Temat: start akwarium na ada amazonia

Startował ktoś z Was z akwarium na podłożu ada amazonia II. Jakieś wskazówki? :)

konto usunięte

Temat: start akwarium na ada amazonia

dużo podmian i nie szalej ze światłem na starcie.

Temat: start akwarium na ada amazonia

Z tym światłem to się zorientowałem po pięciu dniach. Teraz nadrabiam, znaczy się niedoświetlam ;)

Temat: start akwarium na ada amazonia

ja cały czas na amazonii jestem, ze światłem to jak pisaliście już, podmiany 10-20% raz w tyg. minimum. i delikatnie po dnie bo nie trudno o brunatnice:) oczywiście nie nawozimy :)

Temat: start akwarium na ada amazonia

Powiedzcie mi dokładnie jak z tym światłem. Mam baniak 112l i belkę oświetleniową 2x25W. Poza tym czy to prawda, że jak zbiornik zalany i rośliny posadzone, to bardzo niewskazane jest coś tam gmerać jeszcze? Kusi mnie by coś dosadzić na dnie... :)

Temat: start akwarium na ada amazonia

Michał tak jak ci pisałem, teraz jeśli ruszysz dno (za mocno oczywiście) to brunatnice masz pewne. Ja mam takie samo akwa tylko oświetlenie 4x18W.Świece 4h po 2x18 i 4 h po 4x18W.

Temat: start akwarium na ada amazonia

Im dłużej patrzę na baniak, tym bardziej bym coś pozmieniał w roślinach, tylko nie chcę tykać tego ekskluzywnego podłoża ;)

Temat: start akwarium na ada amazonia

Ale swoją drogą, to chyba nie nawozić jak zbiornik dopiero od paru dni zalany? Hm?

konto usunięte

Temat: start akwarium na ada amazonia

Witam wszystkich

Światło przy każdym nowym baniaku roślinnym, bez względu na podłoże zaczynamy od 6h potem co tydzień wydłużamy o 1 godzinę.
Ważne jest też podawanie samego potasu na starcie, reszty nie lejemy

Podmiany przy Ada na początku (pierwsze kilka co trzy dni) sięgają nawet 50%.

Ekskluzywne podłoże nie lubi ruszania, ale nie popadajmy w paranoję - jeżeli się nie podoba roślina trzeba ją delikatnie wyjąć, ewentualnie obciąć trochę korzenie jak nie da się delikatnie, przemyśleć gdzie ma być i przesadzić.

konto usunięte

Temat: start akwarium na ada amazonia

nigdy tego nie zrozumiem - podłoże ma w sobie COŚ N-P-K + Mikro

ile go ma ?
na ile to starczy ?
kiedy zacznie się niedobór któregokolwiek ze składników ?
Testami nie zmierzysz - coś tam sobie pomierzysz ale wszyscy powiadają ze FE testu nie ma - nie mówiąc o reszcie. hmm...

długo hodowałem w hydroponice - ale z natlenianiem loży korzennej + odpowiednia temperatura roztworu i światło HPS - ale takich cudów jak P. Takoschi Amano nie zrobi nikt. Rewelacyjne story o NATURE gdzie każdy kraj ma skały - ale TYlko te od Takoschiego są po xx za KG ;P - ja zawsze mówiłem, że naród wybrany to Japonia.

Sam startowałem niedawno na podobnym podłożu ale z Estimated Index przy świetle full 150 net 4 x 39 Watt T5 do dziś nie kleje czemu nie startowałem na keramzycie - miałbym święty anielski - czego do wody nie dodam = tego tam nie ma.

Prościej chyba zrobic 90% podmiany i po wlaniu Ro z kranowitem o znanym parametrze azotanów / fe / CU etc etc dorobić odpowiednią mieszankę nawozową niż stwierdzić.

