konto usunięte

Temat: Poszukiwanie pracy - rozmowa kwalifikacyjna, strony, porady

Chcialabym zaczac temat ktory pomoze nam wszystkim w lepszym przygotowaniu sie na znalezienie nowej czy pierwszej pracy.

Cytuje z innego tematu:
> Jak mamy znaleźć pracę powiedzmy po biologii skoro nie mamy > możliwości aby zdobywać doświadczenie podczas trwania > studiów?.

Nie wiem w jakiej dokladniej branzy chcesz znalezc prace. Ja uczestniczylam w kilku rozmowach kwalifikacyjnych (tj nie jako kandydat, ale pomagalam zdecydowac wybor kandydata. Osobiscie sama przeszlam tylko jeden interview - ten dzieki ktoremu dostalam terazniejsza prace) i dosc dokladnie przyjrzalam sie reakcjom starszych naukowcow wybierajacych kandydata, szczegolnie ocene CV, ale takze samych rozmow kwalifikacyjnych (na jedna pozycje jest tu zwykle 50-100 kandydatow, na moja pozycje tez bylo prawie 80, wiec ilosc cv jakie trzeba ocenic jest duza). Moze ktos inny sie wypowie kto ma wiecej/inne doswiadczenia.

Przede wszystkim naprawde warto zainwestowac czas i energie w napisanie ukierunkowanego CV i listu. Skanowanie netu w poszukiwaniu ofert i wysylanie wszedzie takiego samego cv i listu nie da dobrych efektow. Oceniajacy CV beda patrzec na kluczowe slowa. Np poszukiwalismy osobe na stanowisko asystenta w proteomice klinicznej, to szukalismy w cv slow takich jak MALDI TOF/TOF, QTOF, HPLC, FPLC, Mass Spectrometry, Proteomics etc., ale takze znajomosci jakiegokolwiek skomplikowanego urzadzenia, bioinformatyki itd.. Cos co nam pomoze. Wlasciwie doswiadczenie zawodowe zeszlo zupelnie na dalszy plan (czesto tu w UK preferuje sie osoby mlode, tuz po studiach, ktore czesto latwiej mozna przyszkolic. Jednak trzeba miec kwalifikacje i znac techniki/oprogramowanie/tematyke), poniewaz potrzebna byla konkretna osoba z konkretnymi umiejetnosciami i znajomoscia konkretnej dziedziny.

Tak wiec:

1. Jesli odpowiadasz na oferte to dokladnie zanalizuj jakiej osoby ta grupa czy instytut moze poszukiwac i skonstruuj odpowiednie do tego cv i list, skupiajac sie na swoich mocnych stronach ktore blisko wiaza sie z zainteresowaniami i potrzebami grupy.

2.CV powinno tez byc przejrzyste i dobrze zorganizowane. Zbyt duzo tekstu zle rozmieszczonego wcale nie pomaga, a wrecz moze pogorszyc sprawe.

3. Podobnie negatywnie moze wplynac umieszczanie zdjecia, jesli sie jest niefotogenicznym i obszernej listy hobby ('czy ta osoba bedzie miala czas na prace!?'), oraz wieku i stanu panienskiego. Niektore osoby (znam przyklad, na szczescie nie moj wlasny lab) szukaja osob niezameznych, ktore nie maja rodziny w danym kraju czy miescie, poniewaz sadza ze wtedy taka osoba skupi sie na pracy.

4. Warto sie skupic na technikach i umiejetnosciach ktore sie ma opanowane i nie bac sie wypisywac szczegolow odnosnie jakiego typu oprogramowania czy instrumenty, techniki, metody umie sie wykorzystywac, szczegolnie jesli jest to powiazane z oferta pracy. Podanie kluczowych slow, jak powiedzialam, moze bardzo pomoc. Pokazuje ze ktos zna sie na rzeczy

5. Wspomnij wszelkie kursy ktore przeszlas (a nawet dodatkowe przedmioty), ktore potwierdza twoje umiejetnosci w danej sferze (np jak ktos szuka osoby na stanowisko technia w szpitalu, to wspomnij jakeikolwiek kursy wykorzystujace techniki fizjologiczne, analityczne itd)

6. Obowiazkowo lista publikacji i prezentacji naukowych. Jak sa to tylko seminaria na studiach, to tez je wspomnij.

Wiecej moge napisac pozniej i prosze innych o inne porady, z ktorych ja tez chetnie skorzystam.

