Lidia Zaręba

Lidia Zaręba emerytka,
właścicielka sklepów
odzieżowych

Temat: Coś o drzewach

Długowieczność i potężny wygląd drzewa sprawiały na ludziach takie wrażenie, iż stare okazy były przez większość pierwotnych ludów białych czczone jako drzewa święte. Starożytni Grecy i Rzymianie wierzyli, że dąb jest siedzibą i wizerunkiem najwyższych ich bóstw - Zeusa i Jowisza. Niektóre ludy uważały dęby za drzewa wyroczne, z których „zachowania” wróżono o pogodzie i urodzajach. U Germanów dęby poświęcano bogowi burz, pioruny bowiem biły najczęściej w te drzewa, rzadko czyniąc im szkodę. Miejsca pogańskich kultów ludów celtyckich i słowiańskich przeważnie znajdowały się w starych gajach dębowych. W Europie Środkowej i Północnej, gdzie trudno było o liście wawrzynu do wieńczenia sławnych głów, splatano wieńce z liści dębowych. Motyw żołędzi od średniowiecza występuje w herbach królewskich i rycerskich, a także w emblematach mundurowych, jako symbol siły, sławy i szlachetności.

Drzewa święte
W dawnej religii kreteńskiej kult drzew, a nawet gałęzi, jako bóstw zajmował ważne miejsce (adoracja, ofiary). U Greków drzewa i gaje, i już tylko święte, były mieszkaniem lub własnością bóstw, nimf, tak jak źródła, góry itd. Wycinając las, pozostawiano jedno drzewo lub kępę drzew, często poświęcane Artemidzie. Dęby łączono zazw. z Zeusem, oliwki z Ateną, wawrzyn z Apollinem, platany często z Dionizosem, mirt z Afrodytą. Cyprysy, wiązy i topole białe zdobiły cmentarze, symbolizowały więc także świat podziemny.

Naukowo...
W lasach, w których nie ma pod dostatkiem wody, a co za tym idzie niemożliwe jest zaspokojenie potrzeb wszystkich drzew, rośnie więcej gatunków masywnych, przy czym zależność między gęstością występowania gatunku w całej populacji jest proporcjonalna do masy drzewa zawsze w potędzie 3/4. Dzieje sie tak we wszystkich ekosystemach!


Kanji
Kanji jest pismem japońskim, dość skomplikowanym i stopniowo wypieranym przez łatwiejsze alfabety, ale nadal szeroko używanym, zwłaszcza w tekstach państwowych, naukowych i eleganckich. Znaki kanji pochodzą z języka chińskiego.

Pewna grupa prostych znaków kanji wywodzi się z rysunków oznaczających poszczególne słowa. Jednak nie wszystko da się narysować i nikt mógłby zapamiętać tylu niepowiązanych ze sobą znaków, dlatego wiele słów w kanji opisuje się za pomocą zestawień dwóch lub kilku prostych znaków.

pojedynczy znak: oznacza drzewo.

natomiast: to zagajnik, lasek

a las to: (jak to opisał jeden z profesorów uczących kanji - w lesie drzewa są wyższe, smuklejsze i jest ich mniej ;)


Jabłonie w Kazachstanie
Według ostatnich badań genetyków, jabłoń domowa (malus domestica), której owoce znamy wszyscy jako świetne zimowe źródło witaminy C, wywodzi się od występującego w centralnej Azji Malus sieversii.
Stolica Kazachstanu Ałmaty (kaz. Алматы dawniej zwana Ałma-Atą) zawdzięcza swoją nazwę właśnie temu faktowi. Ałma znaczy po turecku (kazaski należy do grupy języków tureckich) jabłko, Ałma-Ata znaczyło Ojciec jabłek, a Ałmaty znaczy po prostu bogaty w jabłka.

konto usunięte

Temat: Coś o drzewach

Kult drzew, otaczanie czcią religijną drzew, związane m.in. z traktowaniem ich jako symboli życia i płodności, dopatrywaniem się w nich osi świata, łączącej niebo, ziemię i podziemia, uznawaniem ich za epifanię mocy istot nadprzyrodzonych, za miejsce objawiania się, wcielenie bądź siedzibę bóstw. Jest odmianą kultu przyrody. Kult drzew rozpowszechniony w dawnych czasach szeroko zarówno wśród ludów pierwotnych, jak i wyżej cywilizowanych, praktykowany współcześnie przez plemiona na wczesnym etapie rozwoju cywilizacyjnego, przetrwał w folklorze różnych stron świata.