ILE to podłoże jeszcze czego ma. hmmmmm sam nie wiem a mam - i nie powiem - nie fajnie jest mieć niedobory CZEGOŚ.

edit at testowanie

Tomm Barr Estimated Index - dostępne wszędzie dzieki uprzejmości Spider'a

(..)
A co z testami?

Na myśl przychodzą mi trzy rzeczy, których nie lubię w prowadzeniu akwarium. Pierwszą jest czyszczenie/usuwanie glonów, drugą podmiany wody i trzecią musi być testowanie wody. Zazwyczaj, gdy początkujący akwarystya wchodzi do sklepu zoologicznego, by kupić swój pierwszy zbiornik, jedną z pierwszych rzeczy do kupna której popchnie go sprzedawca jest kupienie testów. Testy są często dodatkiem do zestawów akwariowych. Dlatego wzrastamy z przekonaniem, że testy są normalną czynnością związaną z akwarium, dlatego wielu ludzi jest w szoku, gdy doradzam im, by wyrzucili testy do kosza. Wytłumaczę tutaj moje powody, by porzucić testowanie:

1. Testy dla hobbystów, do naszych celów są niedokładne. Nie byłoby to takie złe samo w sobie, ale są one jeszcze niekonsekwentnie niedokładne. Znaczy to, że jednego dnia pokażą nieznacznie błędny wynik, a następnego dnia, ten sam test może być bardzo niedokładny. Zwykła zmiana wilgotności powietrza może wypaczyć wynik testu.

2. Testy są drogie. Im bardziej dokładny test, tym jest droższy. Firma Hach produkuje jedne z najbardziej renomowanych testów, ale mogą one być dziesięć razy droższe niż powszechnie używane testy.

3. Testy, nawet te najbardziej dokładne, nie powiedzą ci niczego więcej, co już byś wiedział, jeżeli postępujesz zgodnie z procedurą dozowania. Jeżeli dozowałeś 7ppm azotanów dzisiejszego ranka i Twój zbiornik zużywa maksymalnie 3ppm, to wieczorem wiesz, że w zbiorniku pozostało co najmniej 4ppm. W filozofii dozowania EI, obchodzi Cię tylko, czy masz co najmniej zamierzone wartości w zbiorniku. Celem jest, aby unikać dozowania poniżej limitu prędkości pobierania składników. Jeżeli masz więcej niż ten limit, to świetnie, ale ponieważ wiesz ile dozowałeś, to wiesz na pewno, że masz co najmniej tyle.

4. Rodzaje glonów, które rozwijają się w naszych zbiornikach, zwykle pojawiają się ze szczególnego powodu, w związku z brakiem szczególnego składnika. Pojawienie się określonego typu glonu, mówi nam więc, który składnik wymaga większego dozowania.

EI nie wymaga więc testowania, ponieważ znane ilości składników są dodawane do zbiornika, eliminując tym samym wszelkie niejasności. Oczywiście, jeżeli lubisz testować, to jak najbardziej testuj, ale bądź świadom pułapek.(..)Paweł K. edytował(a) ten post dnia 15.09.10 o godzinie 18:01

Temat: start akwarium na ada amazonia

Paweł litości...

Przesadziłem parę sztuk, na razie nic się złego nie dzieje :)

Temat: start akwarium na ada amazonia

Z tego co się orientuję, przy tym podłożu oprócz ograniczenia naświetlenia mile widziana jest jak największa ilosc roślin (można nawet kopic rogatka na start, potem się go pozbyć) oraz podawanie dużych ilości co2.

Temat: start akwarium na ada amazonia

Tak jak Łukasz napisał..rośliny mile widziane, szczególnie szybko rosnące gdyż one pochłaniają nadmiary "niechcianych" związków w akwa

Temat: start akwarium na ada amazonia

Witam, mam pytanko jaką wodę lejecie do akwa z podłożem ada amazonia? Chodzi mi o to czy zwykłą kranówkę czy destylowaną zmieszaną z kranówką?

Następna dyskusja:

Sprzedam kompletny zestaw a...




Wyślij zaproszenie do