konto usunięte

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że wprowadzenie przez rząd podatku liniowego jest możliwe od 2011 r. "Celem tego rządu jest uproszczenie i obniżenie podatków" - zadeklarował Tusk w wywiadzie dla najnowszej "Polityki".
Zobacz także:

Od 2009 roku liniowy PIT będzie nieopłacalny

Donald Tusk

Tusk: "Na pewno od 1989 r. nie było w Polsce na stanowisku premiera człowieka o tak jednoznacznie liberalnych poglądach gospodarczych". Foto: PAP
Galeria zdjęć: 1 z 1

Tusk zaznaczył, że ustawa o podatku liniowym trafi pod obrady Sejmu, zgodnie z "wstępnym porozumieniem" koalicji PO i PSL po wyborach prezydenckich w 2010 r., w ostatnim roku kadencji obecnego parlamentu.

"Prezydent Kaczyński powiedział publicznie, a także w bezpośredniej ze mną rozmowie, że podatku liniowego nie będzie. Wszystkie partie opozycyjne też nie pozostawiają nam w tej sprawie złudzeń. Pole manewru jest więc wąskie" - uzasadnił premier.

Zdaniem Tuska, wprowadzenie dwóch stawek podatku PIT 18 i 32 proc. w 2009 roku doprowadzi do zmniejszenia klina podatkowego i obciążeń w kosztach pracy. "Z punktu 96 proc. podatników to już naprawdę blisko do - jak to nazywamy - prorodzinnego podatku liniowego" - podkreślił.

Premier zapowiedział także, że "rząd zrobi wszystko", żeby Polska była "jak najszybciej" przygotowana do podjęcia decyzji o wejściu do strefy euro

"Wszyscy pytający o datę chyba przeoczyli, że w konstytucji wyraźnie napisano, że prawnym środkiem płatniczym w Polsce jest złoty, a nie euro. Decyzja w tej sprawie nie będzie wiec zależała do rządu, a do parlamentu i prezydenta" - dodał.

Tusk pytany, czy nie żałuje, że autostrad nie zaczęło budować kilkanaście lat temu, odpowiedział, że "wierzy w sens partnerstwa publiczno-prywatnego". Jednocześnie dodał, że "państwo nie może stać bezbronnie pod ścianą".

Jak podkreślił, jego rząd jest pierwszym, który "spróbuje dobrać się do skóry tym, którzy ze złą wolą chcą wykorzystać wadliwie skonstruowane warunki koncesji autostradowych".

"Albo firmy będą budować po cenach średnioeuropejskich, albo zbudujemy inaczej. Prawdziwe partnerstwo publiczno-prywatne jest wtedy gdy obie strony prawidłowo wypełniają swoje role" - zaznaczył.

Premier odniósł się także do niedawnej dymisji wiceministra finansów prof. Stanisława Gomułki

"Sugestia, że rezygnacja prof. Gomułki wynikała z faktu, iż on działał szybciej, a rząd wolniej, jest nieprawdą" - ocenił.

"Jeśli byłem kiedykolwiek sceptyczny co do niektórych planów Ministerstwa Finansów, to tylko wtedy, gdy uważałem, że coś się dzieje za wolno, a nie za szybko. Tak było dla przykładu z budżetem zadaniowym, o którym dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady Ministrów przed dymisją profesora" - uzasadnił.

Premier odniósł się także do planów zniesienia darmowych limitów i wprowadzenia opłat za emisję dwutlenku węgla. Jego zdaniem kosztowałoby to Polskę "dziesiątki miliardów euro".

"Na szczęście perspektywa najbliższych lat nie jest dramatyczna, bo Europa zaczyna rozumieć, że nasz problem jest specyficzny. Mamy gospodarkę uzależnioną od węgla, a prócz tego musimy odrobić gigantyczne zaległości w infrastrukturze" - uważa premier.

Tusk podkreślił, że ma "ambitny zamiar, żeby zainwestować naprawdę spore pieniądze w badania naukowe, rokujące szybkie efekty w dziedzinach dotyczących bezpieczeństwa energetycznego Polski".

