konto usunięte

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

Przeczytałam już całą masę informacji na necie, ale nie bardzo pasują. Jej właściwie nic więcej nie jest, oprócz tego oka(jednego) chowa się przed światłem a po jego zgaszeniu wypływa i dołącza do swoich, nie znalazłam w żadnej z chorób takiego objawu.
Poza tym jest bardzo silna, napolowałam się żeby ją odłowić.
Nie jestem wytrawną akwarystką i od niedawna, ale serce mi pęknie jeśli będę ją musiała ...:(.
Pomóżcie proszę.
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

Jeśli to tylko wytrzeszcz oka to zazwyczaj przyczyną są wątroba lub nerki. Najczęściej na podłożu wirusowym z nowych ryb. Zwłaszcza jeśli zacznie chudnąć.

Najlepiej odłowić do jakiegoś osobnego akwa.

I teraz opcje:
a) ratujemy rybę. Więc odkazić akwa z rybą i podawać np Chloramfenikol, Tetracyklinę, chlorotetracyklinę lub oksytetracyklinę. Wszystko tylko od WETa.
Jeśli karmiłaś non stop tym samym to na 90% jelita. Więc Dodatkowo by odratować podawać pokarm łatwo strawny wysokowitaminowy i mięsny. Nie żadne rureczniki. Tylko np rozwielitka + glony.

b) skracamy męki

Jeśli są inne objawy np rozbijanie się o kamienie, opadanie na dno, wzdęcie brzucha, sklejanie płetw lub guzki, krostki. Wówczas jest do łatwego odratowania.

ps.
Tak apropos. W magazynie akwarium x lat temu były fajne przepisy na przyrządzanie karm. W pokarmie gotowym zawsze czegoś brakuje. A jak nie lubisz żywego pokarmu to warto czasem podać jajko, wątróbkę czy co tam masz z obiadu. Na necie na pewno znajdziesz masę przepisów.

I tak a propos innych możliwości. Oczywiście nie czyścisz całego akwa tylko wymieniasz <1/2 wody raz na miesiąc powiedzmy. Nie czyścisz filtra pod bieżącą wodą. Od czasu do czasu odmulasz żwir. I żadne inne ryby ją nie atakują. Temperaturę masz ok 24-28*C. I wodę / akwa typowo amazońskie czyli jakiś korzeń czy humus ewentualnie kilka kropli preparatów czarnej wody.

I nie jest to nowa ryba tj ma więcej niż pół roku w akwarium.Marcin Gwiszcz edytował(a) ten post dnia 04.08.12 o godzinie 22:17

konto usunięte

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

Dzięki serdeczne za podpowiedź, zaczęłam się martwić że to coś zakaźnego przypadkiem.
O podmianie wody już się dowiedziałam, ale o żywieniu naszym( ludzkim) pokarmem nie miałam pojęcia.
Karmiłam do tej pory suchym a samo akwarium dostałam w spadku ale bez rybek niedawno bo 2 tyg. temu, więc wymieniłam połowę wody i po 2 dniach wpuściłam świeżo zakupione rybki.
Tak tą chorą odłowiłam ale wydaje mi się że i tak padnie, trochę ją przestraszyłam łowiąc.
Z tego co przeczytałam do tej pory to starsze okazy żałobniczki tracą kolory a 2 z moich takie właśnie są , blade (łącznie z chorą), trzecia ma mono czarne pręgi, dolną i ogonową płetwę też.
Teraz kiedy chora jest sama zrobiła się prawie przeźroczysta, czy to choroba czy wiek
a może stres ?
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

A to jak ty masz 2 tyg akwa to wszystko może być :) Nie przejmuj się.

Dieta ryb z ameryki pd wymaga dodatków.
Są to ryby głównie mięsożerne. I często się widzi skalary z charakterystycznym garbem bo brak w diecie składników.
Nie musi to być pokarm żywy. Ale od czasu do czasu specjalne płatki tetra menu czy coś.

