Temat: jaki zestaw CO2
Rafał N.:
Pokaż mi akwarium za 8-10 miesiecy i zobaczymy.
Rafał :
AQA w stylu holendra będę "obrabiał " jak trawnik w ogródku
http://www.youtube.com/watch?v=Qh5r_5m6-bQ
zobacz o co tu chodzi - dlatego napisałem - jedni dozują więcej jedni mniej a światło jest motorkiem. U mnie na początku jest około 0,78 WatT na Litr netto zbiornika ( startuję dopiero - stąd wyższy poziom jest możliwy - ale u mnie przy nie ustabilizowanej wodzie mógłbym pokusić się o atak glonów ). Kiedy rośliny się zaaklimatyzują i zaczną wypierać gloniska ( 2 miesiące przy dobrym prowadzeniu ) będę mógł zwiększyć do 1Wat'a. A gdy mi się znudzi ciągłe cotygodniowe przycinanie - zmniejszyć do minimum - zmniejszając równocześnie poziom nawożenia solami + Co2 ( zmniejszą się wymagania a dalej nie chcemy karmić glonów ) - badając stosunek N-P-K wiem ile ppm substancji zostaje pobrane przez rośliny etc etc ... temat rzeka - ale bardzo bardzo fajny.
CO2 jest potrzebne roślinom - nawet w aqa typowo towarzyskim - węgiel to podstawowy budulec każdej rośliny ;) poziom światła jest katalizatorem - nad wszystkim można po prostu panować. Samo nawożenie bez podawania CO2 może doprowadzić do powstawania glonów - do palenia stożków wzrostu roślin - roślinki bardzo nie tolerują niedoborów. Więc jeżeli komuś zależy by jego zbiornik cechowała śliczna flora i fauna - no musi dbać.
sam zobacz - większość tych roślin to typowo bagienne - a tam Co2 bąbluje cały czas ;). no muszą to dostawać.
edit : bąbelkowanie roślin ( widać na filmiku ) znów - kiedy podczas fotosyntezy produkują tlen jest zauważalne bez podawania CO2 bardzo rzadko - głównie w mocnych godzinach popołudniowych - a kiedy roślinki bąbelkują = mają się świetnie- taśmociąg pracuje, są wszystkie składniki do wzrostu / fotosyntezy - no to jest bajka ;). nie ma piękniejszego widoku jak anubiasy wypuszczające strugę tlenu cieniutkim strumieniem ku powierzchni - postaram się to nagrać w HD :).
Paweł K. edytował(a) ten post dnia 06.08.10 o godzinie 08:19