Na pytanie dlaczego to on, a nie minister gospodarki, stanął na czele zespołu do spraw bezpieczeństwa energetycznego odpowiedział, że negocjacje w tej dziedzinie "odbywają się na szczeblu premierów". "Koordynacja dotyczy tematów, gdzie przenikają się decyzje z pogranicza dyplomacji, wywiadu, gospodarki, nauki, ochrony środowiska" - dodał.

Zapytany, jak by określił dzisiaj swoje poglądy gospodarcze zażartował: "przyjmijmy, że z liberała zostało we mnie...64 proc." Jednocześnie zaznaczył, że "jest w dobrym samopoczuciu" jeżeli chodzi o "identyfikację wolnorynkową".

"Na pewno od 1989 r. nie było w Polsce na stanowisku premiera człowieka o tak jednoznacznie liberalnych poglądach gospodarczych" - podsumował Tusk.

Źródło: PAP
Artykuł z dnia: 2008-04-28, ostatnia aktualizacja: 2008-07-16 14:27

Do 31 grudnia mamy czas na liniowy

konto usunięte

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

oj zapomniał, że miało być w 2010
Tusk: podatek liniowy najprawdopodobniej w 2010

kar, PAP
2008-02-22, ostatnia aktualizacja 2008-02-22 00:00
Wprowadzenie podatku liniowego jest prawdopodobne w 2010 roku, w najgorszym przypadku stanie się to rok później - uważa premier Donald Tusk.
Donald Tusk
Fot. Dominik Sadowski / AG
Donald Tusk
ZOBACZ WIDEO

Dudziński: nie potrzebujemy podatku liniowego

Dudziński: nie potrzebujemy podatku liniowego

ZOBACZ TAKŻE

A gdyby tak obniżono nam podatki...
Balcerowicz: Reformy nie muszą boleć
Proste podatki - przywilej dla wybrańców
Rostowski: Na zmiany w podatkach nie ma co liczyć
Chlebowski: Podatek liniowy możliwy już w 2009 r.
15-proc. PIT coraz mniej realny
MF proponuje zwrot VAT w 60 dni i kwartalne rozliczenia
Pawlak: PSL jest gotowe rozmawiać o podatku liniowym
Gospodarcza strategia rządu Tuska
PSL gotowe do rozmów o podatku liniowym
Liniowy PIT w 2010 jeśli prace analityczne pozwolą

"W niedzielę ogłosimy precyzyjny kalendarz dojścia do podatku liniowego" - zapowiedział w piątek w radiu RMF FM szef rządu. "Najbardziej prawdopodobny rok osiągnięcia podatku liniowego to 2010, w najgorszym przypadku - 2011" - dodał.

Jak mówił, podatek liniowy to "nie jest fajerwerk", który ma Platformie "przysporzyć popularności". To rozwiązanie - dodał - "naraża każdą partię na ostry atak demagogów".

Windows Azure™
Używaj Danych w Cloud z Windows Azure™. Dowiedz Się Więcej Dzisiaj!
Microsoft.pl/Cloud
Apartamenty 200 m do morza
Promocyjna oferta w Orłowie. Kameralne osiedle - tylko 15 mieszkań.
http://investkomfort.pl
W co inwestować? BPH TFI
Weź udział w konkursie BPH TFI. Wygraj atrakcyjne nagrody!
http://bphtfi.pl
Gazeta Biznes
Pytany o ewentualne weto prezydenta wobec wprowadzenia podatku liniowego, Tusk odpowiedział: "nie będzie tak, że konsekwentne weto prezydenta pozostawi nas bezradnymi; jeśli będzie trzeba, będę porozumiewał się z lewicą, aby odrzucić weto prezydenta".

Premier zapowiedział też, że jeszcze w piątek PO przedstawi projekt zmian w ustawie o partiach politycznych, likwidujący finansowanie ugrupowań politycznych z budżetu państwa.