Jak masz 2 tyg akwa to trzeba by stworzyć dopiero życie w nim. Na filtrze jeszcze nic się nie osadziło. Połowa ryb i tak padnie jak to akwa stało nie używane x czasu.
Stwarzanie warunków do życia ryb jest wiele i kwestie są sporne.
Jedni przynoszą wodę od akwarysty który wymienia wodę inni amoniakiem itd.

Tak czy siak zanim akwa zacznie samo żyć i zanim na filtrze zrobi się błona biologiczna to kilka miesięcy. I dopiero wtedy powinno się wpuszczać ryby no ale zoologiczny musi zarobić :).
Załatw sobie wodę jak masz jakiegoś akwarystę. Zredukuj czyszczenie filtra. Bo to pewnie zwykły wewnętrzny. A zmaksymalizuj napowietrzanie. I odmulanie podłoża. Bo zanim filtr pracować zacznie i zrobią się bakterie w podłożu upłynie sporo czasu.

Skąd ty miała byś dorosłą żałobniczkę ?? Bo chyba nie z zoologicznego. Jest pewnie po prostu większa. Duża ma ok 6cm. maloty z sklepu 2 max 3cm.

-------
Zważywszy że robi się tu małe forum akwarystyczne.
Jeśli ktoś ma zamiar zakładać akwarium nowe lub jak ty w spadku nieużywane.
To NAJTANIEJ i NAJPROŚCIEJ jest:
Wsypać do akwa żwir, filtr z mocnym napowietrzaniem i grzałkę.
Pójść do zaprzyjaźnionego akwarysty. Wycisnąć filt do jakiegoś wiadra. Lepiej z zewnętrznego więcej i bogatsza flora. I ten brud wlać do nowego akwa.
Dolewamy odstanej wody. Włączamy i chodzi tak sobie 2 tyg lub 3. Potem wymieniamy 1/4 wody. Warto zruszyć podłoże żeby nie zaszły procesy gnilne. Więc przy okazji sadzimy roślinki. Dekoracje itd. Jeśli mają to być ryby z Ameryki pd. Warto dodać torfu. W jakiejś klateczce niech sobie wisi.
Za kolejne 2 tyg wymieniamy 1/3 wody. Usuwamy pojemnik z torfem i LEKKO czyścimy filtr w wodzie wypuszczonej z akwa. Lekko tj nie płuczemy go nie wiem ile. Nie wyciskamy itd.
Po takim zabiegu mamy bakterie nitry i denitry w akwa i ryby nie powinny ginąć. I można zarybiać. Dla ryb wymagających stabilnego ph i warunków np skalarów czy kąsoczowatych warto jeszcze chwile poczekać.

Sposób może się komuś nie podobać gdyż można przywlec coś dlatego chodzi o zaufane akwa. Innym z kolei bo mamy "nowe" czasy. Są bakterie do kupienia w sklepach itd. Można amoniakiem itd.. Tylko że amoniakiem w takim czasie akwa nie dojrzeje. A przez pożywkę bakterii już na pewno.Marcin Gwiszcz edytował(a) ten post dnia 04.08.12 o godzinie 23:52