Bardzo zachecam do sprawdzenia nastepujacych stron jesli poszukujecie pracy w akademii:

http://www.jobs.ac.uk/sector/biology/
http://www.ox.ac.uk/about_the_university/jobs/index.html
http://www.well.ox.ac.uk/vacancies/index.shtmlMariola E. edytował(a) ten post dnia 06.12.07 o godzinie 23:15
Katarzyna Anna Kryśkiewicz

Katarzyna Anna Kryśkiewicz Logistic Coordinator

Temat: Poszukiwanie pracy - rozmowa kwalifikacyjna, strony, porady

Dużo porad na przyszłość. Dzieki. Z tego co słyszałam to w innych krajach takich jak UK czy podobne możnaby było spokojnie dostać pracę np po biologii. Wystarczy tylko znać język, techniki i droga otwarta. Tylko czy to prawda? No i ciekawe jak z pracą w Polsce. Jak miałam praktyki w IO PAN to nasłuchałam się, że do takiego Instytutu to łatwo się dostać nie da. Zostają jeszcze firmy kosmetyczne, związane z ochroną środowiska czy laby ale tu trudno mi coś powiedzieć, może ktoś inny będzie wiedział coś więcej.
Piotr Nowak

Piotr Nowak Bialka
Rekombinowane,
Bakulowirus,
Klonowanie,
Wirusologi...

Temat: Poszukiwanie pracy - rozmowa kwalifikacyjna, strony, porady

Mariola E. dzięki za linki :-). Tak się składa że szukałem portali branżowych w UK.

Powracając do tematu z wątku "Przedstaw się", to u mnie w Toruniu osoba na studiach dziennych nie może podjąć stażu z tzw. stypendium, więc dostajesz tzw. szach i mat...
Pozostaje więc to tylko opcją dla studentów zaocznych i absolwentów.
U mnie w Sanpeidzie jest jeszcze większy hardcor, bo żeby móc się ubiegać o staż trzeba mieć tytuł mgr. licencjatów już nie biorą. Głupi staż, a jakie wymagania... no cóż jest nas po prostu za dużo na rodzimym rynku pracy, stąd też praktyki już nie wystarczają.

Oczywiście można to obejść bo możesz sobie załatwić najlepiej u prywatnego przedsiębiorcy ponad trzymiesięczne praktyki co już może być traktowane jako staż (minimalny staż = 3 miesiące). Pracujesz za free więc właściwie każdemu przedsiębiorcy jest to na rękę, nawet jeśli uwzględnisz swoją niedyspozycje w dniach w których będziesz musiała zakówać na studia, to i tak jesteś parą dodatkowych rąk do pracy.

Jeśli chodzi o porady dotyczące procesu rekrutacji, to ja mogę od siebie tylko dodać że bardzo dobrze są postrzegane dodatkowe umiejętności np. znajomości niektórych programów komputerowych niekoniecznie ściśle związanych z branżą np. Photoshop itp.
Może to się wyda śmieszne, ale naprawdę pomaga, bo już nas odróżnia od stosu innych kandydatów.
Być może uświadomienie pracodawcy że równolegle potrafimy rozwijać inne umiejętności pokazuje że szybko się uczymy c
i jeśli zajdzie taka potrzeba zrobimy coś co wykracza poza nasze wykształcenie.Piotr Nowak edytował(a) ten post dnia 08.12.07 o godzinie 18:46
Katarzyna Anna Kryśkiewicz

Katarzyna Anna Kryśkiewicz Logistic Coordinator

Temat: Poszukiwanie pracy - rozmowa kwalifikacyjna, strony, porady

Jak widać trudny nasz żywot. Na studiach dziennych nie ma szans na staz, a u nas np. zaoczych wogole nie ma(tylko dzienne). Jak widać moża liczyć tylko na swój upór i ewentualne znajomości. Ja mam nadzieje, że popracuje do końca roku akademickiego w tym Instytucie co pracuje i może to już będzie można zaliczyć jako staż. A co do CV to nie od dziś wiadomo, że im bogatsze tym chyba lepiej. Znajomość różnych programów, przebyte kursy zawsze są na + i to w każdej pracy:) Wychodzi na to, że należy stawiać na studia, prace, hobby, kursy itd:D Skąd brać na to czas? Doba powinna mieć stanowczo więcej godzin:)

konto usunięte

Temat: Poszukiwanie pracy - rozmowa kwalifikacyjna, strony, porady

Wychodzi na to, że należy stawiać na studia, prace, hobby, kursy itd:D Skąd brać na to czas? Doba powinna mieć stanowczo więcej godzin:)