"Zawsze to zapowiadaliśmy. Robimy to dziś, kiedy PO jako największa partia parlamentarna korzysta w największym stopniu z finansowania z budżetu. Jesteśmy gotowi z tych beneficjów zrezygnować w trybie możliwie szybkim" - powiedział Tusk.

konto usunięte

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Tusk o obniżaniu podatków w 2007 r.:

Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to i musi dotyczyć wszystkich. I tych mniej zamożnych i tych bogatszych. Wszyscy mają prawo do tego, aby państwo przyjęło wreszcie kierunek na obniżanie podatków i danin publicznych. Będziemy prowadzili tę politykę rozważnie, to musi być rozważny marsz. Ale chcę, aby to był marsz zawsze w jednym kierunku, zawsze w kierunku niższych podatków i zawsze w kierunku rezygnacji z nadmiernych, często zbędnych danin publicznych, jakie obywatel płaci na rzecz administracji. - Tusk expose z 23.11.2007
Wodzu prowadż
http://www.youtube.com/watch?v=CuS1NQ8CGjk

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Zimbabwe: Inflacja ma już dwa miliony
I stało się. Inflacja w Zimbabwe osiągnęła poziom ponad dwóch milionów procent. Co więcej, tym razem są to oficjalne dane.

© cc. Nawet w zimbabaweańskiej restauracji trzeba mieć walizkę pieniędzy.
Jeszcze w lutym zimbabweańskie władze, twierdziły, że inflacja wynosi 165 tysięcy procent. Czyniły to wbrew niezależnym ekonomistom, którzy już wtedy mówili o milionie procent. Teraz ludzie prezydenta Roberta Mugabe musieli przyznać się do najwyższej inflacji na świecie. W związku z tym dolar amerykański jest obecnie warty aż siedemdziesiąt miliardów dolarów zimbabweańskich.

Katastrofalna sytuacja gospodarcza zmusza Zimbabweańczyków do dalszego zaciskania pasa. Tyle, że oni już od dawna nie mają czego zaciskać. Mugabe obarcza winą za złą sytuację Zachód, który nałożył na rządzone przez niego państwo sankcje. Tymczasem państwa zachodnie mówią wprost, że sankcje nałożyły na Mugabe a nie na statystycznych Zimbabweańczyków.

Jednak Mugabe wciąż obstaje przy swoim. Obwiniając Zachód, stara się przekonać mieszkańców Zimbabwe, że jest dobrym prezydentem. W środę oznajmił rozpoczęcie akcji, której celem jest sprzedaż podstawowych produktów po preferencyjnych cenach. Mają one dotrzeć do każdego zimbabweańskiego domu. Niestety i tym razem Mugabe uprawia polityczną propagandę. A na decyzji o sprzedaży po preferencyjnych cenach skorzystają spekulanci, którzy pozyskane w ten sposób produkty, odsprzedadzą za o wiele większą sumę.

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

opodatkowanie w Polsce dochodów za 2010 r. uzyskanych na terytorium Arabii Saudyjskiej i możliwość skorzystania z "ulgi abolicyjnej".

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 09.12.2009 r. (data wpływu do BKIP w Płocku 15.01.2010 r.) uzupełnione pismem (data nadania 03.03.2010 r., data wpływu 08.03.2010 r.) na wezwanie z dnia 22.02.2010 r. (data nadania 22.02.2010 r., data doręczenia 26.02.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania w Polsce dochodów za 2010 r. uzyskanych na terytorium Arabii Saudyjskiej i możliwość skorzystania z "ulgi abolicyjnej" –jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.01.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania w Polsce dochodów za 2010 r. uzyskanych na terytorium Arabii Saudyjskiej i możliwość skorzystania z "ulgi abolicyjnej".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca obecnie przebywa na stałe w Arabii Saudyjskiej na platformach wiertniczych. W 2009 roku nie uzyskał żadnych dochodów w Polsce, utrzymuje się wyłącznie z dochodów uzyskanych w Arabii Saudyjskiej. W Polsce nie będzie składał zeznania podatkowego za 2009 rok.

W 2010 roku Wnioskodawca chciałby wrócić do Polski ze względów rodzinnych, chciałby zawrzeć związek małżeński. Miejscem Jego stałego pobytu będzie Polska, a będzie pracować w Arabii Saudyjskiej co drugi miesiąc, czyli będzie 1 miesiąc w Polsce i 1 miesiąc w Arabii. Wnioskodawca przewiduje, że w Polsce nie będzie osiągał żadnych przychodów.