konto usunięte

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

Jeśli duże mają 6 cm. to moje na pewno nie są dorosłe, ale są z zoologicznego i 2 są jaśniejsze od tej trzeciej.
Akwarium przejęłam działające, z całym sprzętem także filtr już był zaszczepiony bakteriami.
Dwie rybki, olbrzymiego skalara i suma oddałam po drodze znajomemu, wymieniłam w nim połowę wody, wyparzyłam żwir wyczyściłam i zlałam wrzątkiem ścianki akwa ( wtedy tylko na to wpadałam) i po dwóch dniach chodzenia filtra w pustym akwa. wpuściłam rybki.
Proces 'przeludnienia' już przeżyłam więc już mam nauczkę i wiem co i jak. Myślałam że wszystko zrobiłam ok. ale jeszcze dużo muszę się nauczyć...
Rybka nabrała kolorków ale nie chce jeść, mam nadzieję że do rana zmieni się na lepsze, od rana zabiorę się za jajko.
Tylko mam pytanie mam tzw brzęczyka dotychczas i chcę go wymienić na inną pompkę z węglem aktywnym' Filtration pump UV jup -02, 5W ' właściwie już ją włożyłam do awka aby się bakterie namnożyły, tylko ma jedna wadę nie można jej regulować mocy napowietrzania albo ja tego jeszcze nie odkryłam, wymienić czy nie?
Jak najprościej odkazić akwa, wyczytałam że można solą a nawet chrzanem...
Dzięki że zainteresowałeś się i chcesz pomóc :)
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

" wymieniłam w nim połowę wody, wyparzyłam żwir wyczyściłam i zlałam wrzątkiem ścianki akwa ( wtedy tylko na to wpadałam) i po dwóch dniach chodzenia filtra w pustym akwa. wpuściłam rybki."

Po co aż połowę i po co tak wszystko wyparzałaś ?? To tak jakbyś chciała zabić wszystkie bak. Żwir się wyparza jak jest zaatakowany glonami z powodu nie odmulania podłoża.

"Tylko mam pytanie mam tzw brzęczyka dotychczas i chcę go wymienić na inną pompkę z węglem aktywnym' Filtration pump UV jup -02, 5W ' właściwie już ją włożyłam do awka aby się bakterie namnożyły, tylko ma jedna wadę nie można jej regulować mocy napowietrzania albo ja tego jeszcze nie odkryłam, wymienić czy nie?"

Nic z tego nie rozumie..
Brzęczyk to zwykła pompka oparta na trafo wyjście powietrza wężykiem.
Pompka z węglem aktywnym to po prostu malutki filtr węglowy na wejściu powietrza pompki tłokowej.
A filtr uv to filtr świetlny. Służy do odkażania i zmniejsza ilość glonów. I zazwyczaj montuje się go przepływowo na filtr zewnętrzny.

A googlując "Filtration pump UV jup -02" wyszukuje mi jakąś lampę uv do filtra wewnętrznego.
Obrazek

I dodatkowo jeśli taka lampa uv jest w filtrze to na moje oko będzie zabijać bakterie. Bo będzie świecić na gąbkę. Ale nie znam tego filtra.

"Jak najprościej odkazić akwa, wyczytałam że można solą a nawet chrzanem..."

To zależy o co chodzi.
Bo jeśli o odkażanie sprzętu w kotniku po chorobie a za tydzień np potrzebujesz male akwa to idziesz do marketu po cokolwiek z podchlorynem sodu czyli dowolny wybielacz jako kobieta masz pewnie w domu. Rozcieńczasz jakieś 1/10, 1/20.

Akwa z rybami ja zawsze odkażałem kroplami tropicala. Zwłaszcza że możesz ich użyć dla bezpieczeństwa w kotniku. Jest na tyle słabym odkaźnikiem że nie działa negatywnie na ryby, krewetki itd. Natomiast pozwala uniknąć grzybicy ikry itd.

Chrzan łatwo przedawkować. W dodatku wiele roślin go nie toleruje.
Sól działa negatywnie na ryby.

Jeśli chodzi o odkażenia roślin najlepiej nadamanganian potasu do kupienia w aptece używany na ospę u dzieci. I profilaktycznie się przydaje. Na jakieś pleśniawki czy ospę rybią.
1g/1l i rybę na kilka chwil do takiej wody. chwil czyli 2 3 min.Marcin Gwiszcz edytował(a) ten post dnia 05.08.12 o godzinie 01:12

konto usunięte

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

Tak jest opisany jup-02
"wewnetrzny przeznaczony do filtrowania, sterylizacji i napowietrzania wody z możliwością obracania kierunku wylotu wody

filtrująco napowietrzający z możliwością regulacji powietrza
pełni funkcję napowietrzacza - wystarczy podłączyć wężyk wraz z regulatorem
niski pobór energii tylko 5w
przystosowany do pracy ciągłej
posiada specjalną gąbkę filtrującą, która zapewnia doskonałe mechaniczne
oczyszczenie wody"
Co do wody to tyle zostało. Aby je dowieźć do domu musieli część odlać dobrze że nie całą.

