Temat: OMEC - Agile Project Management: Zwinne zarządzanie...
Agile Project Management
Zwinne zarządzanie projektem w tradycyjnym ładzie korporacyjnym
Tradycyjne, kaskadowe metodyki realizacji projektów czasem się nie sprawdzają. Projekty nie kończą się w terminie, klient otrzymuje nie to czego oczekuje, a produkty są słabej jakości. W konsekwencji zmniejsza to korzyści biznesowe, które były zaplanowane do osiągnięcia.
To powoduje, że organizacje szukają innych, bardziej elastycznych podejść do realizacji projektów, chcą stać się bardziej zwinnymi, bardziej 'Agile'. Jednak dla organizacji realizujących projekty i programy, w których istnieją już standardy formalnego zarządzania projektami, popularne dziś podejścia Agile budzą wątpliwości, a ich zastosowanie wydaje się ryzykowne.
Takie organizacje potrzebują dojrzałej metody Agile, metody zwinnej a jednocześnie posiadającej wbudowane mechanizmy projektowe -
Agile Project Management - Agile PM.
Zwinne dostarczanie produktów czy zwinne zarządzanie projektem?
Większość metod Agilowych opisuje jak realizować w sposób zwinny produkty projektu, nie mówi jednak NIC o tym jak zarządzać projektem w sposób zwinny. Dla niektórych metod Agile pojęcie „projektu” i „zarządzania projektem” jest wręcz anty-Agile!
Należą do nich „lekkie” metody agile m.in.: Scrum, Lean, XP. Metody te maksymalnie upraszczają elementy składowe: role i obowiązki (tylko 3) – Product Owner, Development Team i Scrum Master oraz artefakty (tylko 3): Product Backlog, Sprint Backlog, Increment.
Uproszczenie takie doskonale sprawdza się na poziomie zespołu budującego rozwiązanie. Ale dla osób zarządzających projektem, na poziomie zarządzania operacyjnego i strategicznego, jest to często zbyt duże uproszczenie. Nie mają one narzędzi, które pozwalałyby im kontrolować projekt realizowany w sposób zwinny.
DSDM® Atern®
Agile PM bazuje na DSDM® Atern® (Dynamic Systems Development Method). Atern stanowi wyjątek wśród metod Agile, należy do tak zwanych „mocnych” metod Agile. Metoda ta była budowana i zawsze bazowała na pojęciach „projekt” i „cykl życia projektu”. Wprowadza zwinność z
jednoczesnym zachowaniem reżimu projektowego.
Atern doskonale łączy istniejące w korporacji procesy, procedury i ograniczenia ze zwinnym zarządzaniem i dostarczaniem produktów. Role i obowiązki projektowe w Atern doskonale mapują się z rolami w klasycznych metodykach zarządzania projektami takimi jak
PRINCE2®. W Atern jest ich 12 m.in.: Project Sponsor (odpowiednik Przewodniczącego), Project Visionary (odpowiednik Głównego Użytkownika), Technical Coordinator (odpowiednik Głównego Dostawcy), Project Manager (Kierownik Projektu), czy Team Leader (Kierownik Zespołu Projektowego). Produkty opisane przez Atern nie są obowiązkowe, ale gdy są stosowane w pełni pokrywają potrzeby projektowe. Są to m.in.: Terms Of Reference (odpowiednik Założeń Projektu), Business Case (odpowiednik Uzasadnienia Biznesowego), Delivery Plan i Deployment Plan (odpowiednik Planu Projektu), Risk Log (odpowiednik Rejestru Ryzyk), Issue Log (Odpowiednik Rejestru Zagadnień itd.
Agile PM pozwala na zwinną realizację projektów w organizacjach wymagających standardów, ładu i przejrzystości w zarządzaniu projektami, przy jednoczesnym umożliwieniu większego tempa realizowanych prac, możliwości wprowadzania zmian oraz samodzielności wynikającej z filozofii Agile.
Szkolenia i certyfikacja Agile Project Management
Szkolenia Agile PM przeznaczone są dla osób pracujących w środowisku projektowym, które chcą wykorzystać filozofię Agile.
Cele szkolenia
* Wyjaśnienie podstaw i zasad realizacji projektów Agile.
* Przedstawienie istoty zwinnego zarządzania projektami.
* Przedstawienie różnych stylów zarządzania, niezbędnych przy realizacji projektów Agile (różnice w stosunku do projektów realizowanych „tradycyjnie”)
* Pokazanie możliwości połączenia
Agile PM z
PRINCE2®.
Korzyści dla osób Indywidualnych
*Zdobycie zaawansowanej wiedzy, łatwej do praktycznego zastosowania,
w dotychczasowym środowisku projektowym.
*Poznanie różnych stylów zarządzania niezbędnych do realizacji projektów Agile
i zestawienie ich ze stylami zarządzania w projektach zarządzanych tradycyjnie.
*Nabycie umiejętności promowania i budowanie dobrych relacji i bliskiej współpracy pomiędzy przedstawicielami biznesu i techniki.
* Umiejętność łączenia tradycyjnych metodyk zarządzania projektami z metodą Agile w celu lepszego reagowania na dynamicznie zmieniające się otoczenie biznesowe.
* Skrócenie czasu i zwiększenie liczby pomyślnie zakończonych projektów poprzez zaangażowanie interesariuszy, dostarczenie informacji zwrotnej i skuteczną kontrolę nad projektem.
Korzyści dla Organizacji
* Szybsze wprowadzanie zmian biznesowych, przy niższych kosztach i zmniejszonym ryzyku poprzez zestawienie postępów realizacji projektu z postawionymi celami biznesowymi.
* Połączenie
Agile PM z istniejącymi w organizacji metodykami zarządzania projektami
(PRINCE2) oraz procesami zarządzania jakością (ISO-9001), a w wyniku zwiększenie liczby pomyślnie zakończonych projektów.
* Wykorzystanie gotowej, przetestowanej i sprawdzonej przez wiele lat metody zwinnego zarządzania projektami zamiast budowania własnej metody na własnych błędach.
* Osiągnięcie lepszej komunikacji i kontroli nad realizowanymi projektami.
* Zapewnienie rozwoju zawodowego pracowników i umożliwienie im uzyskania certyfikacji AgilePM.
Korzyści z uczestnictwa w szkoleniu OMEC
* Udział w szkoleniu prowadzonym przez doświadczonych praktyków, trenerów sprawdzonych i zaaprobowanych przez APM Group Ltd. - instytucji która zajmuje się utrzymaniem i rozwojem metodyk i standardów
* Możliwość wymiany doświadczeń projektowych z innymi uczestnikami szkolenia oraz z prowadzącym szkolenie
* Możliwość przystąpienia do egzaminu – jest to akredytowane szkolenie połączone z egzaminem certyfikującym Foundation i/lub Practitioner.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o standardzie firmowanym przez APM Group Ltd. zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz Wittenberg
OMEC Sp.z o.o.
tel: 500 024 676
email: lukasz.wittenberg@omec.pl
PRINCE2®, ITIL®, IT Infrastructure Library®, MoP®, M_o_R®, P3O®, MSP®, P3M3® są zarejestrowanymi znakami handlowymi Kancelarii Premiera Wielkiej Brytanii (UK Cabinet Office). MoV™ i The Swirl logo™ są znakami handlowymi Kancelarii Premiera Wielkiej Brytanii (UK Cabinet Office). The APMG-International Agile Project Management and Swirl Device logo jest znakiem handlowym APM Group Ltd.Łukasz Wittenberg edytował(a) ten post dnia 29.03.13 o godzinie 12:25