Wnioskodawca jest kawalerem, nie ma żadnych ruchomości w Polsce, ale chciałby się ożenić i wrócić do Polski w 2010 r. Z Polską w chwili obecnej nie łączą Wnioskodawcy żadne powiązania gospodarcze ani rodzinne. Jego zamiarem jest powrót.

W związku z powyższym Wnioskodawca chciałby rozliczać się w Polsce.

Pismem z dnia 22.02.2010 r. wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. Powyższe zostało uzupełnione w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawca będzie musiał składać w Polsce zeznanie roczne z osiągniętych dochodów za 2010 r.... Jeśli tak, to jaką metodą...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, że na podstawie art. 27 ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien rozliczać się od łącznej sumy dochodów i od podatku odliczyć kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Jak wskazuje Wnioskodawca w Arabii Saudyjskiej nie płaci się podatku, ponieważ jest tam taki system podatkowy, że podatki są zawarte w cenach produktów. W związku z powyższym uważa, że może na podstawie art. 27g ust. 2 odliczyć kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z art. 27 ust. 9a a kwotą podatku obliczonego od dochodów ze źródeł, o których mowa w ust. 1, przy zastosowaniu do tych dochodów zasad określonych w art. 27 ust. 8.

Według Wnioskodawcy, w przypadku braku dochodów w Polsce podatek wyniesie 0 zł.

Jeżeli wróci w 2010 r. na stałe do Polski, to powinien rozliczyć się w Polsce z dochodów osiągniętych w Arabii Saudyjskiej na podstawie art. 27g ust. 2. Podatek w Polsce wyniesie wtedy 0 zł.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 1a ww. ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1.posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2.przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Powołane przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

Przepis art. 3 ust. 1a dodany z dniem 01 stycznia 2007 r. przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) wskazuje na dwa warunki, od spełnienia których uzależnia się kwalifikację danej osoby jako mającej miejsce zamieszkania w Polsce. Powyższe przesłanki są rozdzielone spójnikiem "lub", co jest równoznaczne z tym, że wystarczy spełnienie którejkolwiek z nich, aby uznać, że osoba posiada miejsce zamieszkania w Polsce, a co za tym idzie – podlega w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu od wszystkich osiąganych dochodów.

Jako pierwszy warunek pozwalający na uznanie osoby za mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP przepis wskazuje posiadanie centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych).

Ustalenie miejsca zamieszkania podatnika decyduje o zakresie ciążącego na nim obowiązku podatkowego. Inaczej mówiąc, od miejsca zamieszkania zależy czy podatnik podlega nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są podatnicy, którzy w Polsce mają miejsce zamieszkania. Podlegają oni obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Natomiast, jeśli podatnik będzie miał miejsce zamieszkania za granicą, to w Polsce będzie płacił podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy).

Z przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, iż obecnie przebywa Pan na stałe w Arabii Saudyjskiej na platformach wiertniczych, w 2009 roku nie uzyskał żadnych dochodów w Polsce, utrzymuje się wyłącznie z dochodów uzyskanych w Arabii Saudyjskiej. Jest Pan kawalerem, nie ma żadnych ruchomości w Polsce. W 2010 r. chciałby się Pan ożenić i wrócić do Polski. W chwili obecnej z Polską nie łączą Pana żadne powiązania gospodarcze ani rodzinne. Pana zamiarem jest powrót. W 2010 r. miejscem stałego pobytu będzie Polska, natomiast pracować będzie Pan w Arabii Saudyjskiej.

Wnioskodawca wskazał również, iż w Arabii Saudyjskiej nie płaci się podatku, ponieważ jest tam taki system podatkowy, że podatki są zawarte w cenach produktów.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia obowiązku złożenia w Polsce zeznania rocznego za 2010 r. i możliwość skorzystania z "ulgi abolicyjnej".

Biorąc zatem pod uwagę opisany stan faktyczny i zdarzenie przyszłe oraz przedstawiony powyżej stan prawny, należy stwierdzić, iż w 2010 r. od momentu powrotu do Polski będzie miał Pan miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (nieograniczony obowiązek podatkowy) w Polsce.