Poprzednik mój używał własnie tego brzęczyka, był wyłączony w trakcie transportu ale tylko przez jakieś 15 min, mam nadzieję że bakterie nie zdążyły wyginąć.
Jeśli chodzi o wyparzenie, no cóż...kobieca nadgorliwość :)

Z doświadczenia wiem że choroby wirusowe są zakaźne więc jeśli moja rybka ma takową to pewnie muszę podjąć jakieś kroki zabezpieczające resztę mieszkańców akwarium. Czy sama zmiana diety wystarczy?
Jutro zaopatrzę się w zoolog. w inne pokarmy a dziś wrzuciłam im odrobinkę mięska z indyka mało co się nie pobiły o to z gupikami :)
Mam nadzieję że wszystko skończy się dobrze. Dzięki za cierpliwość :)
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

"wewnetrzny przeznaczony do filtrowania, sterylizacji i napowietrzania wody z możliwością obracania kierunku wylotu wody"

A nie pisze tam na początku FILTR :P
Brzęczyk to coś takiego

Obrazek

2 rurki z powietrzem. Podłączane np do kamienia napowietrzającego.

Obrazek


Jeśli masz filtr z napowietrzaniem to raczej funkcja ozdobna.
Masz 2 filtry w akwarium?? W ogóle jakie to duże akwa??

"
Poprzednik mój używał własnie tego brzęczyka, był wyłączony w trakcie transportu ale tylko przez jakieś 15 min, mam nadzieję że bakterie nie zdążyły wyginąć.
Jeśli chodzi o wyparzenie, no cóż...kobieca nadgorliwość :)"

Nie brak tlenu ich nie zabije nawet w ciągu dnia.
Bardziej wyparzanie żwiru. I potem miałaś żwir jałowy.

"Z doświadczenia wiem że choroby wirusowe są zakaźne więc jeśli moja rybka ma takową to pewnie muszę podjąć jakieś kroki zabezpieczające resztę mieszkańców akwarium. Czy sama zmiana diety wystarczy?"

Reszcie ryb urozmaić dietę, a tą rybę możesz potraktować nadmanganianem potasu. Weź jakiś pojemnik po lodach 1l. Rozpuść tam 1g. wpuść ją na 2min. I daj do kotnika. Trudno powiedzieć co to jest. W takim wypadku. Więc po prostu zapobiegawczo.

O gotowaniu dla ryb sobie poczytaj. W skrócie powinno być bez soli i najlepiej starte, zmiksowane. Można na raz zmiksować np wątróbkę rozlać do takiego pojemnika w lodówce do kostek lodu, po zamrożeniu przełożyć do worka i podawać po kostce.

Jest naprawdę masę możliwości. Są żywe karmy w sklepach. Liofilizowane itd itd. Nie wiadomo jakie też masz ryby. Ale jeśli chcesz mieć zdrowe skalary itd to urozmaicona dieta to obowiązek. Nie musi być dzień w dzień ale raz na miesiąc.

konto usunięte

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

Hmm...dostałam ten filtr wraz z nazwą, nie miałam powodu wątpić, ale wygląda że powinnam. Bo jeśli ten na Twojej fotce to brzęczyk, to mój na pewno nim nie jest.
Więc poszperałam i znalazłam mój....


Obrazek


przed ostatni, tylko ma jeszcze spłaszczoną końcówkę do rozprowadzania powietrza.
Ale tak w tej chwili mam 2 ponieważ chcę tenże wymienić na bardziej wielofunkcyjny.

http://ww.robizoo.pl/pl/p/FILTR-WEWNETRZNY-Z-LAMPA-UV-...

