Łukasz Mazur

Łukasz Mazur Matematyk Mediator

Temat: Plan wychowawczy czy skuteczna metoda dbania o dobro...

Z mojego doświadczenia jedynie w 15 % spraw z konfliktem o kontakty/opiekę nad dzieckiem chociaż jedna strona przedstawia plan wychowawczy. Sądy dostają najczęściej pozwy typu wszystko albo nic.

Czy brak przedstawienia planu wychowawczego nie świadczy że dany rodzic nie rozumie potrzeb dziecka ?

Czy przedefiniowanie problemu z przeszłości na przyszłość wychowawczą dziecka ułatwi sądowi podjęcie rozstrzygnięć ?

Jak uwzględnić specyfikę sytuacji naderwanych więzi emocjonalnych w konstruowaniu planów wychowawczych ?

Czy adwokaci i radcy prawni są pomocni w konstruowaniu planu wychowawczego ?
Maciej Wojewódka

Maciej Wojewódka analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...

Temat: Plan wychowawczy czy skuteczna metoda dbania o dobro...

Bardzo dobre pytania.

Myślę, że nie chodzi tutaj tylko o rozumienie potrzeb dziecka, a także o wiele innych czynników opartych na podłożu emocjonalnym oraz innych, które blokują zbudowanie takiego planu. Ponadto wielkość ich parametrów nie dla każdego rodzica jest jednakowa.

Poza tym jeśli jeden z rodziców chce porozumienia w sprawie kontaktów, a drugi bezpodstawnie nie chce to nie mamy do czynienia z konfliktem, a przemocą wobec dziecka i drugiego rodzica - tego który chce takiego porozumienia lub jej usiłowaniem.

Obecna konstrukcja prawa nie sprzyja motywacji do tworzenia rodzicielskich planów wychowawczych, chociaż jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy uda się usunąć przeszkody w ich tworzeniu.

Odnosząc się do problemów emocjonalnych uważam, że niejednokrotnie przydałaby się indywidualna lub rodzinna pomoc terapeutyczna, aby konstrukcja tych planów mogłaby być efektywna, a często nawet w ogóle powstać.

Jeśli chodzi o postawę sądów nasuwa się tutaj inne pytanie. Czy sędziowie będą chcieli zmienić swoją postawę, niezależnie od przedefiniowania problemu. Uważam, że należy ich do tego odpowiednio zmotywować przez adekwatne korekty w prawie rodzinnym.

Moim zdaniem, adwokaci i radcy prawni mogą być pomocni w konstrukcji planów wychowawczych, gdy będzie to zgodne z ich interesem oraz spostrzegą efektywną możliwość ich tworzenia w praktyce.

Trochę na temat opieki naprzemiennej rozmawiamy także na stronie:
http://www.goldenline.pl/forum/947610/opieka-naprzemie...Ten post został edytowany przez Autora dnia 11.02.14 o godzinie 11:00
Robert Gramsz

Robert Gramsz IIT-Supoport &
Marketing

Temat: Plan wychowawczy czy skuteczna metoda dbania o dobro...

Tak to dobry pomysł
....
ale pamiętajcie że to biznes dla adwokatów i nie tylko
sam tego doświadczyłem i mimo że mój syn ma 7 lat
jego matka robi wiele aby utrudnić każde działanie które utrudnia mi
jakiekolwiek działanie w sprawie mojego syna

Jeśli czyta to jakiś adwokat i ma inne zdanie proszę o kontakt
r.gramsz@megaelektronik.com.pl

konto usunięte

Temat: Plan wychowawczy czy skuteczna metoda dbania o dobro...

u mnie sytuacja z kolei ma się zdecydowanie inaczej.
Mianowicie ja i mąż rozstaliśmy się- jesteśmy przed rozwodem. Sytuacja między nami jest.. fatalna, Ale nie zmienia to faktu, że jako matka chce aby moja 3letnia córka spędzała czas z tatą jak najczęściej. W czym problem? Otóż mąż przyjeżdża do córki jak do kawiarni- dzwoni, że będzie np. za 15 minut powołując się na sądy etc. Jak wspomniałam nasze relacje nie są najlepsze a każde spotkanie z mężem to ogromny stres dla mnie. Staram się go unikać, bo nie hamuje się nawet w obecności córki z pewnymi "hasłami". Gdy dzwoni a mnie i córki akurat nie ma robi aferę w stylu "utrudniasz i ograniczasz mi kontakt z dzieckiem". Meritum- próbowałam dogadać się z nim w tej kwestii- jak napisałam chcę aby spędzał czas z córką, ale nie na zasadzie jego "widzi mi się". Na weekendy nie chce jej brać do siebie, ażebym przypadkiem gdzieś nie wyszła. Stąd zaproponowałam abyśmy ustalili konkretne daty, bo mam prawo mieć jakieś swoje plany i wyjść z domu. Nie chce określić nawet konkretnych godzin odwiedzin córki, uwiązując tym samym mnie czy moich rodziców do koczowania w domu. Plan rodzicielski zdecydowanie odrzuca, bo "może widzieć dziecko kiedy chce". To patowa sytuacja, bo z jednej strony naprawdę zależy mi na kontakcie córki z tatą, a z drugiej czuję się przy tym jak w więzieniu. Te zachowanie męża jest celowe, aczkolwiek dziwi mnie to, że nie myśli o dobru córki... Bo niejednokrotnie tez obiecuje, że będzie a nie przyjeżdża. Wiecie jak taka złamana obietnica oddziałuje na moją córkę... Jak to rozwiązać? Jak racjonalnie wytłumaczyć mu konieczność planu rodzicielskiego?
Marek M.