Obiektem czci były najczęściej wybrane gatunki drzew, np. dęby, jesiony, lipy w Europie, baobaby w Afryce, figowce na Wschodzie. Z wielu religii i mitologii znana jest idea drzewa kosmicznego, przedstawianego niekiedy, jak choćby w tradycji indyjskiej, w formie odwróconej - korzeniami do góry, symbolizującego żywy, nieustannie odradzający się wszechświat, którego elementy, jak pień, konary i gałęzie, wyrastają jedne z drugich i powiązane są ze sobą przynależnością do jednej całości.

konto usunięte

Temat: Coś o drzewach

Z Księgi Urantii:

Czczenie roślin i drzew
Roślin z początku się bano a potem je czczono, ze względu na odurzające płyny z nich uzyskiwane. Człowiek prymitywny wierzył, że odurzenie czyni go boskim. Uważano, że jest coś niezwykłego i świętego w takim przeżyciu. Nawet w dzisiejszych czasach alkohole nazywane są „spirytualiami”.

Dawny człowiek obserwował kiełkujące ziarno z lękiem i zabobonną trwogą. Apostoł Paweł nie był pierwszym, który opisywał głębokie duchowe nauki, porównując wierzenia religijne do kiełkującego ziarna.

Kult drzew zalicza się do najstarszych wierzeń religijnych. Wszystkie dawne małżeństwa zawierane były pod drzewami a kiedy kobieta chciała mieć dziecko, znajdowano ją czasami w lesie, z czułością obejmującą silny dąb. Czczono wiele roślin i drzew, ze względu na ich prawdziwe czy wyimaginowane właściwości medyczne. Dziki wierzył, że wszelkie reakcje chemiczne spowodowane są bezpośrednimi działaniami sił nadprzyrodzonych.

Idee dotyczące duchów drzew są bardzo zróżnicowane u różnych plemion i ras. Niektóre drzewa zamieszkiwały przyjazne duchy; inne były miejscem pobytu duchów zwodniczych i okrutnych. Finowie wierzyli, że większość drzew zamieszkują duchy przyjazne. Szwajcarzy długo nie ufali drzewom, wierząc, że opanowane są one przez duchy podstępne. Mieszkańcy Indii i wschodniej Rosji uważali, że duchy drzew są okrutne. Patagończycy nadal czczą drzewa, tak jak to robili wcześni Semici. Długo po tym, jak Hebrajczycy przestali czcić drzewa, wciąż czcili różne swoje bóstwa w gaikach. Istniał kiedyś kult drzewa życia, rozpowszechniony wszędzie za wyjątkiem Chin.

Wierzenie, że woda czy szlachetne metale pod powierzchnią ziemi mogą być wykryte drewnianą różdżką, jest reliktem dawnych kultów drzew. Maik, choinka i zabobonne praktyki odpukiwania w drzewo, to niektóre z zachowanych, pradawnych obyczajów czczenia drzew oraz późniejszych kultów drzew.

Wiele wcześniejszych sposobów czczenia natury zostało zmieszane z ukształtowanymi później metodami czczenia, jednak wcześniejsze rodzaje czczenia, wywołane przez przyboczny umysł, funkcjonowały na długo przedtem, nim świeżo rozbudzona natura religijna ludzkości zaczęła w pełni reagować na bodźce duchowe.

konto usunięte

Iwona Broda

Iwona Broda specjalista ds.
konsultacji z
klientami

Temat: Coś o drzewach

A co Was tak wzięło na te drzewa? :))))

konto usunięte

Temat: Coś o drzewach

Iwona B.:
A co Was tak wzięło na te drzewa? :))))


Nie chodziłaś po drzewach? :)))
Daje schronienie, pokarm i ciepło jako opał. Myślę, że dlatego przeszło do kultury stając się symbolem wirtualnych bytów proporcjonalnie do zdobywanej wiedzy.

Temat: Coś o drzewach

Jeśli planujecie kupić drzewa czy krzewy to jak dla mnie jednak najlepszą ofertę posiada https://skibiccy.lv/ . Nie dość, że wybór jest duży to można je kupić w niewygórowanej cenie co jest też ważne



Wyślij zaproszenie do