Reszta rybek zachowuje się jak na razie bez zastrzeżeń, ale czy odchody ich jeśli są białe są ok? bo przez moment odchody niektórych zrobiły się przeźroczyste ale już następne wróciły do normy czyli białe do takich jakichś szarawych.
Aaa i moje akwa ma tylko 54L mam 2 danio, 1 mieczyka( drugi padł) 2 kiryski, (jeszcze)
3 żałobniczki, 6 neonek i kilka młodych gupików.
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

ło ludzie... czeka mnie tłumaczenie co to jest filtr ?? :)

Brzęczyk to pompa / mini kompresor do sprężania powietrza. Takie powietrze dawniej było używane w filtrach i służyło za pompę powodującą cyrkulację wody. Tego typu:

Obrazek


Pompką powietrza naturalnie można było robić kurtynę powietrzną bo taka była moda przez kamień napowietrzający podany wyżej. Jakieś muszle otwierające się, zamki z kołowrotkiem itd.
Był trudny dostęp do roślin a tak coś się ruszało w akwa.

Obrazek


Zdjęcia które podałaś to filtry wewnętrzne. Czyli wirnik który napędza cewka i powoduje przepływ wody.
Każdy filtr ma wady. Są:

WEWNĘTRZNE
Tutaj w zasadzie tylko 2 typy obecnie się liczą.
- typu aquael uni filter. Mają złoże biologiczne i dokładaną diodę uv

Obrazek

Czy zwykłe bez uv
https://encrypted-tbn1.google.com/images?q=tbn:ANd9GcQv...

Wada jak wszystkich wewnętrznych małe złoże. Oraz przy dużym złożu jw jest bardzo długi ten ma 31cm
Plus nic się nie wyleje jak nas nie ma w domu i będzie jakaś awaria. I wszystko ładnie się chowa pod pokrywa. I ogólnie dużo drobnych w stylu łatwa regulacja napowietrzania, kąta wylotu, niska cena <100pln

Nie stosować w akwa > 100l 112 to w zasadzie max przy zastosowaniu 2 filtrów z 2 stron.

Twój np ma tej gąbki tyle co nic. A filtra uv nie powinno się używać ciągle. Pomijam fakt że jestem przeciwnikiem i do stosowania jedynie w pyszczakach, morskim lub przy chorobach. A filtr uv świeci tylko ok 5 tyś h. 5000 /24h = 208 dni.
Wiec przydatność jest znikoma. Zwłaszcza że znalazłem że ten kawałek gąbki jup -02 ma filtrować 200l akwa.

- wewnętrzne z dużym złożem
https://encrypted-tbn1.google.com/images?q=tbn:ANd9GcTO...
Mają jeszcze większe rozmiary przez co mamy na jednej ścianie akwa 5cm plastiku. Za to mamy już duże złoże i rozmaite. Da radę w 240L przy zastosowaniu 2.
Zalety jw.

-Wewnętrzny podżwirowy. To najlepszy niedoceniany w polsce filtr dlaczego niedoceniany ano nie wiem.


Obrazek


Po prostu kratownica pod akwa. Przez którą wciągana jest woda z pod żwiru następnie trafia do głowicy. Jest to podstawa do budowy ogromnych złoży filtracyjnych. Np podżwirówka zasysana filtrem kubełkowym. Wyjście z filtra kubełkowego na filtr glonowy i do akwa.

Cena ok 50 pln za ruszt. Głowice 50 -100pln.

Plusy
Ogromne złoże w porównaniu nawet do zewnętrznych. W przypadku 240l akwa to ok 15kg żwiru.
A po zasadzeniu roślin trawnikowych jest bezobsługowy.
Nieograniczona pojemność akwa. Przy rozbudowie systemu. Ale trzeba odpowiednio łączyć wyjścia A nie jak jest w oryginale na samym rogu.

wady
Nie stosować pryz piasku i niektórych gat roślin. Oraz rybach kopiących w dnie.
Czy z roślinami czy bez należy zaopatrzyć się w odmulacz bateryjny i raz na jakiś czas odmulać żwir zwłaszcza przy przerybionym akwa.