Jednocześnie, jak wynika z treści wniosku, w 2010 r. będzie Pan osiągał dochody z tytułu pracy wykonywanej w Arabii Saudyjskiej. W Polsce nie będzie Pan osiągał żadnych przychodów.

Polska nie zawarła odrębnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Arabią Saudyjską.

W takim przypadku, dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Przepisy art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 27 ust. 9a ww. ustawy, w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

W konsekwencji uwzględniając powyższe, metodę unikania podwójnego opodatkowania określaną jako metoda proporcjonalnego odliczenia (zaliczenia) stosuje się w przypadku, gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Zasada ta dotyczy również sytuacji, gdy z danym państwem Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – jak to ma miejsce w niniejszym przypadku.

Jednocześnie, na podstawie art. 27g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik podlegający obowiązkowi podatkowemu określonemu w art. 3 ust. 1, rozliczający na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 albo 9a uzyskane w roku podatkowym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochody:

1.ze źródeł, o których mowa w art. 12 ust. 1, art. 13, art. 14, lub
2.z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi
•ma prawo odliczyć od podatku dochodowego, obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2.

Zgodnie z art. 27g ust. 2 ww. ustawy odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z art. 27 ust. 9 albo 9a a kwotą podatku obliczonego od dochodów ze źródeł, o których mowa w ust. 1, przy zastosowaniu do tych dochodów zasad określonych w art. 27 ust. 8.

Reasumując, metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną jako metodę proporcjonalnego zaliczenia stosujemy wówczas, gdy:

•została określona w konkretnych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, lub
•dochód został uzyskany w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z powyższym, oczywiście, w przypadku gdy dochód został uzyskany w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w państwie tym nie pobrano od niego podatku, dochód ten będzie opodatkowany w Polsce bez odliczania podatku.

Zatem, biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny i zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż dochody osiągnięte przez Wnioskodawcę w 2010 r. z pracy w Arabii Saudyjskiej będą podlegały w Polsce opodatkowaniu, przy czym do obliczenia podatku należnego za dany rok nie będzie w tym przypadku miała zastosowanie tzw. metoda proporcjonalnego zaliczenia (odliczenia podatku zapłaconego za granicą), ponieważ jak wskazał Wnioskodawca w Arabii Saudyjskiej nie płacił podatku od uzyskanych tam dochodów. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca nie będzie miał możliwości zastosowania odliczenia wynikającego z treści art. 27g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym dochód osiągnięty w 2010 r. za pracę wykonywaną na terenie Arabii Saudyjskiej (o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny) Wnioskodawca będzie miał obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym na zasadach obowiązujących w Polsce. W takim bowiem przypadku nie będzie miało miejsce ryzyko podwójnego opodatkowania przychodów z pracy wykonywanej na terytorium Arabii Saudyjskiej, gdyż będą one opodatkowane wyłącznie w Polsce, czyli w kraju w którym Wnioskodawca będzie miał miejsce zamieszkania.

Ponadto, należy dodać, iż zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników ze stosunku pracy z zagranicy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

Podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 44 ust. 3a ww. ustawy).

Podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, czasowo przebywający za granicą, którzy osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są obowiązani w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju, wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 44 ust. 7 ww. ustawy).

Jednocześnie wskazać należy, iż przychody osiągane w walutach obcych, w myśl art. 11 ust. 3 i 4 ustawy przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Stosownie do art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Reasumując, należy stwierdzić, iż w 2010 r. Wnioskodawca będzie zobowiązany złożyć zeznanie o osiągniętych w Arabii Saudyjskiej dochodach i opodatkować je podatkiem dochodowym od osób fizycznych według zasad obowiązujących w Polsce.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Strona główna » Brunei Darussalam Brunei Darussalam
Zobacz więcej w National Geographic: Brunei Darussalam Kup przewodnik NG »



Brunei Darussalam - Oficjalna nazwa: Sułtanat Brunei
Brunei Darussalam - Ustrój: monarchia konstytucyjna (sułtanat)
Brunei Darussalam - Stolica: Bandar Seri Begawan
Brunei Darussalam - Język: malajski
Brunei Darussalam - Waluta: 1 brunejski dolar (B$) = 100 centów

Wybierz obszar, który cię interesuje:

Wybierz obszar, który cię interesuje:



--------------------------------------------------------------------------------

Terytorium dzisiejszego Brunei do XV w. stanowiło część indonezyjskiego królestwa Majapahit. W XV w. powstał tu sułtanat, którego największy rozkwit przypada na XVI w. W tym okresie region zaczęły penetrować europejskie mocarstwa kolonialne.