Marek M. "Mieć w górze niebo,
w sobie spokój, pod
sobą krzesło a ś...

Temat: Plan wychowawczy czy skuteczna metoda dbania o dobro...

jeśli po rozmowach nie chce się zastanowić jak to wpływa na dziecko to chyba jedynym sposobem jest uregulowanie kontaktów z dzieckiem przez sąd, któremu można spokojnie proponować swoje rozwiązanie w postaci planu, do którego swoje uwagi będzie mogła wnosić druga strona.

do tego czasu proponuję zaproponować rozsądny harmonogram spotkań i się go konsekwentnie trzymać - wtedy straszenie sądem będzie straszeniem czymś dobrym co tylko przyspieszy uregulowanie tej kwestii.

Temat: Plan wychowawczy czy skuteczna metoda dbania o dobro...

Witam

Plam rodzicielski jest po to by uregulować kontakty rodziców z dziećmi. Obecnie Sądy wymagają od stron jego sporządzenia, jeśli nie polubownie to na drodze "przymusowej" mediacji. Ma on za zadnie tak uregulować kontakty, aby to dziecko a nie rodzice nie odczuwało dyskomfortu z powodu rozstania rodziców.
Tworzy się się go po to by zmusić rodziców dziecka do współpracy i porozumienia w kwestii spraw dziecka.
Jak każda z form i ta nie jest doskonała. Jak zawsze wszystko zależy od obydwu stron, a przede wszystkim od strony, u której dziecko m stałe miejsce zamieszkania.

konto usunięte

Temat: Plan wychowawczy czy skuteczna metoda dbania o dobro...

Problem polega na tym, że mąż robi mi jakby na złość.. i nie widzi "sensu" w budowaniu planu, tłumacząc się tym, że plany mogą ulegać zmianie. Nie potrafi się dostosować- inaczej może nie chce. Wielokrotnie mu powtarzałam, że czy tak czy siak będziemy musieli to ustalić. Ale odpowiedź za każdym razem jest negatywna. A przecież nie cierpi na tym nikt- tylko nasza córka. . Jak go przekonać? Jakich racjonalnych argumentów użyć?
Jerzy Śliwa

Jerzy Śliwa zawodowy mediator,
trener, współpraca z
EMNI Bruksela, pr...

Temat: Plan wychowawczy czy skuteczna metoda dbania o dobro...

To służymy pomocą jako mediatorzy. Warto spróbować się dogadać.

konto usunięte

Temat: Plan wychowawczy czy skuteczna metoda dbania o dobro...

Tak- wiem, że warto się wybrać ma mediacje, bo aktualnie sie tego ucze. Ale do tego też nie byłam w stanie go przekonać :( niestety
Marek M.

Marek M. "Mieć w górze niebo,
w sobie spokój, pod
sobą krzesło a ś...

Temat: Plan wychowawczy czy skuteczna metoda dbania o dobro...

Ja myślę, że gdy nie ma takiej chęci do wzięcia udziału w mediacjach czy współtworzeniu takiego planu po obu stronach to warto jednak skierować sprawę do sądu. Znam opinie, ze sąd to już ostateczność, że to tylko zaognia i pogarsza sytuację itp. jednak trwanie w sytuacji gdzie dziecko nie ma żadnej stabilizacji w kontaktach z rodzicem a pojawiają się także różne emocje i napięcia związane z tym, ze osoba bezpośrednio sprawująca opiekę też nie może niczego zaplanować na 100% procent też jest dla dziecka destrukcyjne.
Ustalenie przez sąd konkretnych terminów daje szanse na zmobilizowanie się stronie "dochodzącej" do regularnych kontaktów z dzieckiem, a bezpośredniemu opiekunowi da narzędzie do tego aby przynajmniej w terminach bez wizyt drugiego rodzica mieć spokój z powodu braku konieczności zmieniania własnych planów czy podporządkowywania się chęci spotkania akurat w tym terminie.
Skierowanie sprawy do sądu może również sprawić że obie strony zechcą spotkać się na mediacjach.

Następna dyskusja:

Jak psycholog w alienacji d...




Wyślij zaproszenie do