-kaskadowe.
http://zwierzeta.filmownia.org/movieThumb.php?id=1277

+ nie zalejesz sasiada bo wciąż wszystko jest w akwa.
+duże złoże
+ cena max 100pln za 50 spokojnie znajdziesz
+ masz koszyki i stosujesz złoże jakie chcesz

- trzeba ciąć pokrywę a jak nie ma pokrywy ryby lubią wyskakiwać.
- może być problem z tlenem. Tzn dasz za wysoko kaskadę masz niski poziom akwa i spryskane wszystko. Dasz za nisko może być niedotlenienie.

Przy 2 kaskadach 300l da radę.

-Zewnętrzne
KUBEŁKI

Obrazek

Dużo nowoczesnych i tanich lubi się rozszczelnić np tetra chciała zawojować a wyszedł bubel o innych chińczykach szkoda gadać.

Minusem jest duży koszt. Zaczynają się od 200pln. Oraz że jak się rozszczelni zalejesz sąsiada.

W zasadzie nic nas nie ogranicza. Jedynie trzeba pamiętać że lepiej 2 kubełki niż jeden. I że te 50pln za ruszt przy akwariach
500l to są grosze bo na filtr wydacie z 400pln. Więc przy 500l>
2 fluvale 304 i ruszt i ma działać.

SUMP

Obrazek


Obrazek


Dlatego też z powodu już ogromnych kosztach przy > 500l stosuje się sumpy.
Czyli akwarium filtracyjne pod akwarium.

Za 400pln idzie coś konkretnego skleić. Złoża i wielkość jaka chcesz.
Może pobierać wodę z wielu grzebieni itd.

- sam budowałeś sam wiesz czy szczelne i kiedy nawali.

---------------------------
Rybom nie potrzeba kto wie ile tlenu :)
Jeden mały wewnętrzny filtr ci wystarczy.
Tak to przy dwóch masz tam chyba tornado w akwa. Bo masz koło 1 tyś l przepływu.

Białe czy białe ciągnące się za rybą ??
Bo jeśli ciągnące się za rybą to wskazówka na nicienie lub zapalenie przewodu pokarmowego.
Więc jak się ciągną to powoli robi się wszystko jasne. No chyba że to kolor dzisiejszego mięcha a wcześniej było ok poobserwuj ryby i urozmaić dietę.

Zapomniałem wszystkie filtry wew które podałaś mają pobieranie powietrza i natlenianie wody. Więc wyjmij pewnie ten z UV. I zostaw jeden bo jak rozumie to jakiś fan 2 czy coś w tym stylu. Podaj jaki masz ten drugi filtr. Marcin Gwiszcz edytował(a) ten post dnia 05.08.12 o godzinie 23:29

konto usunięte

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

Jeśli chodzi o filtr to w poprzednim poście wkleiłam Ci fotkę kilku( tylko taką znalazłam) mój jest przed ostatni w rzędzie, przed tym zielonym, nie wiem jak się nazywa.

Odchody wczoraj przez chwilkę się ciągły za nimi i były przeźroczyste ale już kolejne jak poprzednio, są białawe do beżowych i dość szybko odpadają. U gupików mają około 1 cm. max.

Ta przeźroczystość była po tym jak pierwszy raz podałam im do jedzenie mięsko z piersi indyka.
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

Filtr to na 90% Aqua Szut turbo N 550 lub N750
I spokojnie taki jeden Ci w 54l wystarczy.
Zwłaszcza że można go dowolnie rozbudować. I należy własnie do tej grupy jedynie dobrych wewnętrznych filtrów bo możesz w razie potrzeby dodać keramzyt, biobale czy co tam chcesz.
Przykład rozbudowy:

Obrazek


Obrazek

http://allegro.pl/filtr-100-tuba-filtracyjna-z-gabka-i...

