Irena
Woroniecka-Lecie
jewicz
dziekan Wydziału
Informatycznych
Technik Zarządzania,
Wyż...
Temat: Nowa specjalność na studiach magisterskich
Bardzo się cieszę widząc tu wielu naszych absolwentów, których pamiętam dobrze z okresu studiów, a którzy tak szybko rozwijają karierę zawodową i świetnie odnajdują się na rynku pracy, przede wszystkim w sektorze IT, ale nie tylko. Korzystając z pośrednictwa tego forum, chciałabym zainicjować dyskusję nad nową specjalnością INŻYNIERIA PROCESÓW BIZNESOWYCH, wprowadzaną od nadchodzącego roku akademickiego na studiach II stopnia na Wydziale Informatycznych Technik Zarządzania.Przypuszczam, że będzie się ona cieszyć dużym zainteresowaniem wśród studentów, gdyż po pierwsze jest specjalnością przyszłościową, perspektywiczną, reprezentuje wspomagane komputerowo zarządzanie procesami, a więc nowoczesne podejście w teorii i praktyce zarządzania, po drugie stanowi odpowiedź na konkretne zapotrzebowanie rynku pracy, na którym występuje niedobór specjalistów ds. zarządzania zmianą w organizacji oraz specjalistów ds. zarządzania procesami, i po trzecie – o ile wiem, jest to unikatowa specjalność na edukacyjnym rynku szkół wyższych w Polsce. Nie należy zapominać, że reorganizacja przedsiębiorstwa często prowadzona jest jednocześnie z wdrażaniem systemu informatycznego w firmie. W związku z tym istnieje zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą dysponować interdyscyplinarną wiedzą i praktycznymi umiejętnościami z zakresu zarządzania procesami, zarządzania projektami oraz projektowania i wdrażania systemów informatycznych. Dlatego absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie zarówno na stanowiskach analityków biznesowych, analityków systemowych, jak i bardzo poszukiwanych ostatnio na rynku pracy menedżerów d.s. zarządzania zmianą w organizacji, mogą podjąć pracę w zespołach projektujących i wdrażających informatyczne systemy w przedsiębiorstwach, a także jako specjaliści-doradcy w firmach konsultingowych.
Wprawdzie program tej specjalności był konsultowany z czołowymi krajowymi specjalistami z tej dziedziny, ale opinie absolwentów naszej uczelni, rozpoczynających pracę zawodową, są dla mnie niezmiernie cenne. Umożliwiają bowiem konfrontację oferowanego programu studiów z realiami praktyki biznesu oraz potrzebami i wymaganiami pracodawców. Liczę na Wasze głosy w dyskusji, a poniżej przedstawiam informacje o wspomnianej specjalności.
Serdecznie pozdrawiam
Irena Woroniecka-Leciejewicz
Dziekan Wydziału Informatycznych Technik Zarządzania WSISiZ
Wydział Informatycznych Technik Zarządzania WSISiZ prowadzi studia II stopnia (uzupełniające magisterskie) na kierunku Zarządzanie w zakresie specjalności: Komputerowe wspomaganie zarządzania, Zarządzanie w teleinformatyce, Zarządzanie strategiczne. Studia te cieszą się niezmiennie dużą popularnością, zarówno wśród absolwentów studiów biznesowych jak i technicznych, dla których dodatkowy, obok dyplomu inżynierskiego, dyplom magisterski z zakresu zarządzania przedstawia znaczną wartość na rynku pracy. Począwszy od roku akademickiego 2008/2009 na studiach II stopnia wprowadzamy nową specjalność Inżynieria procesów biznesowych.
Studia na tej specjalności mają charakter interdyscyplinarny. Łączą wiedzę z zakresu zarządzania i biznesu ze znajomością narzędzi analizy ilościowej oraz technik informatycznych, znajdujących zastosowanie w badaniach procesów biznesowych, w tym: dokumentowaniu, wizualizacji i standaryzacji procesów, ich modelowaniu, symulacji i optymalizacji, identyfikowaniu wąskich gardeł, a także kompleksowym reengineeringu.
Program studiów zawiera szereg przedmiotów specjalnościowych, umożliwiających zdobycie wymaganych kwalifikacji, przede wszystkim z zakresu zarządzania procesami, obejmujących m. in. BPR (Business Process Reengineering) i BPO (Business Process Orientation). Studenci zdobywają umiejętność modelowania i reorganizacji procesów biznesowych w przedsiębiorstwie z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania w zakresie dokumentowania i symulacji procesów, np. pakietu iGrafix, ARIS, ADONIS.
Wśród przedmiotów bezpośrednio związanych z tą specjalnością można wyodrębnić następujące (pogrupowane tematycznie):
A. Zarządzanie procesami:
Zarządzanie procesami – wykład,
Modelowanie procesów z wykorzystaniem pakietów komputerowych (pakiet iGrafix) – laboratorium komp.,
Zarządzanie procesami biznesowymi – warsztaty,
Reinżynieria procesów biznesowych (pakiet iGrafix) – laboratorium komp.,
Techniki zarządzania z wykorzystaniem pakietów komputerowych (zarządzanie procesami biznesowymi, Zrównoważona Karta Wyników, ISO, zarządzanie łańcuchem dostaw, pakiet ADONIS oraz ADOscore, ADOit, ADOlog) – laboratorium komp.
B. Systemy informatyczne zarządzania + ich projektowanie i wdrażanie:
Zarządzanie projektami informatycznymi (PRINCE II) – wykład i laboratorium komp.,
Zintegrowane systemy zarządzania - na przykładzie SAP – laboratorium komp.,
Język UML – laboratorium komp.,
Analiza systemów informacyjnych – wykład i laboratorium komp.
A/B. Na styku Zarządzania procesami oraz Systemów informatycznych zarządzania:
Architektura systemów informacyjnych zorientowana na usługi (SOA, BPEL, BPMN) – wykład i laboratorium komp.
C. Zarządzanie projektami:
Zarządzanie przedsięwzięciami inwestycyjnymi (pakiet MS Project) – wykład i laboratorium komp.
D. Inne:
Metody sztucznej inteligencji w zarządzaniu – wykład i laboratorium komp.
Oprócz wyżej wymienionych, program zawiera szereg przedmiotów menedżerskich, psychologicznych (np. warsztaty z technik negocjacji, które mogą być także przydatne w procesie reorganizacji firmy), ekonomiczno-biznesowych, prawniczych, metod ilościowych wspomagających podejmowanie decyzji, itp.
Bardziej szczegółowe informacje na temat programu studiów można znaleźć na stronie http://wit.edu.pl oraz w plikach do pobrania w UBIK \ Wydział Informatycznych Technik Zarządzania \ Plany studiów dla studentów rozpoczynających studia w roku 2008-2009 \ Plan II stopnia od 2008 stacjonarne (lub niestacjonarne).