konto usunięte

Temat: Prawda o początkach ACFE Polska od 2002 roku i jego...

Prawda o początkach ACFE Polska od 2002 roku i jego stosunkach z PIKW.

Część Pierwsza (I)

Historia:
W 2002 roku, Edmund J. Saunders, wówczas prezes Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej, S.A. – PIKW, został członkiem ACFE i pierwszym w Polsce CFE (Certified Fraud Examiner) i rozpoczął starania, aby założyć w Polsce taką organizację.

Wówczas ACFE nie było znane w Polsce i ani jego nazwa ani szyld nikomu nic nie znaczyły. Nie można było nawet spełnić wymogów ACFE dotyczących założenia Chapteru ACFE Polska – po prostu nie było w Kraju wymagana ilość CFE. Prezes Saunders wynegocjował z ACFE, że zamiast 12 CFE wystarczy 12 zwykłych osób i mogą oni wystąpić do ACFE z wnioskiem o pozwolenie na założenie Chapteru ACFE w Polsce.

Jednak trudno było mu znaleźć nawet dwunastu osób zainteresowanych tym projektem. Trzeba było nijako „zebrać ich z ulicy”, gdyż zgłosiło się tylko dwóch audytorów wewnętrznych: Artur Gębicz i Bartek Kowalczyk. Do pozostałej dwunastki zapisano pracowników PIKW.

W ten sposób powstał Zarząd Założycielski przyszłego polskiego Chapteru ACFE Polska, który składał się z tych trzech osób: Edmunda Saundersa, Artura Gębicza i Bartka Kowalczyka. Ten pierwszy Zarząd równocześnie rozpoczął proces założenia i rejestracji polskiego stowarzyszenia

Wszystkie zebrania odbywały się w siedzibie PIKW i jedynym źródłem finansowania i wsparcia tych dwóch nowych organizacji (polskiego Stowarzyszenia i amerykańskiego Chapteru) był PIKW. W marcu 2003 roku, Edmund Saunders przeszedł z Zarządu PIKW na stanowisko Wiceprzewodniczącego jego Rady Nadzorczej, ale PIKW dalej wspierał ACFE Polska – bez żadnych korzyści dla siebie, a p. Saunders nawet nie pobierał żadnego wynagrodzenia od PIKW do listopada 2004 roku.

W dniu 29-ego września 2003 roku ACFE uznał nas na jako Poland Chapter nr 114, a nowo założone przez nas Stowarzyszenie w dniu 21-ego października 2003 roku otrzymało wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.

Nastąpił wówczas trudny okres budowania organizacji ACFE Polska i zdobywania Członków dla tej wówczas nieznanej organizacji w Polsce. Okres ten trwał około pięciu lat podczas którego członkostwo ACFE Polska wzrosło od kilku Członków, do kilkunastu, osiągając szczyt około 200 Członków i Sympatyków pod koniec 2008 roku. Razem z wzrostem liczby członków zaczęły rosnąć przychody ACFE Polska.

Oprócz wymienionych już zasłużonych osób z Zarządu Założycielskiego i spółkę PIKW należy także uznać wkład innych organizacji wspierających ACFE Polska w tych pierwszych latach, jak na przykład Wytwórnia Papierów Wartościowych, PWC i Ernst & Young.

Warto zanotować zdobycie przez Edmunda Saundersa od samego Joe Wellsa, założyciela i Przewodniczącego ACFE, dzięki udanym negocjacjom, prawo do przetłumaczenia i publikacji jego książki – bez zwykłych opłat honorariów. Dzięki wsparciu pani Iwony Kozera i Bartka Kowalczyka, projekt ten sponsorowała firma Ernst & Young i pracownicy PIKW i Ernst & Young włożyli dużo pracy i wysiłku w jego wykonaniu i później w promowaniu sprzedaży tej książki. Właśnie sprzedaż tej książką stało się poważnym dodatkowym źródłem dochodów dla ACFE Polska.

W 2005 roku, Edmund Saunders, z aktywnym i cennym wsparciem Członka Zarządu Dariusza Cypcera, udaremnili porwanie ACFE Polska dla jakiś niejasnych celów komercyjnych powiązanych z dostępem do funduszy unijnych. Osoba wyrzucona z ACFE Polska z tego powodu wytoczyła Prezesowi ACFE Polska, Edmundowi Saundersowi, proces imienny o zniesławienie. Proces ten wygrał pan Prezes – sąd utrzymał wszystkie jego trzy główne zarzuty dotyczące działalności tej osoby, która później próbowała powtórzyć swój projekt w innym stowarzyszeniu – również bez powodzenia.

Część II: Stosunki i współpraca ACFE Polska z PIKW będzie opublikowana za kilka dni.

Uwaga: Czytelnicy mogą mi przesłać swoje uwagi czy pytania, a Członkowie/Uczestnicy z tamtych wczesnych dni istnienia ACFE Polska swoje wspomnienia.