Marek Gorzycki przedsiębiorca
Temat: Eksport do Rosji (z... Agentem).
Korzystając z prawa do nieprzestrzegania regulaminu forum, nie oczekując - w związku z tym - zbyt wiele, dziękując z góry za każdą najmniejszą uwagę, wskazówkę, zbywający strzęp wiedzy (w imieniu autorki tekstu poniżej):W transakcji dostawy towaru, w wyniku której następuje ich wywóz do Rosji uczestniczą 3 podmioty:
- polski Sprzedawca towaru
- rosyjski Kupujący
- polski Agent
Sprzedawca i Kupujący zawierają "porozumienie eksportowe", w którym stwierdza się:
Sprzedający i Kupujący zawarli umowę dotyczącą sprzedaży towarów na podstawie której Kupujący z siedzibą w Federacji Rosyjskiej kupuje towary Sprzedającego.
Kupujący zawarł również umowę z Agentem, w świetle której Agent otrzymał prawo do otrzymywania towarów zakupionych przez Kupującego od Sprzedającego oraz na dokonywanie wszelkich czynności związanych z celnymi procedurami wywozowymi we własnym imieniu
a w dalszej części:
Kupujący upoważnia Agenta do otrzymywania na warunkach FCA towarów zakupionych od Sprzedającego w ramach Umowy sprzedaży towarów.
Kupujący przenosi na Agenta prawa i obowiązki „Kupującego” (przy czym odpowiedzialnym za zapłatę za towar jest wyłącznie Rosjanin, który może uregulować płatność za zakupiony towar na rachunek bankowy Agenta)
Agent dokonuje odprawy celnej eksportowej (jest nadawcą w komunikacie IE-599).
Odpowiedzialnym za transport (organizację wywozu towaru) jest Rosjanin, który odbiera towar z miejscowości polskiej w formula FCA.
Wg interpretacji Agenta, uprawnienie do otrzymania przez niego towarów wskazane w treści umowy nie oznacza nabycia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w rozumieniu ustawy o VAT (Agent ma prawo rozporządzać nimi wyłącznie w ramach czynności niezbędnych od wywozu towarów).
Na fakturze sprzedaży figuruje jako dostawca polski Sprzedawca, a jako nabywca Agent.
Agent nie fakturuje Rosjanina za dostarczony towar. Wystawia mu jedynie fakturę za swoją prowizję. Urząd Celny dokonuje odprawy towarów w oparciu o takie dokumenty (sprzedaż wyłącznie na rzecz firmy polskiej).
Agent uważa, że tak wystawiona faktura sprzedaży jest prawidłowa i odmawia jej skorygowania (żeby nabywcą był Kupujący) ponieważ - jak twierdzi - zgodnie z umową wszedł w prawa Kupującego.
Agent odmawia też skorygowania faktury w taki sposób, żeby wykazać w niej dokonaną na jego rzecz dostawę krajową, ponieważ nie on nabył ten towar mimo, że figuruje na fakturze jako nabywca (nie będzie miał prawa do odliczeń VAT).
Kiedy próbuję ogarnąć tok rozumowania księgowego Agenta mózg staje mi okoniem, a ściślej: mówi mi, że to kupa wzajemnie wykluczających się twierdzeń nie znajdujących pokrycia w regulacjach VAT-owskich.
Błądzę??
Jak - wg Was - powinna być udokumentowana (dla celów VAT) taka transakcja??
Kwestia stawki VAT jest pochodną "rozpoznania" osoby nabywcy i jest dla mnie jasna, więc odkładam ją na bok.
Chodzi mi wyłącznie o określenie stron transakcji na fakturze dostawy towaru tak, aby można było uznać ją bez wątpliwości za to czym jest zgodnie z umową: za eksport pośredni.
Z poważaniem,
M.