Temat: Woda w akwarium żółta i mętna o nieprzyjemnym zapachu,...

Witam serdecznie, Witam Wszystkich
Jest mi bardzo miło dołączyć do waszego grona :) to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość jeśli coś z nim nie tak ;)

Pozwolę sobie przedstawić mój problem bo potrzebuję pomocy innej niż 'fachowców' z 'mojego' zoologa!
Postaram się zawrzeć jak najwięcej możliwych informacji :)

Około 2 tygodni temu mąż postanowił założyć mały zbiornik dla naszego synka (młodego miłośnika wszelkiego rodzaju ryb- sztucznych jak i żywych) . Ponieważ mąż w gorącej wodzie kąpany ^^ kupił wszystko na raz:
-akwa 54l z pokrywą i z lampą T8 15W ( w Polsce posiadam 120l ale musze je najpierw przetransportować w trakcie najbliższego urlopu, czyli nie wim kiedy :( ),
-filtr Fluval U2 ( pojemność akwarium: 45 - 110 l ; przepływ: 400 l/h ; wydajność : 5 W ), pracuje 24/h,
-grzałkę z termostatem (Marina), pracuje 24/h,
- żwir ORBIT Colour-Kies 10 kg ( granulacja 3mm ),
-3 sztuczne roślinki (1x plastikowa, 2x silikonowa),
no i ...rybki (6x gupik, 14x molinezja-black, silver, orange i dots?, 3x kirys albinos, 3x glonojad albinos?).

W związku z niemożliwością odstania wody wymagane 2-3 tyg. po nalaniu wody (z kranu) i poczytaniu co i jak (ostatnie akwa zakładałam jakies 15lat temu -stąd wciąż czekający na mnie 120l baniak) czym prędzej pognałam po jakieś startery żeby móc rybki wprowadzić by nie męczyły się w woreczkach. Wodę wzbogaciłam Tetra AquaSafe, Tetra EasyBalance oraz Tetra Biocoryn + Sera Aquatan Wasseraufbereiter (niemiecki środek wiążący metale ciężkie i usuwający chlor). Nastepnego dnia zauważyłam mętnienie i żółknięcie wody ( nie upłynęło 24h od zalania baniaka), ale czytałam na ten temat i większość opini mówiło, że to normalna reakcja 'dojrzewającego akwa' więc się zbytnio nie przejęłam.
Po odczekaniu ok 24h wpusciłam rybki. Nastepnego dnia? Koszmar! Woda żółta i mętna tak, że nic nie było widać na wiecęj niż 3 cm od szyby :( . Czekałam od momentu założenia akwarium na poprawę stanu wody (minęły ok 2 tyg.), niestety nie nastąpiła, woda miała nieprzyjemny jakby metaliczny zapach i wciąż była mętna i żółta. Wróciłam do zoologika i przedstawiłam swój problem. Zalecono mi zakup Tetra CrystalWater (kolejny preparat :( ), który zakupiłam i dodałam. Tego samego dnia dokupiłam też żywe roślinki (3x koszyczek Hemianthus callitrichoides 'Cuba', 2x Ludwigia, 1x Mayaca) i pozbyłam sie silikonów :P, a ponieważ zapach wody był nie do zniesienia a ryby pływały niepokojąco blisko powierzchni tafli dokupiłam też napowietrzacz firmy Eheim - air pump 400 (4W, 50-400l/h) oraz listwę napowietrząjącą żeby rozłożyc bąbelki na całą tylną ściankę akwarium (licząc, że to zwiększy przepływ powietrza - w standardzie do tego napowietrzacza są dwa 'wentylki' okrągłe) .
Po ponad 12h od dodania Tetra CrystalWater woda zrobiła się mniej mętna ale nie krystaliczna ale wciaż jest żólta i ma ten specyficzny zapach dla 'dzikich' stawów. Co do podmian robie to co 2 dni (25%) od kąd zrobiła się żołta i mętna.

Już nie mam pomysłów gdzie leży problem więc postanowiłam napisać, poza tym uzbroić się w cierpliwość, wciąż podmieniać wodę i mieć nadzieję na poprawę :)
Byłabym wdzięczna gdypy ktoś kto się zna! odpisał i poradził co więcej można zrobić. Pozdrawiam!
PS. Dla tych, którzy się martwią - żadna rybka nie padła od założenia zbiornika.

