Zbigniew J
Piskorz
www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...
Temat: Rząd USA nie ma złudzeń - umrze 90 tys. osób
Wirus grypy H1N1 może doprowadzić do śmierci 90 tysięcy Amerykanów, głównie dzieci i młodych osób dorosłych, jeśli rozwinie się na jesień, tak jak spodziewają się eksperci. Takie ostrzeżenie pojawiło się w raporcie, który został właśnie opublikowany przez prezydenckich doradców w Stanach Zjednoczonych.Wirus H1N1, popularnie znany jako wirus świńskiej grypy, może zarazić tej jesieni i zimy od 30 do 50 procent amerykańskiej populacji, doprowadzając do tego, że 1,8 mln ludzi zostanie przyjętych do szpitali – podała prezydencka Rada Doradców ds. Nauki i Techniki (Council of Advisors on Science and Technology).
W raporcie rady czytamy, że w ramach "wiarygodnego scenariusza" specjaliści przewidują, że może umrzeć od 30 do 90 tysięcy ludzi, ze względu na dużą liczbę zachorowań w szkołach, niewystarczające zapasy leków przeciwwirusowych, a także oczekiwanie na skuteczną szczepionkę.
Każdego roku w Stanach Zjednoczonych z sezonową grypą łączonych jest do 40 tysięcy zgonów, przy czym największa śmiertelność występuje wśród ludzi powyżej 65 roku życia. W przypadku grypy sezonowej oraz H1N1, eksperci przewidują, że liczba przypadków śmiertelnych zwiększy się, a oddziały opieki intensywnej w całym kraju znajdą się pod "ogromnym naciskiem", ponieważ normalnie działają już one na skraju swych możliwości – czytamy w raporcie.
Do zwiększonej liczby zachorowań może dojść już we wrześniu, na początku roku szkolnego, a najwięcej infekcji może wystąpić w połowie października – informuje rada. Niestety szczepionka może być dostępna dopiero w połowie października, a nawet wtedy osoby zaszczepione będą potrzebowały trochę czasu, aby rzeczywiście się uodpornić.
Możliwy problem czasowy może znacznie zmniejszyć korzyści płynące ze szczepionki przeciwko H1N1 – czytamy w raporcie.
- Nawet przy największym zaangażowaniu, doprowadzi to do zachorowań, w niektórych przypadkach ostrych, i niestety również do śmierci – powiedział Thomas Frieden, dyrektor Centrum Kontroli Chorób i Zapobiegania (Centers for Disease Control and Prevention).
- Ale wiele rzeczy poszło już zdecydowanie dobrze – dodał Friedel. - Wszystko jest na dobrej drodze, by szczepionka trafiła do dystrybucji, testy diagnostyczne dostępne są w ponad stu laboratoriach, leczenie dopracowane w całym kraju… oraz wydano odpowiednie wskazówki dla lekarzy i przychodni, szkół, firm i innych społeczności - podkreślił.
Niektóre z zaleceń wynikających z raportu to:
• Przygotować kilka możliwych scenariuszy, aby ustalić zapotrzebowanie na lekarstwa i opiekę lekarską.
• Stworzyć systemy monitorowania, aby śledzić informacje o chorobach przypominających grypę.
• Stworzyć plany, które będą miały na celu ochronę najbardziej narażonych grup, takich jak kobiety w ciąży oraz osoby, które mają problemy zdrowotne.
• Przyspieszyć produkcję szczepionki przeciwko H1N1 oraz przygotować wstępną partię – wystarczającą dla 40 milionów ludzi, zwłaszcza tych z grupy ryzyka – do połowy września.
Sekretarz ds. Zdrowia, Kathleen Sebelius, poinformowała, że jak dotychczas testy kliniczne szczepionki przeciwko H1N1 nie wskazują na występowanie szkodliwych efektów ubocznych, poza tymi, które występują przy innych szczepionkach przeciwko grypie.
Nie będzie jednak formalnej decyzji o rozpoczęciu kampanii szczepień, dopóki testy te nie zostaną zakończone – powiedziała Sebelius. Ta decyzja należy do mnie – powiedziała sekretarz, podkreślając, że uczestnictwo w programie szczepień będzie całkowicie dobrowolne.
Jak dodaje Sebelius, wśród najbardziej zagrożonych osób są kobiety w ciąży, pracownicy opieki zdrowotnej oraz rodzice lub opiekunowie dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. Dorośli poniżej 65 roku z przewlekłymi chorobami, takimi jak astma, również bardziej narażeni są na zachorowanie na H1N1.
Wytyczne dla firm i szkół, dotyczące świńskiej grypy, zostały opublikowane tydzień temu. Są one dostępne na stronie rządowej http://flu.gov.
W przypadku szczepienia przeciwko H1N1 trzeba przyjąć dwa zastrzyki, drugi trzy tygodnie po pierwszym. Odporność na wirus powstaje dopiero po dwóch tygodniach od drugiego zastrzyku.
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię świńskiej grypy 11 czerwca. Od wiosny, kiedy po raz pierwszy poinformowano o zachorowaniach, zmarło 1490 ludzi na całym świecie – poinformowała WHO w zeszłym tygodniu.
Tłumaczenie: Onet.pl