Aqua Szut zawsze miał lepszą jakość niż aquael ale brzydki wygląd i tak jakoś sie firma trzyma jeszcze. A wdzięczne bo raz że rozbudowujesz jak na zdjęciu, a dwa możesz dokupić pod żwirówkę dedykowaną. I wtedy dokładając nie wielki koszt możesz zmienić akwa na 112l np.
A podżwirowka (30pln) i druga głowica 750 (50pln) powinna dać radę w 160- 240L Można wykorzystać jako głowicę cyrkulacyjną do morskiego itd itd.
Podawałem wyżej właśnie ruszt do tego filtra :) Kosztuje ok 30pln

Obrazek


Koszt dodatkowego koszyka to 12 pln systemu jak na pierwszym foto ok 50. Tylko producent źle zdjęcia robi. Biobale itd na górę a na dole gąbka powinna być.
http://allegro.pl/aqua-szut-pojemnik-filtra-turbo-wkla...

Więc za koszt 100pln na zabawkę z UV mogłaś zbudować wydajny system do 200L nawet. Pomijam fakt że do chińczyka nic nie dostaniesz. A tu do dostania każda najmniejsza część. W stylu wirnik 9pln.

Stara wersja jest całkowicie zgodna z nową :

Obrazek


A co do napowietrzania zakładam że wiesz że reguluje się pokrętłem na wężyku mocowanym do przyssawki ?? I że ta ilość bąbelków wystarczy do napowietrzenia.

Obrazek

Można nawet zostawić wężyk bez zawleczki regulującej ale wtedy takie filtry bulgoczą pobierając tlen.
Lub po prostu kupić deszczownicę jak ktoś lubi plusk wody:
http://allegro.pl/deszczownia-mala-filtrow-aquaszut-aq...

A wydajność filtra reguluje się tutaj

Obrazek


Tak że są 1000% lepsze niż chińskie badziewie z lampką :) i jw szkoda zabijać w wodzie wszystko i zużywać lampę uv.

-------

Wiec odchodami się nie przejmuj. Jak będą dalej problemy to w każdym akwa kupisz środki na nicienie i wiciowce. Tylko nie panikuj i nie truj nadmiernie ryb jak nie trzeba.
Do wyboru
metronidazol
capitox zooleka
itd. Ważne by powtórzyć kurację bo robactwo się odtworzy.Marcin Gwiszcz edytował(a) ten post dnia 06.08.12 o godzinie 17:22

konto usunięte

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

Witaj:) jeśli chodzi o pompkę to po obserwacji uznałam że ta stara jest jednak lepsza i Twoją radą usunęłam chińczyka:) Rybki na razie mają się dobrze a ja wczoraj stworzyłam własną 'bimbrownie' do nawożenia co2, działa extra :) Niestety dla bezpieczeństwa tą z wytrzeszczem usunęłam na wieki:( tak to teraz wygląda...jakość kiepska bo fotka zrobiona komórką.
Pozdrawiam :)


Obrazek
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

Napowietrzanie z filtra jest + tlenu z roślin pod dostatkiem.

Neonki jakoś tak dziwnie blisko dna. Ale w małych akwa pływają wszędzie. Ewentualnie patrz czy ich mieczyki nie podgryzają. I dlatego nie kryją się na dnie.

Co do bimbrowni w tak małym akwa musisz przepuszczać gaz z bimbrowni przez butelkę z często zmienianą wodą, a dopiero z tej butelki rurka z gazem do akwa. Najlepiej nawet 2 butelki z wodą. Bo w małym akwa odrobina świństwa robi katastrofę.