W 1580 terytorium Brunei na krótko opanowali Hiszpanie, wkrótce jednak wyparli ich Anglicy. Ich wpływy umocniły się do tego stopnia, że w 1888 sułtanat Brunei stał się protektoratem brytyjskim.

W 1959 Londyn przyznał Brunei częściową autonomię wewnętrzną, a w 1971 autonomię całkowitą.

1 I 1984 kraj uzyskał niepodległość. Od tego czasu niepodzielną i absolutną władzę w państwie sprawuje sułtan Muda Hassan Al-Bolkiah, który w trakcie swych rządów zgromadził prywatny majątek szacowany na 37 mld dolarów. Władca Brunei jest uważany za jednego z najbogatszych ludzi świata.

Informacje ogólne
Kod telefoniczny i ważniejsze numery telefonów
Elektryczność
Ubezpieczenia
Bezpieczeństwo
Placówki dyplomatyczne
Cło, wizy, paszport
Meldunek
Komunikacja
Informacje dla kierowców
Zdolności płatnicze
Jak dojechać
Dni świąteczne
Kultura
Zalecane szczepienia, higiena
Klimat, pogoda, średnie temperatury
Kuchnia
Język malajski, przydatne zwroty

--------------------------------------------------------------------------------
Informacje ogólne
Ludność: W Brunei mieszka 372 361 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 64 mieszk./km².
Powierzchnia kraju: Powierzchnia Brunei wynosi 5 770 km².
Strefa czasowa: GMT +8.00
--------------------------------------------------------------------------------
Kod telefoniczny
Kod telefoniczny +673
--------------------------------------------------------------------------------
Elektryczność
Elektryczność: 240V / 50 Hz
--------------------------------------------------------------------------------
Ubezpieczenia
Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługi. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe.
--------------------------------------------------------------------------------
Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością i działalnością terrorystyczną jest niewielkie.
--------------------------------------------------------------------------------
Placówki dyplomatyczne
Ambasada Brunei Darussalam
Kronenstrasse 55-58
D-10117 Berlin-Mitte
tel. (0-0 49 30) 2060 7600
fax (0-0 49 30) 2060 7666
e-mail: bruneiembassy.berlin@hotmail.com

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Brunei Darussalam pod¬lega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kuala Lumpur (Malezja). W Bandar Seri Begawan rezyduje konsul honorowy RP.

Konsulat RP w Bandar Seri Begawan
Konsul Honorowy, Job Lim (jęz. angielski)
Simpang 639, 8 km, Jalan Tutong
P.O.Box 699, Bandar Seri Begawan BS 8671
Brunei Darussalam
tel.: (00-673-2) 651-501, 331-395 (rezydencja)
fax: (00-673-2) 651-498
e-mail: sweedir@brunet.bn
--------------------------------------------------------------------------------
Cło, wizy, paszport
Obywatele polscy mogą przebywać w Brunei bez wizy do 14 dni. Przy dłuższym pobycie należy wystąpić o wizę do placówek dyplomatycznych Brunei (w Europie: w Berlinie, Londynie, Brukseli, Paryżu, Genewie). Nie wydaje się wiz na przejściach granicznych, a więc również na lotnisku w stolicy. Dziennikarzom wydawane są specjalne wizy – występując o nie, powinni oni wyraźnie zaznaczyć, że podróż do Brunei ma charakter zawodowy. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego żądać przewoźnik. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Od turystów z Europy władze imigracyjne zwykle nie żądają okazania środków finansowych, chociaż formalnie istnieje wymóg posiadania 500 BND przy pobycie do 3 dni. Opłata lotniskowa wynosi 12 BND.

