Andrzej K.

Andrzej K. Praca z pasją HR

Temat: Analiza Transakcyjna w Coachingu

Chciałbym rozpocząć nowy temat dotyczący zastosowania Analiza Transakcyjnej w Coachingu.
Jak myślicie czy AT jest wykorzystywane świadomie w coachingu, jeśli tak to czy tylko pojedyncze narzędzia jaka np. kontrakt, czy też większe części teorii np. zarządzanie czasem wg. strukturalizacji czasu.

Zachęcam do dzielenie się pomysłami i refleksjami.
Może narodzi się ciekawa dyskusja w tym obszarze....

Ps. Dla zainteresowanych tym tematem w kolejnej wypowiedzi umieszczę informacje o szkoleniu organizowanym w Krakowie 8-10.03.2013 dotyczącym właśnie tego tematu.

Owocnych refleksji i rozważań.
Andrzej K.

Andrzej K. Praca z pasją HR

Temat: Analiza Transakcyjna w Coachingu

Szkolenie: ANALIZA TRANSAKCYJNA I COACHING Termin: 8-10 marca 2013r
Prowadzący:
Rosemary Napper TSTA (Uczący i Superwizujący Analityk Transakcyjny) w obszarze organizacyjnym, edukacyjnym i counsellingowym. Mieszka w Oxfordzie i prowadzi tam 4-letnie programy szkoleniowe Analizy Transakcyjnej we wszystkich wymienionych obszarach, a także w obszarze psychoterapii (przy wsparciu osób z nią współpracujących). Jest byłym prezydentem ITAA oraz autorką wielu artykułów w TAJ i Script. Jest także autorką rozdziałów w podręcznikach dotyczących coachingu wydawanych przez Dom Wydawniczy SAGE oraz współautorką książki TACTICS, która odnosi się do tego, jak można zastosować Analizę Transakcyjną w procesie uczenia osób dorosłych. Jest pasjonatką uczenia się i trenerstwa, preferuje kreatywną pracę z grupą, dostosowaną do potrzeb grupy. Prowadzi programy szkoleniowe w Brazylii, w Indiach i innych krajach na całym świecie.

Eva Acs Trener asystujący, Psycholog i PTSTA (Warunkowo Uczący i Superwizujący Analityk Transakcyjny) w obszarze counsellingu. Zajmuje się counsellingiem od 20 lat, prowadzi treningi na Węgrzech i w Oxfordzie. Jest zaangażowana jako egzaminator w trakcie egzaminów CTA
w Europie. Jest prezesem Węgierskiego Towarzystwa Analizy Transakcyjnej

Tematyka:
- Rozróżnienie analizy strukturalnej i funkcjonalnej w pracy coachingowej.
- Twórcze aspekty wykorzystania kontraktu wielostronnego w coachingu.
- Teoria ról B. Schmidta i jej zastosowanie w pracy coachingowej.
- Opowieści opowiadane przez klientów w sytuacjach coachingu – wykorzystanie pracy
z imago do odkrywania psychologicznej relacji pomiędzy klientem a bohaterami jego opowieści.
- Wykorzystanie pojęć i narzędzi AT w coachingu.
- Różnicowanie pomiędzy nie-psychoterapeutycznymi obszarami zastosowania narzędzi Analizy Transakcyjnej – kiedy edukacja, kiedy counselling, kiedy interwencja organizacyjna.
- 8 typów interwencji wg klasyfikacji E. Berne’a.
- Wykorzystanie doświadczeń własnych uczestników warsztatów do opisu możliwości zastosowania narzędzi AT.

Miejsce: KRAKÓW
Organizator: Grupa Doradczo-Szkoleniowa Transmisja. Informacje o koszcie i wolnych miejscach w biurze firmy.
Andrzej K.

Andrzej K. Praca z pasją HR

Temat: Analiza Transakcyjna w Coachingu

Ps. Dla zainteresowanych istnieje możliwość zamówienia superwizji indywidualnej u każdej z prowadzących osób. Szczegóły u organizatorów.
Niestety nie wiem czy są one uznawane przez ICF lub IIC, na pewno uznawane są przez EATA :)
Tomasz Waszczewski

Tomasz Waszczewski Ciągły rozwój! -
Trener

Temat: Analiza Transakcyjna w Coachingu

Witam serdecznie,

W kontekście pracy indywidualnej w oparciu o AT bardzo fajnie sprawdza się praca nad dylematami decyzyjnymi, rozpatrywanymi z perspektywy każdego stanu Ja, który się w nas "odzywa". Oczywiście zakłada to uprzednie zapoznanie osoby z którą pracujemy ze stanami JA aby mogła należycie nazwać, który stan akurat się "odzywa". Takie rozłożenie na czynniki pierwsze procesu decyzyjnego, pozwala przede wszystkim szybciej znaleźć rozwiązanie i buduje samoświadomość. Wiemy które stany pracują najmocniej, które są marginalizowane, gdzie leży opór etc.

Pozdrawiam,
Tomek
Jacek O.

Jacek O. Konsultant/ Trener
/Menedżer

Temat: Analiza Transakcyjna w Coachingu

Oczywiście że może i jest wykorzystywana. Prowadzę coachingi z wykorzystaniem AT w aspekcie komunikacyjnym i zarządzania relacjami interpersonalnymi. W środowisku zawodowym ludzie są takimi samymi i tymi samymi ludźmi jak poza nim. Zrozumienie przez np. szefa zespołu stanów JA i tego kiedy jakie stany się ujawniają w relacjach z podwładnymi i rozpoznawanie typów transakcji jakie zachodzą w tych relacjach bywa niezbędne do skutecznego budowania autorytetu, delegowania zadań czy rozwiązywania konfliktów. Nie wdając się w detale, powiem tylko, że w kontekście najważniejszej umiejętności kierowniczej jaką jest skuteczna komunikacja wiedza o AT i jej wykorzystanie jest w mojej ocenie podstawą dla każdego menedżera.
Marta Dragon (Ostrowska)

Marta Dragon
(Ostrowska)
Grupa Spotkanie,
analiza transakcyjna
jako narzędzie
prac...

Temat: Analiza Transakcyjna w Coachingu

Panie Jacku dodałabym jeszcze do analizy stanów Ja i transakcji, zachowania pasywne (odkrywanie nierozpoznań) i drivery - konstrukty bardzo pomocne w pracy z klientami coachingowo.Ten post został edytowany przez Autora dnia 11.08.17 o godzinie 11:17

Następna dyskusja:

Analiza transakcyjna a Proc...




Wyślij zaproszenie do