Jacek Jakieła

Jacek Jakieła Adiunkt,
Politechnika
Rzeszowska im.
Ignacego
Łukasiewicz...

Temat: Programowanie w parach - doświadczenia...

Witam!

Jedną z technik, która w założeniu ma przyczynić się do powodzenia projektów realizowanych zgodnie z metodyką XP jest programowanie w parach. Interesuje mnie to, jak często korzystacie Państwo z tej techniki w praktyce i czy jest ona postrzegana jako kosztowny, przynoszący korzyści i opłacalny, czy zbędny element?

Pozdrawiam!
Konrad Pawlus

Konrad Pawlus VP of Engineering,
Co-owner at Benhauer

Temat: Programowanie w parach - doświadczenia...

Witam,

W naszej firmie (8 programistów) programujemy w parach 95% czasu. Zasadniczym problemem dla "księgowych" jest właśnie koszt takiego podejścia - lecz jest ono wyłącznie spowodowane niezrozumieniem korzyści jakie pair-porogramming przynosi.

Według mnie to:
1. Ciągle podejście do kodu w dwóch rożnych płaszczyznach abstrakcji: driver - na poziomie kodu, instrukcji - bardzo niskopoziomowe - partner - na znacznie wyższym poziomie abstrakcji - co znacznie poprawia jakość kodu.

2. Dzielenie się wiedza - przy tym podejściu i stosowaniu Agile każdy programista zna praktycznie całość kodu, bardzo szybko wyrównują się różnice w wiedzy i umiejętnościach (aczkolwiek może to stanowić pewien problem - o czym za chwilę). Kolejna zaleta z tym związana są wszelkie urlopy i choroby - prawdopodobieństwo tego ze obaj programiści z pary się rozchorują jest nikle - nagle urlopy dla obu - również mało prawdopodobne - co pozwala w razie potrzeby kontynuować prace nad danym elementem bez większych problemów.
Zaleta jest również łatwiejsze wdrażanie nowych członków zespołu, którzy mogą poznawać projekt poprzez programowanie z starszym członkiem zespołu - aczkolwiek tu widzę niekiedy wadę - w postaci frustracji i znudzenia doświadczonego programisty w momencie gdy nowa osoba znacznie odstaje umiejętnościami i doświadczeniem - a do tego nauka przychodzi jej trudno - wiec nie ma wyjścia - należy zagęścić sito przy zatrudnianiu ;)

3. Znacznie mniejsza ilość błędów (aczkolwiek - to chyba wynika z pkt. 1)

4. Znacznie - aczkolwiek nigdy nie dwukrotnie wyższa wydajność pary niż pojedynczego programisty - przy czym mowa tu o prostej mierze ilości napisanego kodu/funkcjonalności. Gdy by brać pod uwagę również jakość i ilość błędów to według mnie wydajność jest więcej niż dwukrotnie wyższa.

5. No i to co "księgowi" lobią najbardziej - mówiąc delikatnie - programując parami nie zapomnisz się i nie przesiedzisz pół dniówki na jakimś portalu społecznościowymi :)

Pozdrawiam
Konrad
Szymon Jachim

Szymon Jachim software developer

Temat: Programowanie w parach - doświadczenia...

W moim projekcie PP. jest czyms co stosuje regularnie (choc tez niezbyt czesto) wraz z jednym współpracownikiem. Muszę powiedzieć, że godziny spędzone na pracy w parze należą do najbardziej produktywnych godzin w mojej karierze, zarówno pod względem jakości, jak i ilości kodu. Nie do przecenienia jest wartość edukacyjna: zaczynając od poznania przydatnej funcjonalności IDE, a na ciekawym sposobie na dany wzorzec skończywszy.
Konrad Pawlus

Konrad Pawlus VP of Engineering,
Co-owner at Benhauer

Temat: Programowanie w parach - doświadczenia...

Polecam książkę: http://www.amazon.com/Pair-Programming-Illuminated-Lau...

jest naprawdę dobra.

Następna dyskusja:

szukam doświadczenia w IT




Wyślij zaproszenie do