Nie ma limitów dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Natomiast nie wolno wwozić artykułów spożywczych (nonhalal, czyli niezgodnych z rytualnymi przepisami religijnymi) oraz alkoholu (z wyjątkiem niewielkiej ilości do własnego użytku). Przemyt narkotyków karany jest śmiercią. Inne restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie ma podatku VAT.
--------------------------------------------------------------------------------
Meldunek
Nie ma obowiązku meldunkowego.
--------------------------------------------------------------------------------
Komunikacja
W obrębie większych miast kursują autobusy i taksówki. Pomiędzy miastami podróżować można statkiem (Bangar – Bandar Seri Begawan) lub autobusem, choć nie ma ustalonych rozkładów jazdy.
--------------------------------------------------------------------------------
Informacje dla kierowców
Przy pobycie do 3 miesięcy honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.
--------------------------------------------------------------------------------
Zdolności płatnicze
Walutę można bez trudu wymienić w bankach, kantorach, hotelach i centrach handlowych. Powszechnie akceptowane są karty kredytowe.
--------------------------------------------------------------------------------
Jak dojechać
Do Brunei dolecieć można z głównych miast Azji i Australii, a także z Londynu. Można również przypłynąć statkiem z Malezji.
--------------------------------------------------------------------------------
Dni świąteczne
Kalendarz świąt i wydarzeń kulturalnych w Brunei
--------------------------------------------------------------------------------
Kultura
Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych oraz zachować umiar co do ubioru i spożywania alkoholu. Wiecej o kulturze Brunei
--------------------------------------------------------------------------------
Zalecane szczepienia, higiena
Od turystów z Europy szczepienia nie są wymagane. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie. Ceny zróżnicowane, od 50 USD za zwykłą wizytę do 100 USD za poradę specjalisty. Cena pobytu w szpitalu waha się od 60 do 100 USD za dobę. Wiecej o zdrowiu w Brunei
--------------------------------------------------------------------------------
Klimat, pogoda, średnie temperatury
Brunei Darussalam położone jest w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego. Wiecej o pogodzie w Brunei
--------------------------------------------------------------------------------
Kuchnia
Wiecej o kuchni w Brunei
--------------------------------------------------------------------------------

Powyższe informacje opracowane zostały częściowo w oparciu o poradnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polak za granicą". Aktualne komunikaty dotyczące sytuacji w poszczególnych krajach i ewentualnych problemów związanych z ruchem turystycznym znaleźć można na stronie MSZ.

Ostatnie pytania dot. tego kraju Zobacz wszystkie

--------------------------------------------------------------------------------
Brunei Darussalam - opowiadania i relacje z podróży

Dorota Polaczek i Andrzej Rostek w trzy lata dookoła świata. Część 10 - Bruei Darussalam
Dorota Polaczek i Andrzej Rostek w trzy lata dookoła świata. Część 9 - Malezja
Dorota Polaczek i Andrzej Rostek w trzy lata dookoła świata. Część 8 - Malezja
Bandar Seri Begawan (fotki)
Brunei
Wyprawa Borneo 2001

Brunei Darussalam - więcej opowiadań i relacji

--------------------------------------------------------------------------------

Brunei Darussalam - miasta
» Bandar Seri Begawan
» Bangar
» Kaula Belait
» Maura
» Sukang
» Tulong

Brunei Darussalam - więcej miast

Społeczność Odyssei.com
Zobacz, kto był już w tym kraju

Gość











--------------------------------------------------------------------------------

Przyłącz się do naszej społeczności

--------------------------------------------------------------------------------

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Newsletter, wpisz swój adres:




--------------------------------------------------------------------------------

Odyssei.com forum - ostatnie posty
--------------------------------------------------------------------------------
Odyssei.com Forum podróżnika
Brunei Darussalam - opowiadania i relacje z podróży
Ostatnio dodane porady i wskazówki

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

No i kto ma lepsze wklejki?

konto usunięte

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

...to pytanie retoryczne :)
"kto ma lepsze, kto jest lepszy..."
your ambition kills you baby ;)

konto usunięte

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Ewelina S.:
...to pytanie retoryczne :)
"kto ma lepsze, kto jest lepszy..."
your ambition kills you baby ;)
ja mam las na klacie)))