Poniżej fotki mojego baniaka:


Obrazek



Obrazek


Na stronie mojego miasta znalazłam informacje na temat wody pitnej w okolicy:

Twardość ° dH 7,6
Twardość węglanowa ° dH 1,3
Ilość kwasu do pH 4,3 mmol / l 0,48
Wydajność bazowej do pH 8,2 mmol / l <0,03
Twardość według WRMG - Miękka
pH 8,73
TOC (węgiel organiczny) mg / l 1,8

kationy:
Wapń mg / l - 40,6
Magnez mg / l - 8,5
Żelazo mg / l <0,01
Mangan mg / l <0,01
Aluminium mg / l <0,01
Mg sodu / l 15,1
Potas mg / l 4.0
Mg amonu / l <0,02
Nikiel mg / l 0,009
Chrom mg / l <0,001
Rtęć mg / l <0.0001
Selen mg / l <0.0005


aniony:
Azotany mg / l 19,0
Chlorki mg / l 24,0
Siarczan mg / l 94,1
Fosforany mg / l P 0,68
Uran mg / l 0,0003



*woda nie chlorowanaTen post został edytowany przez Autora dnia 29.07.14 o godzinie 16:02
Piotr Koziński

Piotr Koziński Ależ wodzu, co wódz!

Temat: Woda w akwarium żółta i mętna o nieprzyjemnym zapachu,...

Zasada numer 1: Cierpliwość.

Akwarium przerybione, niedojrzałe, i z plastikowymi roślinami w środku - koszmar.
Plastik wywalić, ryby oddać i dać dojrzeć akwarium, wytworzyć względną równowagę.
Heniek i Mayaca się nie utrzymają - mało światła, brak co2 i nawożenia.
3 tygodnie na odstanie wody? Ale po co?
Napowietrzacz jest zbędny - ruch tafli wody wywołany przez filtr spokojnie wystarczy.
Żwir - wypłukać.
Ryby wpuszczamy po ok. 3 tygodniach - wtedy mamy pewność, że akwarium jest dojrzałe.
Arkadiusz Kania

Arkadiusz Kania Custody Tax SME,
Senior Associate

Temat: Woda w akwarium żółta i mętna o nieprzyjemnym zapachu,...

Sporo popełnionych błędów. Będzie trzeba sporo pozmieniać. Szkoda tylko wyrzuconych pieniędzy w błoto, straconego czasu i nerwów.

1. Nigdy roślinek sztucznych. To plastik, który tylko ładnie wygląda. Żywe rośliny spełniają wiele funkcji, m.in. produkują tlen dla rybek i wchłaniają produkowane przez nie produkty przemiany materii. Tym samym naturalnie oczyszczają wodę. W akwarium jest ok. 0,3W/l, więc warto pomyśleć o mało wymagających żywych roślinach, np. sagittaria subulata, ceratophyllum demersum gczy egeria densa.

2. Mocne przerybienie w akwarium. Należałoby oddać trochę molinezji. Zostawić sobie ewentualnie te 6 gupików i 5 molinezji. To wszystko są ryby żyworodne. Zaczną się mnożyć na potęgę. Już nie mówiąc o tym, że mają tam wszystkie za ciasno. To samo się tyczy glonojadów. Jeden by wystarczył w zupełności.

3. Wszelkie startery to "ściema". Naciągają w sklepie, żeby zarobić. Z 40-50 lat temu jak jakość wody była kiepska to odstawiało się wodę. Teraz wystarczy wlać wodę z kranu albo odstaną 24h i nie trzeba pakować żadnej chemii.

5. Co do roślinek, które kupiłaś:
Hemianthus callitrichoides nie przeżyje. Potrzebuje co najmniej 0,5W/l, a to jest jeszcze mało. Wskazane 0,7W/l/.
Co do Ludwigi, domyślam się, że to Ludwigia Repens. Ona może przetrwać, ale będzie to cudem. Jest to roślina czerwonolistna, a te z reguły wymagają mocnego oświetlenia.
Co do Mayaca to nie wypowiadam się, bo nie mam doświadczenia z tą rośliną.

Reasumując:

wywalić te plastikowe coś i dać roślinki, które mają niskie wymagania świetlne. Mogę pomóc radą, co do wyboru gatunków. Zmniejszyć troszkę obsadę, bo przy takiej ilości rybek to raz, że się męczą, a dwa, że baniak będzie naokrągło zabrudzony. Co do wody to troszkę kwaśna ta woda jak na molinezję i gupiki, ale może da rade jakoś je tam utrzymać.

Ze swojej strony radziłbym:

kupić roślinki żywe, wyłowić rybki, umyć akwarium, 5cm żwirku, wsadzić roślinki, zalać wodą z kranu, jeśli jest możliwość to zostawić na 24h, jeśli nie to trudno, wrzucić mniej rybek i powinno być ok. A przede wszystkich to wypożyczyć sobie jakąś fajną książkę o zakładaniu akwarium, poczytać artykuły, posty na forach, bo niestety za niewiedzę się płaci.

Powodzenia ;)
Andrzej Kochański

Andrzej Kochański Projektant KBI,
Constructo AnKo P.P.

Temat: Woda w akwarium żółta i mętna o nieprzyjemnym zapachu,...