Jak juz powiedzialam z tym hobby to trzeba tez uwazac w cv, nie kazdemu roznorodnosc sie spodoba (chyba ze sa to umiejetnosci, jak np umiejetnosc programowania i obsugiwania konkretnych skomplikowanych software jak np oprogramowania sluzace do data analysis). Odrzucilismy dwie dziewczyny podczas rekrytacji poniewaz zainteresowane byly zbyt wieloma rzeczami na raz, za duzo jezdzily tu i tam, i za duzo zmienialy prace i instytuty, a potrzebujemy kogos kto zadedykuje sie pracy i wiemy ze jak go/ja przyszkolim, to nas nie wystawi i nie odjedzie.
Marta Bartosiewicz

Marta Bartosiewicz Brand Manager - at
Mars

Temat: Poszukiwanie pracy - rozmowa kwalifikacyjna, strony, porady

A ja dodam coś ogólnie, jako że studia to biotech, a praca w HR.
Zgadzam się z wiekszoscią tego, co napisała Mariola, ale moje porady będą bardziej ogólne.

1. Zdecydowanie, CV / List motywacyjny powinny być dopasowane do oferty. Nie wolno wysyłac tego samego do różnych firm/instytutow naukowych!!!

2. Zgadzam się, że pewnych rzeczy nie należy zamieszczać w CV, szczególnie jesli nie ma takiej potrzeby (nie proszą o to). Podkreślajcie swoje atuty, zaś tego co średnie, nie chwalcie, np. niefotogeniczne zdjęcie - po co?. Trzeba jednak pamiętać o pewnej zasadzie: jesli chca przyjąc kogoś w wieku 25-30 lat a Wy macie 31, to nie chwalcie się tym na poczatku. Zrobcie wszystko zeby sie zaprezentować, to może przymkną oko na 31 lat. Ale jeśli macie 37 lat, to wypada napisać o tym od razu. Pewne granice są nie do nagięcia i trzeba być uczciwym od poczatku. Zreszta wiek liczy sie zwykle z daty rozpoczecia/zakonczenia studiow...;-))).
NIE UNIKAJCIE w CV, które sa dla Was ważne. Pamiętajcie, że nie tylko wy macie zadowolic pracodawcę, ale też pracodawca Was - praca ma Was satysfakcjonować. Jesli macie męża/żonę, a oni chcą niezamęznych to i tak plan ukrycia tego spali na panewce - zapytają przeciez o to na rozmowie tel czy na interview. Zreszta, jesli są rzeczy na które poświęcacie czas i CHCECIE go poswiecac, to powinno się o tym uczciwie powiedziec.

3. Zainteresowania? Ja myślę, że zainteresowania nie dyskwalifikują. Wręcz pozwalają wyłowić dobrego kandydata. Jesli ktoś ma ciekawe zainteresowania, i się im poświeca - to znaczy że potrafi dążyć do celu. Jesli ktos ma 20 zainteresowań, to oczywiste jest, że się niczemu nie poświęca, no bo jak;-))).

4. Co innego częste zmienianie pracy. Skoczkowie nigdy nie są mile widziani, bo zawsze jest strach, że NAS też opuści szybko. Jesli zmieniacie pracę często, umotywujcie to. Nie piszcie/mówcie że poprzedni pracodawca był zły. Podajcie racjonalne powody - łatwe do weryfikacji, nie wynikające z Waszego odczucia. Powiedzcie, że np. nie używano języka angielskiego, praca była nie lab tylko papierkowa, zespół był 3 osobowy a Wy chcecie dużego zespołu, nie było możliwości rozwoju bo jednostka była mała. Może się zdażyć, że podanie powodu Was odrzuci (u nas też się nie używa języka ang, u nas też same papierki, u nas tez mały zespół) - dlatego podawajcie prawdziwe powody. Jeśli zrezygnowaliście z poprzedniej pracy, bo coś było nie tak - to nie chcecie żeby w nowym miejscu pracy sytuacja powtorzyla się.

Jesli macie pytania, walcie śmiało;-).

Następna dyskusja:

rozmowa kwalifikacyjna




Wyślij zaproszenie do