konto usunięte
Temat: Poszukiwanie pracy - rozmowa kwalifikacyjna, strony, porady
Chcialabym zaczac temat ktory pomoze nam wszystkim w lepszym przygotowaniu sie na znalezienie nowej czy pierwszej pracy.Cytuje z innego tematu:
> Jak mamy znaleźć pracę powiedzmy po biologii skoro nie mamy > możliwości aby zdobywać doświadczenie podczas trwania > studiów?.
Nie wiem w jakiej dokladniej branzy chcesz znalezc prace. Ja uczestniczylam w kilku rozmowach kwalifikacyjnych (tj nie jako kandydat, ale pomagalam zdecydowac wybor kandydata. Osobiscie sama przeszlam tylko jeden interview - ten dzieki ktoremu dostalam terazniejsza prace) i dosc dokladnie przyjrzalam sie reakcjom starszych naukowcow wybierajacych kandydata, szczegolnie ocene CV, ale takze samych rozmow kwalifikacyjnych (na jedna pozycje jest tu zwykle 50-100 kandydatow, na moja pozycje tez bylo prawie 80, wiec ilosc cv jakie trzeba ocenic jest duza). Moze ktos inny sie wypowie kto ma wiecej/inne doswiadczenia.
Przede wszystkim naprawde warto zainwestowac czas i energie w napisanie ukierunkowanego CV i listu. Skanowanie netu w poszukiwaniu ofert i wysylanie wszedzie takiego samego cv i listu nie da dobrych efektow. Oceniajacy CV beda patrzec na kluczowe slowa. Np poszukiwalismy osobe na stanowisko asystenta w proteomice klinicznej, to szukalismy w cv slow takich jak MALDI TOF/TOF, QTOF, HPLC, FPLC, Mass Spectrometry, Proteomics etc., ale takze znajomosci jakiegokolwiek skomplikowanego urzadzenia, bioinformatyki itd.. Cos co nam pomoze. Wlasciwie doswiadczenie zawodowe zeszlo zupelnie na dalszy plan (czesto tu w UK preferuje sie osoby mlode, tuz po studiach, ktore czesto latwiej mozna przyszkolic. Jednak trzeba miec kwalifikacje i znac techniki/oprogramowanie/tematyke), poniewaz potrzebna byla konkretna osoba z konkretnymi umiejetnosciami i znajomoscia konkretnej dziedziny.
Tak wiec:
1. Jesli odpowiadasz na oferte to dokladnie zanalizuj jakiej osoby ta grupa czy instytut moze poszukiwac i skonstruuj odpowiednie do tego cv i list, skupiajac sie na swoich mocnych stronach ktore blisko wiaza sie z zainteresowaniami i potrzebami grupy.
2.CV powinno tez byc przejrzyste i dobrze zorganizowane. Zbyt duzo tekstu zle rozmieszczonego wcale nie pomaga, a wrecz moze pogorszyc sprawe.
3. Podobnie negatywnie moze wplynac umieszczanie zdjecia, jesli sie jest niefotogenicznym i obszernej listy hobby ('czy ta osoba bedzie miala czas na prace!?'), oraz wieku i stanu panienskiego. Niektore osoby (znam przyklad, na szczescie nie moj wlasny lab) szukaja osob niezameznych, ktore nie maja rodziny w danym kraju czy miescie, poniewaz sadza ze wtedy taka osoba skupi sie na pracy.
4. Warto sie skupic na technikach i umiejetnosciach ktore sie ma opanowane i nie bac sie wypisywac szczegolow odnosnie jakiego typu oprogramowania czy instrumenty, techniki, metody umie sie wykorzystywac, szczegolnie jesli jest to powiazane z oferta pracy. Podanie kluczowych slow, jak powiedzialam, moze bardzo pomoc. Pokazuje ze ktos zna sie na rzeczy
5. Wspomnij wszelkie kursy ktore przeszlas (a nawet dodatkowe przedmioty), ktore potwierdza twoje umiejetnosci w danej sferze (np jak ktos szuka osoby na stanowisko technia w szpitalu, to wspomnij jakeikolwiek kursy wykorzystujace techniki fizjologiczne, analityczne itd)
6. Obowiazkowo lista publikacji i prezentacji naukowych. Jak sa to tylko seminaria na studiach, to tez je wspomnij.
Wiecej moge napisac pozniej i prosze innych o inne porady, z ktorych ja tez chetnie skorzystam.
Bardzo zachecam do sprawdzenia nastepujacych stron jesli poszukujecie pracy w akademii:
http://www.jobs.ac.uk/sector/biology/
http://www.ox.ac.uk/about_the_university/jobs/index.html
http://www.well.ox.ac.uk/vacancies/index.shtmlMariola E. edytował(a) ten post dnia 06.12.07 o godzinie 23:15