konto usunięte
Temat: Słuzby specjalne Rosji penetrują polski rynek bankowy
ABW radzi urzędnikom nadzoru finansowego, jak nie dać się podejść rosyjskiemu wywiadowiAgencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zorganizowała pod koniec października dwudniowe szkolenie kontrwywiadowcze dla naczelników, dyrektorów departamentów i kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego. Z ustaleń "Rz" wynika, że oficerowie kontrwywiadu ostrzegali urzędników przede wszystkim przed wzmożonymi działaniami wywiadu rosyjskiego. Powód? Plany przejęcia polskich banków przez państwowy rosyjski Sbierbank.
– Mamy informacje, że rosyjskie służby bardzo mocno uczestniczą w próbie przejęcia polskiego sektora bankowego – mówi wysoki rangą oficer ABW.
Kluczowa rola KNF
Taka sytuacja nie dziwi gen. Gromosława Czempińskiego, który w latach 1993 – 1996 był szefem Urzędu Ochrony Państwa. – Działania podejmowane przez państwowe rosyjskie przedsiębiorstwa są ochraniane przez służby specjalne, bo mieszczą się w strategii państwa – wyjaśnia. – Już w czasie, gdy kierowałem UOP, Rosjanie próbowali wielokrotnie penetrować polski system bankowy, aby m.in. zorientować się, kto i ile pieniędzy zgromadził na swoich kontach.
Tymczasem największy rosyjski bank podjął już pierwsze kroki zbudowania w Polsce bazy, która ma pomóc w zrealizowaniu planów przejęcia polskich banków. Kilka dni temu "Rz" ujawniła, że Sbierbank wynajął w Polsce kancelarię prawną, zagraniczny bank inwestycyjny i agencję PR. Rosjanie są zainteresowani przejęciem m.in. Alior Banku. Wśród potencjalnych nabytków wymienia się też Bank Millennium i BRE Bank. Sbierbank zakup polskich banków może przeprowadzić przez niedawno przejęty austriacki Volksbank International.
Komisja Nadzoru Finansowego będzie w tej sprawie odgrywać kluczową rolę – to do niej należy decyzja, czy wyrazić zgodę na przejęcie przez Sbierbank polskich banków.
– Urzędnicy KNF są więc bardzo mocno narażeni nie tylko na lobbing, ale także działania służb specjalnych – podkreśla nasz rozmówca z ABW.
Jak chronić informacje
Przed czym oficerowie ABW przestrzegali urzędników KNF? Ani Komisja, ani Agencja nie chciały zdradzać szczegółów.
"Organizacja szkoleń dla urzędników administracji centralnej jest ważnym aspektem działań prewencyjnych ABW. W bieżącym roku Agencja przeszkoliła już kilkuset urzędników różnych instytucji państwowych" – odpowiedziała enigmatycznie ABW na pytania "Rz". KNF zaznaczyła, że powodem, dla którego odbyło się szkolenie, nie były plany Sbierbanku.
Z ustaleń "Rz" wynika, że oficerowie tłumaczyli urzędnikom m.in. to, jak chronić informacje oraz jak rozmawiać z lobbystami i zagranicznymi dyplomatami. Przestrzegali przed zawiązywaniem bliskich relacji z nowo poznanymi osobami i instruowali, jak nie paść ofiarą szantażu.
Według gen. Czempińskiego ma to uświadomić urzędnikom KNF konieczność uszczelnienia sytemu nadzoru. – Takie szkolenia są potrzebne, bo dziś odpowiedni nadzór nad sektorem finansowym to sprawa kluczowa dla bezpieczeństwa ekonomicznego państwa – podkreśla.