Pod żwirem jest piasek?? Czy jakiś bardzo drobny żwir?
Jak piasek to może być problem bo gat które masz nie przepadają za piaskiem. A poza tym w piasku zaczyna wszystko gnić. A ty nie będziesz miała jak poruszać dna by dopuścić tam tlen. By podłoże nie gniło. Tu szukaj problemu jak masz jakiś problem z roślinami że dołożyłaś Co2.

Poprzeczkę stawiasz wysoko. Co2, kupa roślin. Jeszcze dodać tu parę skalarów i robi się sport ekstremalny.

konto usunięte

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

Jak na razie nie mam kłopotów z roślinnością, wyczytałam że lepiej rosną. Ilość wydobywającego co2 jest wydaje mi się niewielka ale faktem jest że obawiam się czy nie zaszkodzi rybkom w końcu same rośliny też go wytwarzają...
Na dnie wysypałam piasek ale grubo ziarnisty, tak doradzono mi w zoologu do celów dekoracyjnych pewnie chcieli sprzedać (choć 1 zł/kg to nie majątek) nie miałam pojęcia o jego szkodliwości ale kiryski uwielbiają się na nim wylegiwać
Więcej mieszkańców nie przewiduję do puki nie kupię większego akwa.
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

Piasek jest dobry dla kirysków bo lubią kopać po to mają wąsy. Jeszcze tabletkę im na dno posłać i mają zabawę.
Tylko zbity piasek blokuje przepływ wody i gnije. Nie widać jaki to piasek. Jak jest gruboziarnisty wszystko jest ok. Po prostu słabo widać. A co do szkodliwości szkodliwy by był dla bardziej wymagających ryb bo piasek alkalizuje wodę. Jeśli byś miała typowo Amazońskie akwa i chciała paletki hodować np.

Rośliny przy CO2 lepiej rosną. Ale najlepiej mieć taką ilość ryb która dostarczy gaz roślinom. A jednocześnie ich nie zjedzą.
Po prostu w małym akwa jest duże ryzyko. Np świeża bimbrownia daje dużo co2. I słabo daje się kontrolować. Warto na wężyk dać zaworek:

Obrazek

A jak np zrobisz nową bimbrownie przy starej niewymienionej wodzie. Też może być nieciekawie. Bo ilość co2 wzrośnie tlenu gwałtownie spadnie. W dodatku zmieni się PH wody. Ale nie masz jakoś szczególnie tlenolubnych ryb. Więc też jest ok.

Po prostu akwarystykę powinno zaczynać się odwrotnie niż to się robi :) Najpierw 240l mamy stabilne warunki. Wszystko mało wymagające nam żyje. W dużym baniaku może dziecko dolać czegoś i obsada przeżyje. A potem 54l. I pojawiają się problemy bo woda gwałtownie zmienia parametry itd.

konto usunięte

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

:) regulację co2 przewidziałam stosując wężyki od kroplówki z gotowym regulatorem przepływu, ale pewnie zrobiłam za słaby roztwór (choć zgodny z danymi z netu) bo bąbelki specjalnie nie szaleją. ale może to i dobrze (kilka bąbelków co kilka sekund), ładnie wygląda.
Na razie nie będę nic kombinować.

Pisałeś o neonkach, pływają na różnych poziomach przeważnie pomiędzy środkiem a dnem, czy to może być jakiś problem?
Marcin Gwiszcz

Marcin Gwiszcz Mile widziane oferty
pracy serwisanta
sprzętu
medycznego,...

Temat: Żałobniczka ma wytrzeszcz oka, co robić?

Więc masz 2 zbiorniki z woda. Bo kroplówka też ma zbiornik.

W małym akwarium z nimi jest właśnie różnie.
Podobnie jak z danio.

Powinny pływać raczej przy powierzchni szczególnie danio tyle że w tak małym to 2 razy płetwami rusza i są na dnie.

Na zdjęciu po prostu wyszły skupione w grupie tak jakby zagonione przez mieczyki. Po prostu popatrz czasem czy je nie ganiają.



Wyślij zaproszenie do