Miałem ten sam problem. Źródłem problemu jest żwir kolorowy, a dokładnie jego aktywność. Wszystkie elementy wykonałem tak jak ty, efekt był identyczny. Szukałem źródła problemu.
Woda capiła metalicznie, chemią trochę żywicą a trochę akrylem. Rybki zaczęły sie zachowywać dokładnie tak jak opisujesz, a smród tylko potężniał. Bałem się że padną, więc zrobiłem tak:
1) Wziąłem największy garnek jaki miałem 8l ze stali nierdzewnej.
2) Starannie go umyłem bez użycia detergentów.
3) Nalałem wody z kranu, wkropiłem uzdatniacz (Eskalarin).
4) W stawiłem na kuchenkę gazową i podgrzewałem intensywnie mieszając termometrem z drewnianą szpatułką (żeby woda się mieszała) do 24-26°C
5) Postawiłem przy akwarium, sprawdziłem wodę ręką (na wszelki wypadek).
6) Rybki wyłowiłem i do gara. Chwila obserwacji i rybki wyraźnie ożyły.
7) Całą wodę z akwarium wychochlowałem do miski i wylałem. (nie usuwałem wody która pozostała w żwirku, żwirku nie wzruszać, nie przechylać akwarium)
8) Zacząłem szukać źródła smrodu.
9) Roztarłem w ręku kilka ziarenek żwirku, zapach był ale delikatny i raczej akrylowy. (Dygresja: kiedy kupiłem żwirek staranie gu wyparzyłem gorącą wodą z prysznica. Zaskoczyło mnie to, że żwirek wydaje zapach jakby akrylowy. Pomyślałem tak, albo to bubel (bo rzeczy do akwarium w czasie wyparzania powinny jednak być bez wonne), albo żwir ma charakter podłoża aktywnego (w końcu dedykowany akwarystyczny). Jednakże w ciepłej wodzie żwirek wyraźnie pachnie.
10) Powąchałem silikonowego skrzypa - smród mnie powalił - skrzyp natychmiast do wywałki.
11) Powąchałem ceramiczny na oko zameczek, trochę śmierdział, ale po umyciu ciepłą wodą i zimną - całkowicie bezwonny - wraca do akwarium.
12) Domek beczka z żywicy, ze sztucznym mchem na dachu. Mech cuchnie strasznie, mimo mycia cuchnie, po umyciu szarym mydłem (wiem wiem że żadnych detergentów) smrod delikatnie wyczuwalny, Sam domek po umyciu trochę śmierdzi jakby żywicą epoksydową. Na wszelki wypadek wywaliłem.
13) Filtr i wkład z gąbki. Filtr umyłem na gąbce sporo śmieci i.... gąbka straszliwie śmierdzi. No może na skutek filtracji zebrała dużo smrodu. Myję ciepła, zimną i tak kilka razy na zmianę, cuchnie i cuchnie. Dobra no to biały jeleń w ruch - myłem kilka razy gąbka cuchnie dalej i to cuchnie tą właśnie chemią wyczuwalną nad wodą z akwarium. Wniosek - filtr raczej prymitywny, gąbka na oko syntetyczna, dość sztywna o bardzo dużej porowatości -prawdopodobnie zachodzi reakcja chemiczna między żwirkiem i tym co on wydziela, a materiałem gąbki i innymi tworzywami sztucznymi, więc... wywaliłem gąbkę i założyłem filtr bez wkładu, chodzi jako deszczownica - natleniacz.
14) Wodę z gara z rybkami delikatnie do akwarium.
15) Potem kilka razy powtarzałem: woda do gara, zakropienie Eskalarinem, podgrzewam do ~26°C, mieszając termometrem z drewnianą szpatułką i do akwarium, aż się napełniło.
16) Zapuściłem deszczownicę na filtrze bez wkładu.
17) Na koniec zastrzyk z bakterii i gotowe.
18) Cała operacja około godziny.
19) Kolejne trzy dni: Rybki w coraz lepszej kondycji, śmigają po akwarium i wrócił im apetyt, woda krystaliczna.
20) Samczyk który ledwo dychał, odzyskał wigor i wymiata inne rybki po akwarium.
21) Kupiłem tester 6in1 woda idealna, ale KH - nie - w środku pola kontrolnego barwa ok ale na obrzeżach wyraźnie wartości maksymalne.
22) Zostaje jak jest rybki wyglądają na zdrowe i szczęśliwe - zapach niemal nie wyczuwalny.
23) Szukałem w internecie informacji o tym żwirku, czy jest to podłoże aktywne czy nie. Znalazłem wielu sprzedawców, ale żadnej informacji.
24) Metoda karkołomna, ale działa rewelacyjnie.
25) Na razie chodzi bez wkładu filtrującego.

Następna dyskusja:

Mętna żółta woda




Wyślij zaproszenie do