Temat: Dworki i pałace w Polsce
DOBRZYCA jest dużą wsią, położoną przy drodze łączącej Pleszew z Krotoszynem. W przeszłości, od 1440 r., posiadała status miasta. Niszczona przez wojny (m.in. "potop" szwedzki) i pożary (najgroźniejszy w 1777 r.), mimo okresów bardziej pomyślnych (przełom wieku XVIII i XIX), ostatecznie utraciła prawa miejskie (1934 r.).
O dawnej randze Dobrzycy świadczy czworoboczny rynek - pozostałość miejskiego założenia - o malowniczej zabudowie. Godny uwagi jest także drewniany kościół, wzniesiony w 1778 r. przez Antoniego Wilczerowicza (rokokowe wnętrza projektował Franciszek Eysner z Kalisza). Z końca XVIII w. pochodzi również dawny zajazd, usytuowany w rynku pod nr 16.
Drugi kościół, ewangelicki, zbudowano w latach trzydziestych XIX w. Z historią najnowszą związany jest obelisk Stanisława Mikołajczyka, prezesa PSL, a w latach 1943-1944 premiera RP. Zespół pałacowy w Dobrzycy położony jest po południowowschodniej stronie wsi, w miejscu szesnastowiecznej siedziby obronnej. Mieści się w malowniczym parku krajobrazowym, utrzymanym w stylu angielskim.
FUNDATOREM zespołu parkowo-pałacowego, pochodzącego z ostatnich lat XVIII w., był
generał Augustyn Gorzeński, herbu Nałęcz.
Więcej:
http://www.info.kalisz.pl/dobrzyca/
--------------------------------------------------------------------------------
INFORMACJE PORZĄDKOWE: DOBRZYCA leży 12 km od Pleszewa i tyleż od Jarocina.
DOJAZD: autobusem PKS z Poznania do Pleszewa i dalej w kierunku Krotoszyna, lub pociągiem do Pleszewa-Kowalewa, a następnie autobusem PKS.
ZAPLECZE GASTRONOMICZNE: restauracje W PIeszewie, Jarocinie, Brzeziu.
ZWIEDZANIE ZESPOŁU W Dobrzycy: w grupach zorganizowanych codziennie (oprócz poniedziałku) w godzinach 10°° - 15°° (po wcześniejszym uzgodnieniu); park dostępny codziennie, przez cały rok, od godz. 8°° do zmroku.
ADRES: Dobrzyca, ul. Pleszewska 5, tel. Pleszew 414-111, w. 39.
INFORMACJE DODATKOWE: W niewielkiej odległości od Dobrzycy znajdują się dwa inne Oddziały Muzeum Narodowego w Poznaniu: Gołuchów (ze słynną kolekcją waz antycznych) oraz Śmiełów (Muzeum im. Adama Mickiewicza). W Gołuchowie także Muzeum Leśnictwa.
OPRACOWAŁ: Michał Karalus.
FOTOGRAFIE: ze zbiorów rodziny Czarneckich i Stefana Dylewskiego a także z Muzeum Narodowego Poznaniu, Qddział w Dobrzycy.
WYKONALI: Grzegorz Borowski, Barbara Drzewiecka, Jerzy Nowakowski, F. Maćkowiak, L. Perz, S. Dylewski. Copyright by Muzeum Narodowe w Poznaniu, 1992.
Anna R. edytował(a) ten post dnia 13.11.08 o godzinie 09:27