Broda

Iwona Broda specjalista ds.
konsultacji z
klientami

Temat: Okultyzm

temat dotyczył okultyzmu i ezoteryki, więc spójrzcie do cz. 7 strona 82. Tu jest o ezoteryce, ale wydaje sie, że ona uzywa tych określeń zamiennie
Lidia Zaręba

Lidia Zaręba emerytka,
właścicielka sklepów
odzieżowych

Temat: Okultyzm

No i właściwie nie wiem, dlaczego Anastazja jest przeciwna okultyzmowi i tak myślę, że także ezoteryce. Chyba nikt nie wie :)

My ludzie po 50-tce
Koty wolnożyjące
MetodaSilvy
ANASTAZJA

Następna dyskusja:

Co to jest spirytyzm i okul...


«

Dolmeny

|

wiedyzm

»


Wyślij zaproszenie do