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Ewelina S.:
...to pytanie retoryczne :)
"kto ma lepsze, kto jest lepszy..."
Widzę że jeszcze Pani nie załapałą, że od jakiegoś delikatnie sugeruje Panu Arkadiuszowi własną twórczość, w odróżnieniu od plagiatu.. (bo takim jest przeklejanie cudzych tekstów bez podania źródła)....
your ambition kills you baby ;)

Take it easy...

jeżeli uważa Pani "ambicję" za przeklejanie głupich artykułów na złość autorowi wątku... to rzeczywiście ma pani problem

konto usunięte

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Leszek Zalewski:
Ewelina S.:
...to pytanie retoryczne :)
"kto ma lepsze, kto jest lepszy..."
Widzę że jeszcze Pani nie załapałą, że od jakiegoś delikatnie sugeruje Panu Arkadiuszowi własną twórczość, w odróżnieniu od plagiatu.. (bo takim jest przeklejanie cudzych tekstów bez podania źródła)....

sugeruje Pan ...robiąc to samo? przecież to zabawa rodem z piaskownicy :)))
your ambition kills you baby ;)

Take it easy...

Exactly... :D
jeżeli uważa Pani "ambicję" za przeklejanie głupich artykułów na złość autorowi wątku... to rzeczywiście ma pani problem

Pan ma najwyraźniej problem z poczuciem własnej wartości ale to nie miejsce żeby to roztrząsać.
Z mojej strony EOT.
Dominik A.

Dominik A. Badam nowe ścieżki.

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Arkadiusz Mirosław Brysiak:
Ewelina S.:
...to pytanie retoryczne :)
"kto ma lepsze, kto jest lepszy..."
your ambition kills you baby ;)
ja mam las na klacie)))

Za dużo Pan czytał erotomana-gawędziarza i się Pan zaraził?

konto usunięte

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Dominik A.:
Arkadiusz Mirosław Brysiak:
Ewelina S.:
...to pytanie retoryczne :)
"kto ma lepsze, kto jest lepszy..."
your ambition kills you baby ;)
ja mam las na klacie)))

Za dużo Pan czytał erotomana-gawędziarza i się Pan zaraził?

Ma pan nieco inne poczucie humoru i nie skumał tego pan, więc po co krytykować tak przy niedzieli bez sensu? :) Jak erotyka panu w głowie to do kobiałki lepiej z tym iść jeśli takowa pod ręką (?) jest ;)

konto usunięte

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Ewelina S.:
Dominik A.:
Arkadiusz Mirosław Brysiak:
Ewelina S.:
...to pytanie retoryczne :)
"kto ma lepsze, kto jest lepszy..."
your ambition kills you baby ;)
ja mam las na klacie)))

Za dużo Pan czytał erotomana-gawędziarza i się Pan zaraził?

Ma pan nieco inne poczucie humoru i nie skumał tego pan, więc po co krytykować tak przy niedzieli bez sensu? :) Jak erotyka panu w głowie to do kobiałki lepiej z tym iść jeśli takowa pod ręką (?) jest ;)

Tak, tak - to faktycznie trzeba skumać....
Dominik A.

Dominik A. Badam nowe ścieżki.

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Ewelina S.:
Ma pan nieco inne poczucie humoru i nie skumał tego pan, więc po co krytykować tak przy niedzieli bez sensu? :) Jak erotyka panu w głowie to do kobiałki lepiej z tym iść jeśli takowa pod ręką (?) jest ;)

Kum kum ;-)

"To się nazywa kobiety i rzeczywiście jest bardzo przyjemne". Niech się Pani o mnie nie martwi, nie jestem sam.

konto usunięte

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Katarzyna Peters:
Tak, tak - to faktycznie trzeba skumać....

udało się? super, wielce kontenta jestem :))))
Dominik A.

Dominik A. Badam nowe ścieżki.

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

Arkadiusz Mirosław Brysiak:
ja mam las na klacie)))

Obawiam się, że to jest las... krzyży ;-)

Temat: Tusk: podatek liniowy możliwy od 2011r.

No i sobie pogaworzyliśmy...
Ciekawe czy Pan wróżka zacznie wreszce sam pisać, by wreszcie mozna było porozmawiać poważnie

Następna dyskusja:

PO-podatek liniowy 3RAZY 15...




Wyślij zaproszenie do