Temat: pytanko
Daniel - mało danych ;)
Jak sobie poradziłeś z problemem? Sam zniknął?
Dekalcyzacja może się zrobić bardzo szybko, gdy rośliny fotosyntezując mają niedobór węgla i rozkładają węglan wapnia (CaCO3 -> CO2 + Ca0), wtedy tracisz bufor w postaci CaCO3. Wzrost CaO powoduje wzrost pH, tak do 9.
Jeśli podejrzewasz takie kłopoty, zbadaj pH, podaj ile masz światła na litr (i jakiego), ile masz roślin i jakie, ew. zbadaj twardość węglanową po podmianie i po kilku dniach.
W moim wodociągu (MPWiK) twierdzą, że skład wody zimnej i ciepłej jest identyczny. Podejrzewam, że różnicę może robić to, że woda jest pompowana z MPWiK do miejsca podgrzania jej, więc przechodzą przez pewien kawałek rurociągu, być może to on wzbogaca Ci wodę :)
Zapytaj swój wodociąg czy woda czymś się różni albo testuj. Innych metod nie ma ;)
Ja leję taką wodę, jakiej obecnie potrzebuję (ciepła/zimna/mieszana) i nie widzę żadnych różnic.
Ale mam inną zagadkę. Zmieniłem mieszkanie, ale nie zmieniłem wodociągu (wciąż centralny). Po przeprowadzce akwarium przestały rozmnażać mi się pielęgniczki i krewetki karłowate a wcześniej mnożyły się jak głupie. Jedynie ancistrusy się nie przejęły, za to zaczęły rozmnażać się kirysy. Wodociąg twierdzi, że nic nie zmieniał, co gorsza badanie wody też nie wykazało żadnych znaczących różnic.